Používaš AI alebo chatbota? OpenAI má obavy. Z toho, na čo upozorňuje, behá mráz po chrbte. Nepreháňaj to s umelou inteligenciou!

S umelou inteligenciou to radšej nepreháňaj.

Zla umela inteligencia
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Umelá inteligencia je fenoménom dnešnej doby. Zatiaľ, čo niekoľko rokov dozadu, si len málokto vedel predstaviť využitie AI v praxi, tak dnes s nástrojmi umelej inteligencie pracuje obrovské kvantum ľudí. Nejde pritom len o vedcov či odborníkov v IT, ale hlavne o bežných ľudí.

Jedným z vôbec najpopulárnejších chatbotov je ChatGPT. Tejto umelej inteligencie sa môžeš opýtať prakticky čokoľvek, a v priebehu pár sekúnd ti dá odpoveď podobnú, akú by ti dal človek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V začiatkoch mala táto AI pár múch a odpovede neboli tak presné. Dnes je ale situácia diametrálne odlišná. Plynúcim časom sú odpovede nielenže presnejšie, ale aj viac ľudské. Objavuje sa čoraz viac prác, ktoré sa venujú problematike AI a tomu, ako s ňou ľudia interagujú. Nedávna práca vedcov ukázala, že ľudia majú už dnes tendenciu hodnotiť odpovede umelej inteligencie ako dôveryhodnejšie a vo všeobecnosti za lepšie.

Zaujímavosťou rovnako je, že ľudia zároveň pokladajú AI za „lepšieho psychológia“ v porovnaní s ľuďmi z mäsa a kostí. Vedci odhalili, že ľudia, keď nevedia s kým komunikujú, tak inklinujú viac k AI ako k ľuďom. Keď ale zistili, že komunikujú so strojom, tak sa cítili znepokojene.

Je AI hrozbou? OpenAI vyjadrilo obavy

OpenAI najnovšie vyjadrilo obavy, z ktorých behá mráz po chrbte. Táto spoločnosť vytvorila vyššie spomínaný model, pričom ak sleduješ, ako ho vylepšuje, tak tento robot sa učí novým veciam lepšie ako malé deti.

Roboty sa učia od umelej inteligencie so sklonmi k rasizmu, sexizmu a stereotypizácii.
Zdroj: Pixabay (kewl), Unsplash (Owen Beard), FlyClipart Úprava: Vosveteit.sk

Z čoho má ale strach? Spoločnosť hovorí, že sa obáva toho, že ľudia si s umelou inteligenciou vybudujú natoľko dôverné vzťahy, že stratia záujem o ľudskú interakciu. Inými slovami, budeme mať tendenciu radšej sa rozprávať s robotom než s človekom.

„Socializácia podobná človeku s modelom AI môže produkovať externality ovplyvňujúce interakcie medzi ľuďmi. Používatelia môžu napríklad vytvárať sociálne vzťahy s AI, čím by sa znížila ich potreba ľudskej interakcie, čo môže byť prínosom pre osamelých jednotlivcov, ale môže to mať vplyv na zdravé vzťahy.“, uviedol gigant v súvislosti s novým modelom GPT4o.

OpenAI ďalej uvádza, že modely ako je GPT4o v kombinácii s ďalšími technológiami (napr. rozšíreniami, ktoré ukladajú, čo si píšeš s robotom, aby lepšie chápali kontext a neskôr reagovali na tvoje otázky), môžu viesť k vytvoreniu závislosti. Tieto modely dokážu nielen plniť úlohy pre používateľa, ale aj ukladať a „pamätať si“ kľúčové detaily z konverzácie, čo môže zlepšiť celkový používateľský zážitok. Na druhej strane, táto technológia môže tiež viesť k nadmernej závislosti používateľov od týchto systémov.

„Schopnosť dokončiť úlohy pre používateľa a zároveň ukladať a „zapamätať si“ kľúčové detaily a tie používať v konverzácii, vytvára presvedčivú skúsenosť s produktom, čo môže potenciálne vyvolať závislosť od týchto systémov.“

Predstav si, že umelej inteligencii sa zveríš so svojim problémom a zapamätá si to. AI vo všeobecnosti je navrhnutá tak, aby ti odpovedala zdvorilo. Tým, že ju budeš kŕmiť dátami, sa ti môže neskôr zdať, že ti rozumie lepšie v porovnaní s ľuďmi a jednoducho si k nej vytvoríš vzťah. To pokladá OpenAI za potenciálne nebezpečné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre