SpravodajstvoZariadenia

Potrebujú smartfóny herný režim? Čo táto funkcia vlastne dokáže a ako funguje?

Moderné zariadenia prichádzajú s herným režimom, ktorý má priniesť ten najlepší zážitok.

Určite ste si všimli, že dnes už dokážu moderné mobilné zariadenia konkurovať aj niektorým herným počítačom. Mobilné hranie je jednoduchou a dostupnou formou zábavy a preto nie je prekvapením, že si rýchlo získalo svojich fanúšikov.

Práve kvôli vzostupu mobilných hier prichádzajú smartfóny s takzvaným „herným režimom“. Výrobcovia túto funkciu popisujú ako optimalizáciu zdrojov vášho zariadenia, aby ste mali čo najlepší herný zážitok. Tento režim má zlepšiť výkon hry a zároveň obmedziť rušivé upozornenia, píše portál MakeUseOf. Dôležitou otázkou ale ostáva: Potrebujete herný režim, alebo je táto funkcia „len na okrasu?“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na začiatok treba povedať, že každý výrobca smartfónov chápe herný režim trochu inak. To znamená, že jeho funkcie sa môžu od značky k značke trochu líšiť. Napriek tomu existuje akýsi základ, ktorý nájdete v každom zariadení.

Hardvér

Zapnutím herného režimu môžu smartfóny zlepšiť citlivosť dotykovej obrazovky, čo je mimoriadne dôležité pre správne ovládanie. O to sa stará procesor, mozog vášho zariadenia. Grafická karta začne pracovať rýchlejšie, pracuje lepšie s pamäťou a urýchli vykresľovanie nových obrazov. So zapnutým herným režimom môže grafická karta balansovať medzi snímkovou frekvenciou, alebo kvalitou obrazu, podľa toho, či uprednostňujete výkon, alebo kvalitu.

Zmenami prechádza aj pamäť RAM. Ide o krátkodobú pamäť v ktorej sa ukladajú všetky aktívne procesy, či aplikácie fungujúce na pozadí. Zapnutím herného režimu môže smartfón vyprázdniť pamäť RAM a ukončiť všetky prebiehajúce procesy, aby mal k dispozícii čo najviac voľnej pamäte.

Softvér

Herný režim nepripravuje len hardvér na zvýšenú záťaž, ale prináša aj veľa softvérových prvkov, ktoré vám prinesú lepší zážitok. Jedným z nich je napríklad zapnutie módu nerušiť, aby vám počas hry nevyskakovali na obrazovke upozornenia rôzneho druhu.

Zároveň aj hovory fungujú v tomto režime inak. Prijatie hovoru ho automaticky prenesie na pozadie, aby ste mohli hovoriť, no obrazovku nič neblokovalo. Inou možnosťou je, že sú hovory počas herného režimu automaticky zamietnuté.

Herný režim zároveň pracuje s vašou sieťou a zabezpečuje, aby mala daná hra čo najlepšie pripojenie k internetu, ak si ho samozrejme vyžaduje. To znamená, že aplikácie, ktoré momentálne nepoužívate odpojí od internetu.

Potrebujú smartfóny herný režim?

Čo sa týka hardvérových vylepšení, herný režim nie je až tak potrebný. Vývojári sa snažia robiť hry čo najprístupnejšie, čo znamená, že nie sú až tak náročné a nepotrebujú samostatný režim na to, aby ste dosiahli optimálny výkon. Zároveň herný režim nedokáže vylepšiť výkon súčiastok, ktoré sú vo vašom zariadení.

Herný režim teda nevylepší výkon hry dostatočne na to, aby ste si to v tak veľkej miere všimli. Užitočný je ale kvôli ostatným funkciám, s ktorými prichádza. Prepnutie do režimu nerušiť, alebo presúvanie hovorov na pozadie sú funkciami, ktoré zabezpečujú, že vás nič nevyruší v tú najhoršiu možnú chvíľu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close