ANDROIDSpravodajstvo

Používate staršie Android zariadenie? Zistite, kde na vás môže číhať najväčšie nebezpečenstvo!

Aktívne používate staršie Android zariadenie? Potom by ste určite mali zbystriť pozornosť. Nie je to totiž vôbec bezpečné!

Mnohí z nás potom, ako vyjde nový telefón, tak čakajú nejakú dobu, kým klesne jeho cena nižšie. Obzvlášť pri drahších modeloch telefónov, ako sú vlajkové zariadenia. Je to ale správne? Na jednej strane môžeme ušetriť nemalé peniaze, ale na druhej strane sa oberáme o softvérovú podporu, z čoho neskôr plynú rôzne riziká. Na tému upozornil web cnet.com.

Viacerí do zariadenia investujú aj vyššiu čiastku s vidinou dlhšej výdrže a spoľahlivosti. To je síce pravda, no podpora zo strany Googlu a výrobcov smartfónov nie je na takej úrovni, ako je tomu v prípade Apple. Zväčša ide o podporu, ktorej dĺžka kopíruje zákonom stanovenú záručnú dobu. Výnimku tvorí napríklad Google, ktorý svoje telefóny Pixel podporuje o niečo dlhšie. Vo všeobecnosti však, výrobcovia podporujú svoje zariadenia po dobu dvoch až troch rokov. Máloktorý výrobca smartfónov, podporuje svoje zariadenia dlhšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhody zakúpenia zariadenia z druhej ruky, prípadne jeho využívanie viacej než 2 roky sú jasné. Pre životné prostredie to je viac než výborná správa. V prípade spomínaných vlajkových lodí ani nejako nezaregistrujete výrazné spomalenie zariadenia. Výmena batérie vie vyriešiť problémy s výdržou. Nehovor viac o cene, ktorá je častokrát atraktívnou. Ako je to ale so softvérom?

Čo sa po rokoch stane so softvérom?

Odpoveď je jednoduchá. Po čase prestane zariadenie dostávať aktualizácie vrátane bezpečnostných záplat. Tieto aktualizácie a záplaty boli určené nielen na zlepšenie výkonnosti telefónu, či optimalizácie, ale aj na opravenie rôznych chýb. Hackeri na internete fungujú práve na tom, že hľadajú rôzne medzery a chyby v kóde, cez ktoré by vedeli preniknúť do zariadenia.

heslo hacker-1944673_1280
Zdroj: pixbay.com

Je viac než pravdepodobné, že aj vaše, akokoľvek nové zariadenie v sebe má isté diery, no nikto na nich doteraz neprišiel. Ako však vyplávajú na povrch, tak prostredníctvom bezpečnostných aktualizácií dochádza k ich oprave.

No v prípade staršieho zariadenia už tieto chyby nikto neopravuje. Hackerov to ale nezastaví. A práve preto môžu byť zariadenia so starším dátumom výroby v ohrození. Výrobcom to ale nemôžeme dávať za zlé. Zabezpečovanie každého vyrobeného zariadenia aktualizáciami by bolo pri tom kvante modelov neuveriteľne náročné.

Je bezpečné používať staršie zariadenie?

V krátkosti, odpoveď znie nie. Ale je samozrejme na vás, ako s vaším zariadením naložíte. Ak je stále funkčné a v dobrom stave, určite ho nie je potrebné vyhadzovať. No pri niektorých úkonoch, ako je napríklad práca s bankovou aplikáciou je možno vhodné zvážiť použitie novšieho zariadenia, prípadne počítačovú verziu aplikácie.

V dnešnej dobe na nás ale kybernetická hrozba číha na každom rohu. Ani najmodernejšie zariadenie nezabezpečuje stopercentnú ochranu a preto nechávame rozhodnutie iba na vás.

Ako ale zistiť, či je zariadenie považované za staršie? Ak dobre poznáte svoj smartfón, tak ste si to už určite všimli. Pravidelnosť aktualizácií sa vytratila. Poslednú verziu systému si viete pozrieť v nastavenia v sekcii O telefóne. V rámci tejto ponuky nájdete nielen aktuálne informácie o verzii Androidu, ale i informáciu o poslednej bezpečnostnej záplate. Ak máte poslednú bezpečnostnú záplatu staršiu ako niekoľko mesiacov, nie je dôvod na paniku. V prípade, ak ju máte však staršiu, napríklad ako pol roka, tak stojí za zvážanie, aby ste používali najmenej nejaké antivírusové riešenie dostupné v obchode Google Play.

Android_o telefone verzia systemu a bezpecnostnej zaplaty
Zdroj: Vosveteit.sk

Akú verziu Androidu máte vo svojom smartfóne a ako starú máte poslednú aktualizáciu zabezpečenia? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close