SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Potenciálny život na Marse by v minulosti čelil vážnemu problému: Planéta nebola tak kľudná, ako sa predpokladalo

Existoval v minulosti na červenej planéte život? Možno to nie je až také pravdepodobné.

Otázka či existuje život na Marse ostáva stále otvorenou. Zatiaľ čo sa objavujú dôkazy, ktoré potvrdzujú, že kedysi mohli na červenej planéte existovať mikroskopické organizmy, iné dôkazy naopak idú proti tejto teórii.

Do druhej skupiny sa radí aj nová štúdia, ktorá naznačuje, že meteority mohli byť v histórii planéty vážnym problémom pre život, píše portál Space. Vedci sa totiž zastávajú teórie, že časté dopady meteoritov na povrch Marsu mohli trvať o 30-miliónov rokov dlhšie, než sa predpokladalo. Novú časť skladačky rozprávajúcej príbeh mladého Marsu, vedci objavili v meteorite, ktorý sa prezýva „Čierna kráska“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V meteorite totiž vedci objavili aj časť marťanskej planetárnej kôry, ktorá sa datuje 4.5-miliárd rokov do minulosti. Meteorit vedcom prezradil, že Mars v minulosti utrpel vážne poškodenie, ktoré bolo spôsobené častým vesmírnym bombardovaním. Vek meteoritu je v tomto prípade veľmi podstatný. Vedcom totiž prezradil, že ničivé dopady meteoritov trvali o 30-miliónov rokov dlhšie, než sa predpokladalo.

Pre potenciálny život na červenej planéte to nie je dobrá správa. Vedci totiž predpokladali, že dopady asteroidov na planétu Mars ustali pred takmer 5-miliardami rokov a potom planéta zažívala relatívne kľudné obdobie, počas ktorého sa mohli mikróby vyvíjať. V minulosti totiž Mars vyzeral viac ako naša Zem. Mal atmosféru, jazerá, rieky a predpokladá sa, že aj oceán. Postupom času ale prišla planéta o atmosféru a následne aj vodu.

Napriek tomu sa predpokladá, že časť vody môže existovať aj dnes pod povrchom planéty. Koľko vody by Mars mohol mať je však otázne. Nedávno vedci objavili sľubnú stopu pod južným pólom planéty, no z tohto objavu vznikla vo vedeckej komunite zapálená diskusia. Niektorí vedci veria tomu, že sa pod južným pólom ukrýva voda, zatiaľ čo druhá skupina má pesimistickejší názor.

Podmienky pre život boli o čosi horšie

Voda je jedným zo základných stavebných kameňov života, no meteority mohli evolúciu na planéte výrazným spôsobom ovplyvniť. Ak bol povrch Marsu bombardovaný vesmírnymi skalami, život by nemal až tak veľa priestoru na rozvoj.

Predchádzajúce teórie hovorili o tom, že pred 4.2-miliardami rokov boli na červenej planéte vhodné podmienky na život. V tej dobe ale vedci netušili o známkach poškodenia planetárnej kôry. Stopy totiž poukazujú na nárazy, ktoré na Zemi spôsobili masové vyhynutia živočíšnych druhov. Vedci ale berú do úvahy aj možnosť, že sa mikroskopické formy života na Marse vyvinuli o čosi neskôr. Je možné, že sa život vyvíjal na planéte pred 3.9-miliardami rokov. Aj v tomto období totiž mohla ešte stále na povrchu planéty existovať voda.

Vedci momentálne musia preskúmať ešte ďalšie meteority, ktoré im poskytnú lepšiu predstavu o tom, čo sa v minulosti červenej planéty dialo. Ak by sa ale potvrdilo, že časté a ničivé dopady meteoritov na povrch Marsu trvali oveľa dlhšie, než sa predpokladalo, vedci by museli ešte raz prehodnotiť kedy a či vôbec, život na Marse existoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close