BezpečnosťSpravodajstvoXiaomi

Používatelia Xiaomi hlásia, že na svojich telefónoch našli škodlivý softvér, ktorý hackuje ich prehliadač

Problém sa dotýka nielen telefónov Xiaomi, ale aj Redmi či Poco.

Väčšina z nás sa snaží aktívne vyhýbať škodlivému softvéru, no nie vždy je to možné. Do smartfónu sa nám môže niekedy dostať vírus aj keď dodržujeme všetky odporúčania. Niekedy je malware schovaný aj v aplikáciách, ktoré si stiahneme z obchodu Google Play.

Najnovšie problémy súvisiace so škodlivým softvérom hlásia používatelia telefónov spoločnosti Xiaomi a ich dcérskych značiek, upozorňuje portál gizmochina.com odvolávajúc sa na fórum Reddit.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Únos prehliadača“

„Ahojte, nedávno som na všetkých telefónoch Xiaomi videl, že moja domovská stránka Google Chrome bola zmenená na stránku s názvom „Mintnav“, dávajte si pozor na zmenu, nenašiel som žiadnu dokumentáciu o tejto stránke, takže si myslím, že ide o podvod,..“, píše jeden z používateľov telefónov Xiaomi, ktorý sa stretol s týmto problémom.

Hlavným cieľom tohto kybernetického útoku je, že mení domovskú stránku v prehliadači telefónu. S najväčšou pravdepodobnosťou to robí si cieľom, aby zvyšoval návštevnosť daného webu a tým aj zárobky zo zobrazovania reklám. No tam jeho aktivita nekončí.

Rovnako je schopný zmeniť aj predvolený internetový vyhľadávač. Táto nevítaná úprava nielenže obmedzuje efektivitu vášho prehliadania, ale ohrozuje aj vaše súkromie. Po zmene vyhľadávača môže totiž dochádzať aj monitorovaniu a sledovaniu vašej online aktivity, napríklad čo vyhľadávate na internete, aké stránka navštevujete a podobne.

Používatelia na fóre Reddit okrem iného hlásia, že potom, ako sa im zmenila predvolená stránka, tak začali evidovať aj problémy s rýchlosťou internetu.

„Toto som dostal pred 3 dňami. odvtedy je moja rýchlosť internetu zlá.“, uviedol používateľ s prezývkou Tenji_gradner len niekoľko dní dozadu.

Ako sa škodlivý kód dostane do vášho telefónu?

Nateraz presne nevieme, ako sa tento škodlivý kód dostáva do telefónu obete, no je možné, že to má súvis s aktualizáciou softvéru či aplikáciami v telefóne.

„Dostal som to len dnes… ale napodiv len na mojom pracovnom profile, ktorý nespravujem. Chrome na hlavnom profile je stále čistý. Myslím, že je to kvôli tomu, že som nikdy neaktualizoval hlavný profil, zatiaľ čo pracovné sa vždy automaticky aktualizujú.“, uviedol jeden z ďalších používateľov.

Jeden z ďalších používateľov fóra hovorí, že po reštartovaní nastavení prehliadača, resp. ich úprave, sa zbavil predvolenej stránky, ktorá sa mu otvárala. Od tohto momenty neeviduje žiadne problémy.

„Niektoré z mojich aplikácií v poslednej dobe veľmi zaostávajú, najmä aplikácia Discord. Takmer nie je možné uverejniť/zobraziť nič. Skúsil som všetko; vymazať vyrovnávaciu pamäť, uvoľniť miesto, odinštalovať/preinštalovať atď. Potom som si myslel, že to prišlo takmer v rovnakom časovom období, keď sa začali moje problémy.

Stačí ho (pozn. redakcie: Mintnav) odstrániť z nastavení prehliadača Chrome. Všetky moje problémy boli následne vyriešené.

Neviem, či je to oficiálna vec MIU alebo nie, ale určite to robí zlé veci na pozadí.“

Ak evidujete tento problém aj vy, tak vám odporúčame vo svojom prehliadači Chrome prejsť do časti Domovská stránka, kde zakážete zobrazovať škodlivý web alebo ho zmeňte na iný.

V prípade, ak by ste potrebovali pomôcť s odhalením advéru či iného škodlivé softvéru, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto problematike podrobnejšie.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close