APLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Používate Google Mapy? Tieto málo známe dotykové gestá musíte poznať. Oceníte ich počas šoférovania!

Aplikácia v sebe ukrýva niekoľko neznámych gest, ktoré vám prácu s ňou uľahčia

Aplikácia Google Mapy má množstvo využití a navigácia za volantom je jedným z nich. V tomto prípade ale môže byť jej ovládanie nemotorné, obzvlášť ak chceme držať svoju pozornosť na ceste.

Google ale myslel aj na to a do svojej aplikácie pridal niekoľko užitočných gest, prostredníctvom ktorých môžete aplikáciu ovládať pohodlne jednou rukou. Pozrime sa na to, ktoré gestá to sú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priblíženie jedným prstom

Dvojité stlačenie obvykle znamená priblíženie a následné oddialenie obrazovky. Toto gesto používa množstvo webových stránok, no Google Mapy idú ešte o krok ďalej. Pri druhom stlačení totiž stačí, ak prst na obrazovke podržíte a následným posunutím hore, alebo dole, si môžete mapu priblížiť presne tak, ako potrebujete.

Pre rýchle priblíženie stačí, ak stlačíte obrazovku dvakrát za sebou. Mapy pracujú v niekoľkých mierkach a dvojité stlačenie obrazovky vás posunie o úroveň nižšie. To znamená priblíženie, ktoré vás nasmeruje na región, ktorý ste prstom dvakrát stlačili.

Priblíženie mapy zároveň možno ovládať aj tak, že na obrazovke spojíte prsty dokopy. Je to podobné gesto, akoby ste chceli z obrazovky zobrať zrnko ryže. Opak tohto gesta, čiže oddialenie prstov od seba naopak oddiali aj mapu.

Oddialenie mapy

Ak chcete naopak zväčšiť mierku, čiže oddialiť pohľad, stačí ak na obrazovku vášho smartfónu kliknete dvoma prstami. Táto funkcia pracuje rovnako ako v prvom prípade, no je presným opakom. Mierky Google máp sú 2000 km, 1000 km, 500 km, 200 km, 100 km, 50 km, 20 km, 10 km, 5 km, 2 km, 1km, 500 m atď.

vzdialenie obrazovky_dvojite poklepanie
Zdroj: Vosveteit.sk

V oboch prípadoch, či už ide o dvojité stlačenie na priblíženie mapy, alebo o dvojité stlačenie dvoma prstami na oddialenie mapy sa aplikácia posunie o jednu mierku nahor, alebo nadol. Ak sa vám teda Google Mapy zobrazujú v mierke 10 km, dvojitým stlačením dvoma prstami si aplikáciu oddialite na mierku 20 km. Opätovným dvojklikom sa mierka zväčší na 50 km.

Zmeňte sklon mapy

Navigácia je niekedy prehľadnejšia, ak máte mapu naklonenú do kvázi 3D priestoru. Aj Google Mapy túto funkciu podporujú, hoci nie každý vie, ako si ju môže zapnúť. Sklon zobrazenia ovládate jednoducho, len pomocou dvoch prstov. Stlačením obrazovky a následným potiahnutím smerom nahor, alebo nadol, si môžete sami nastaviť, aký sklon vám vyhovuje.

Otáčanie mapy

Aplikácia Google Mapy umožňuje aj otáčanie vášho pohľadu. Opäť ide o jednoduché gesto, na ktoré nepotrebujete viac ako dva prsty. Stlačte obrazovku a jednoducho ju otočte, akoby ste otáčali list papiera. Gesto na otáčanie mapy totiž funguje pohybom jedného prsta smerom nahor, zatiaľ čo ten druhý smeruje nadol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close