Povoľujete aplikáciám prístup k presnej polohe vášho zariadenia? Robíte chybu! Pozrite sa prečo!

Nie každá aplikácia musí mať prístup k presnej polohe vášho zariadenia. Pozrite sa, ako im povoliť len približnú polohu.

GPS poloha
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie v našom smartfóne majú častokrát prístup k povoleniam, ktoré ani nevyužijú. Nepozorní používatelia si však nevšímajú, aké povolenia aplikáciám udeľujú. Z tohto dôvodu má napríklad aj aplikácia pre úpravu obrázkov prístup k našej polohe a poznámky zasa nezmyselný prístup ku kamere. Obozretnosť pri povoľovaní aplikáciám je základnou súčasťou bezpečnosti nášho zariadenia, no tu ani zďaleka nekončíme. Posledné verzie operačného systému Android totiž ponúkajú možnosť aplikácii obmedziť prístup k presnej polohe nášho zariadenia. Aplikácia tak môže mať prístup len k približnej polohe vo chvíli, kedy to nie je naozaj nutné. V ktorých prípadoch túto funkciu využiť a ako môžete aktivovať možnosť prístupu k približnej polohe? Pozrite sa na to spolu s nami!

Nie každá aplikácia musí mať prístup k presnej polohe zariadenia

Je samozrejmosťou, že napríklad aplikácia pre navigáciu, prípadne mapy by mali mať prístup k presnej polohe smartfónu. Napriek tomu sú tu však aplikácie, ktoré našu polohu vedia využiť. Rozprávame sa napríklad o sociálnych sieťach, ktoré v príspevkoch môžu zaznačiť našu polohu. Rovnako si prístup k polohe vedia vyžiadať aj apky pre zaznamenanie našich športových aktivít či aplikácie vyhľadávajúce spoje verejnej dopravy. Tieto typy aplikácií však nepotrebujú vedieť, kde presne sa nachádzame.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 12_priblizna poloha
Zdroj: YouTube (Android)

V skutočnosti to totiž pre nás môže znamenať až priam riziko. Nie je tomu dávno, čo sa bez akéhokoľvek upozornenia zmenili podmienky služby Instagram. Pri pridávaní príspevkov nám totiž príde ako fajn nápad označiť, v akom meste sa nachádzame. Po zaznačení takéhoto miesta sa naša poloha pri prístupe k presnej polohe už nezaznačí do stredu mesta, prípadne do neutrálnej polohy. Naša lokalizácia sa verejne zobrazí na konkrétne miesto, kde sme sa v tom čase nachádzali. A predstavte si, že by ste príspevok pridali napríklad zo svojho domu. Všetci vaši známi by mali prehľad, kde konkrétne bývate.

Takto si aktivujete možnosť určenia približnej polohy

Alternatívou k využívaniu lokalizácie nášho smartfónu a zároveň zachovaniu anonymity polohy je využitie možnosti pre približnú polohu. Opäť však upozorňujeme, že ide o funkciu, ktorú ponúkajú len najnovšie verzie operačného systému Android. K funkcii sa dostaneme trochu komplikovanejším spôsobom, keďže sa celkom dobre skrýva v našich nastaveniach. V každom prípade by sme si funkciu približnej polohy mali aktivovať čo najskôr, aby aplikácie nemali prístup k presnej polohe nášho zariadenia.

  • V nastaveniach vášho smartfónu klepnite na možnosť Aplikácie
  • Vyberte možnosť Spravovať aplikácie
  • Vyberte si, povolenia ktorej aplikácie chcete upraviť
  • Klepnite na možnosť Povolenia aplikácie
  • Zvoľte možnosť Poloha
  • Deaktivujte funkciu Použiť presnú polohu

Poznali ste túto funkciu aj predtým? A využívali ste ju? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre