Používate finančné aplikácie na správu vašich výdavkov? Niektoré firmy tieto údaje predávajú ďalej

Radi spravujete svoje financie v smartfóne cez finančné aplikácie? Niektoré populárne aplikácie tieto údaje zdieľajú s tretími stranami.

vypis platieb a zdielanie informacii
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Manažovaniu financií sa v posledných rokoch pripisuje oveľa väčšia dôležitosť, čo je len pozitívna správa. Je mimoriadne dôležité aby ľudia vedeli o svojich finančných tokoch. No ako asi pri každom úkone, aj na správu financií existujú rôzne aplikácie. Nedávny výskum ale zistil, že nie všetky sú až tak pozitívne. Na informáciu upozornil web andro4all.com.

Španielsky web Maldita v spolupráci s neziskovými organizáciami pre digitálne práva Tactical TechSocialTIC sa zaoberali tým, ako rôzne finančné aplikácie narábajú s údajmi svojich používateľov. Napriek nesmiernej pomoci pre používateľov v oblasti ich financií došli k záveru, že niektoré aplikácie údaje o svojich používateľoch zdieľajú s tretími stranami. Zväčša išlo o zdieľanie údajov za účelom lepšieho cielenia reklamy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôverujeme týmto aplikáciám príliš veľmi?

Tým, že takýmto aplikáciám poskytneme prístup najmä k našim výdavkom samozrejme pomáhame sebe. Tieto aplikácie sú mimoriadne prehľadné a každému sa tým pádom ľahšie kontrolujú peňažné toky. Z druhej strany to je ale mimoriadny zásah do súkromia a poskytovanie príliš dôverných informácií. Ako vysvetľuje výskum, niekedy dávame výdavkom veľmi špecifický názov, prípadne ich systém dokáže spárovať s produktami, či službami.

Ak k tomu pridáme fakt, že dané aplikácie majú taktiež prístup aj k vašim príjmom, tak sa poskytovateľom reklám naskytá perfektná príležitosť na úplne presné zameranie reklamy. V prípade platenia vysokého nájmu vedia reklamy ponúknuť alternatívy s nižšou cenou, no napríklad ak aplikácia vie, že je človek ochotný minúť veľa peňazí na tenisky, tak mu takéto reklamy zobrazí oveľa častejšie.

„Na základe výdavkov, ktoré zaznamenáte, vám môžu reklamné spoločnosti zobraziť niektoré alebo iné reklamy.“ píše sa v štúdii.

Výskum sa zameral na najviac populárne finančné aplikácie v Európe. Konkrétne išlo o Fintonic (nedostupný na Slovensku), You Need a Budget (YNAB), Splitwise, TricountRevolut. S podozrivým správaním týchto aplikácií ale používatelia pri prvotnom spustení súhlasia kliknutím na tlačidlo OK.

Druhá vec je ale taktiež formulácia jednotlivých pravidiel a vysvetlení, ktoré pre človek bez právnického vzdelania môžu byť nejasné. Ale to nie je problém iba aplikácií spomenutých vyššie. Veď ruku na srdce, kto skutočne číta všetky zmluvné podmienky pri inštalovaní aplikácie?

financie
Zdroj: unsplash.com

Preto si na manažovanie svojich financií dávajte obzvlášť pozor, najmä ak vám záleží na vašom súkromí. V takom prípade sa jednoznačne dá veriť iba klasickej tabuľke v Exceli, ktorej správa síce nebude tak rýchla a prehľadná, no bude bezpečná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre