Pozeráme sa na prvú mesačnú základňu, v ktorej budú žiť ľudia na Mesiaci? Je možné, že áno

Americká NASA už odštartovala program Artemis, ktorý vráti ľudí na povrch Mesiaca. Ešte predtým musia vyriešiť, ako tam prežijú.

Talianska vesmírna spoločnosť postupuje vo vývoji lunárneho habitačného modulu.
Zdroj: Thales Alenia Space

So štartom programu Artemis je viac než jasné, že sa ľudia vracajú na povrch Mesiaca, prvýkrát od konca programu Apollo. Americká NASA vysvetľuje, že tentokrát nepôjde len o krátku návštevu, no dlhodobým cieľom programu je na Mesiaci ostať dlhšiu dobu.  

Ide o ďalší historický míľnik v histórii vesmírneho objavovania a nemôžeme sa čudovať, že na tento “vesmírny vlak” naskakujú aj iné svetové krajiny. Ako informuje spoločnosť Thales Alenia Space, nedávno uzatvorila kontrakt s Talianskou vesmírnou agentúrov ASI a začala s vývojom lunárneho ubytovacieho modulu. Tento modul sa nazýva Multi-Purpose Habitat, skrátene, MPH a má slúžiť ako prvá permanentná mesačná základňa.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť zároveň pracuje na vývoji troch ďalších modulov, ktoré by sa mali stať súčasťou prvej lunárnej vesmírnej stanice Lunar Gateway. Ide o moduly ESPIRIT a I-HAB pre Európsku vesmírnu agentúru a modul HALO pre nadnárodnú spoločnosť Northrop Grumman.  

“Modul MPH predstavuje historický míľnik ako prvý taliansky habitačný modul, ktorý bude operovať na lunárnom povrchu. Pre našu spoločnosť je to veľká česť, pretože môžeme preukázať jedinečné technické a organizačné schopnosti, vďaka ktorým dokážeme prekonať prekážky, ktoré tento ambiciózny projekt predstavuje,” vyjadril sa Franco Fenoglio, vedúci oddelenia ľudského planetárneho prieskumu a robotických programov spoločnosti Thales Alenia Space.  

Prechod modulu do implementačnej fázy

Projekt MPH sa výraznejšie rozbehol v polovici októbra, kedy prešiel hodnotením americkej vesmírnej agentury NASA’s Element Initiation Review. V rámci tejto recenzie sa potvrdili kriticky dôležité funkcionality talianskeho modulu pre program Artemis.  

V nasledujúcich krokoch musí spoločnosť a jej koncept habitačného modulu prejsť hodnotením konceptu misie. Očakáva sa, že to prebehne v prvom štvrťroku 2024. Po úspešnom zvládnutí tohto hodnotenia spoločnosť čaká niekoľko kritických vývojových fáz. Práve počas týchto fáz prebehne dizajnovanie a vývoj kritických technológií pre modul. V rámci vývojového štádia budú musieť odborníci prísť na to, ako navrhnúť čo najlepšiu podporu života a ochranu astronautov pred nehostinným lunárnym prostredím. Tu sa vyžadujú absolútne špičkové technologické riešenia.  

V počiatočných fázach projektu sa spoločnosť Thales Alenia Space spojí s veľkými, strednými a malými spoločnosťami z národnej logistickej siete. Tieto spoločnosti by mali dodať potrebné materiály a technológie, vďaka ktorým by sa vývoj modulu MPH mohol posunúť do implementačnej fázy.  

Cieľom tohto projektu je priniesť bezpečný, pohodlný a multifunkčný habitačný modul pre astronautov, ktorý by zároveň dokázal komunikovať s ďalšími systémami a komponentmi použitými v rámci programu Artemis. S úspešným vytvorením modulu spoločnosť podporí nielen prieskum Mesiaca, no v budúcnosti možno aj Marsu. Americká NASA sa už v minulosti vyjadrila, že úspech programu Artemis bude odrazovým mostíkom pre prieskum planéty Mars, čo predstavuje ďalší obrovský míľnik v histórií ľudstva.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre