SpravodajstvoWindows

Používate nelegálnu kópiu systému Windows alebo Office? Buďte opatrný, aby ste neskončili ako táto žena!

Ide o prvé súdne rozhodnutie tohto druhu.

Aj keď sa môže zdať, že pirátstvo so softwarom sa v priebehu posledných rokov vytratilo a je len okrajovým problémom, realita nie je stále ružovou. Mnoho používateľov namiesto kúpy originálne softwaru, sa uchyľuje k používaniu rôznych verzií, ktoré obchádzajú bezpečnostné opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť takémuto správaniu. Deje sa to aj napriek tomu, že viac menej naprieč trhom dnes už prevláda obchodný model predplatného namiesto jednorazovej platby za software.

Boj proti pirátstvu je teda aj naďalej horúcou témou a vyzerá to tak, že prináša prvé ovocie. Podľa španielskych médií sa skončilo súdne pojednávanie proti žene prevádzkujúcej telefonické centrum, ktorá používala pirátsky software. Išlo konkrétne o Windows a kancelársky balíček Microsoft Office.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Basa, ale aj pokuta

Počiatok konfliktu sa datuje do roku 2017, kedy sa španielske úrady dozvedeli o použití nelegálnych kópií systému a kancelárskych balíkov a začali proti nej konanie. Nie je však úplne jasné, ako boli o tomto trestnom čine informovaní. Úrady následne zistili, že žena používa nelegálne kópie softwaru na dvoch z ôsmych zariadení. 

Najvyšší španielsky súd rozhodol, že ide o „trestný čin proti duševnému vlastníctvu“. V dôsledku toho uložil žene prevádzkujúcej telefonické centrum trest odňatia slobody v trvaní 6 mesiacov a rovnako udelil aj peňažný trest 3 600€. Zároveň žena musí spoločnosti Microsoft poskytnúť ekvivalent dvoch licencií pre systém Windows a kancelársky balík Office.

Toto je prvé konečné rozhodnutie v súvislosti s použitím pirátskych licencií Windows a Office na počítačoch prítomných v podniku. Zároveň ide aj o varovný príbeh pre každého, kto používa pirátsky software.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close