Používate slúchadlá príliš dlho? Tieto limity by ste nemali prekračovať, inak vám hrozia rôzne problémy!

Ako dlho by ste mali používať slúchadlá tak, aby to nemalo vedľajšie účinky? Pozrite sa, ako ich správne používať.

Zdroj: Vosveteit.sk

Možno ste si aj vy zvykli používať slúchadlá ku každej bežnej činnosti ako napríklad upratovanie, práca či dokonca učenie sa. Hudba a zvuky nás nasledujú počas celého dňa a každý jeden z nás si raz za čas pustí na slúchadlách film alebo si zapne hudbu pri dlhej ceste vlakom. Dostali sme sa do bodu, kedy niektorí z nás nedokážu bez svojich slúchadiel ani výjsť z domu, a to najmä preto, že nám dnes už život nekomplikujú káble, ale vieme pohodlne využiť bezdrôtové slúchadlá. Ako dlho by sme ich však mali maximálne používať? A aké sú hranice hlasitosti, ktoré by sme nemali prekračovať? Odpoveď nám prináša portál onlymyhealth.com.

Ako by sme správne mali slúchadlá používať?

V prvom rade by sme sa mali pozrieť na hlasitosť, akú pri svojich slúchadlách využívame. Hlasitosť nad 100dB dokáže už pri posluchu trvajúcom 15 minút poškodiť náš sluch. Našťastie však ide o naozaj vysokú hlasitosť a my by sme nemali prekračovať úroveň 60% toho, čo nám smartfón ponúka. Náš smartfón nás dokonca pri tejto úrovni informuje, že ideme prekročiť odporúčanú hranicu, väčšina z nás toto upozornenie však úspešne ignoruje. Druhým faktorom je taktiež dĺžka toho, ako dlho svoje slúchadlá používame.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei FreeBuds 4i_recenzia_pohlad na sluchadla_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V žiadnom prípade by sme nemali prekročiť hodinu počúvania prostredníctvom slúchadiel, no veríme, že nie vždy je toto pre nás možné. Práve z tohto dôvodu by sme si mali dať aspoň každých 30 minút prestávku, ak plánujeme počúvať prostredníctvom slúchadiel dlhšiu dobu. Pomocníkom pre nás dokáže byť aj funkcia ANC, teda aktívne potlačenie okolitého hluku. To nás dokáže zbaviť zlozvyku vysokou hlasitosťou prebíjať okolité zvuky. Počúvať tak môžeme s nižšou hlasitosťou a neškodiť tak svojmu zdraviu. Menej škodlivé sú taktiež aj náhlavné slúchadlá, ktoré si nedávame priamo do uší. Vzdialenosť medzi bubienkom a zdrojom hluku je totiž nižšia ako v prípade štupľových slúchadiel.

Čo sa stane, ak nebudeme tieto odporúčania dodržiavať?

Ako sme už v nadpise naznačili, nadmerné používanie slúchadiel či vyššia úroveň hlasitosti môžu spôsobiť rôzne problémy. Tie sa týkajú nášho zdravia a nielen sluchu. Samozrejme že sa môže stať, že si poškodíme nesprávnym používaním slúchadiel aj sluch. Hrozia nám však aj rôzne infekcie uší v prípade, že svoje slúchadlá budeme s niekým zdieľať. Aj na hygienu by sme si teda mali dávať pozor. Rovnako sa však môžu objaviť aj rôzne bolesti.

OneOdio A30_sluchadla a stojan
Zdroj: Vosveteit.sk

Či už sa rozprávame o bolesti uší alebo hlavy, prípadne dokonca až opakovaných migrénach. Rovnako sa vieme stretnúť s nedostatkom prúdenia vzduchu v ušiach, môžeme pociťovať nepríjemné pocity v ušiach a tiež sa prehnané používanie slúchadiel vie podpísať aj na fungovaní mozgu. Slúchadlá teda môžu byť skvelou pomôckou pri dlhej chvíli, no rovnako by sme ich používanie nemali preháňať.

Dodržiavate pravidlá pri používaní slúchadiel? Alebo takéto pravidlá ignorujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre