Postrehol si, že sa ti počítač spomalil? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo to tak je

Ak si si všimol, že sa ti počítač spomalil, riešenie môže byť jednoduché. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa tak deje.

pomaly pocitac titulka
Zdroj: Lisa-S / shutterstock.com

Možno sa ti deje, že hneď po zapnutí počítača sa ventilátory rozbehnú naplno, stroj začne hučať a ide výrazne pomalšie ako kedysi. Príčiny môžu byť rôzne, no v tomto článku ti vysvetlíme najčastejšie dôvody, prečo sa tak deje a ako môžeš tento problém vyriešiť.  

Ak ťa trápi pomalý počítač, najčastejším problémom býva procesor. Procesor je mozog počítača a kontroluje všetky jeho funkcie a riadi všetky prebiehajúce procesy. Prirodzene, ak vyťažíš procesor na 100%, nebude stíhať riadiť nové úlohy a ty pocítiš, že sa zariadenie spomalilo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina z nás sa už s takýmto spomalením stretla, obzvlášť ak máš počítač, ktorý slúži už roky. Najčastejšie sa so spomalením stretneš, ak robíš niečo hardvérovo náročné, napríklad máš zapnutú najnovšiu počítačovú hru, edituješ video alebo pracuješ s grafickým softvérom.  

Inokedy sa ti však počítač spomalí z ničoho nič a nevieš identifikovať jasnú príčinu. Ako sme uviedli na začiatku, v 99% prípadov ide o preťažený procesor a preťaženie môže nastať napríklad z týchto dôvodov.  

Prečo najčastejšie dochádza k preťaženiu procesora?  

Náročné aplikácie 

Už sme si to spomenuli vyššie, no náročné aplikácie bývajú tým najčastejším dôvodom, prečo sa ti počítač spomalil. Existujú ale dva spôsoby, ako ti môžu aplikácie narobiť problémy. Prvým je používanie jednej mimoriadne náročnej aplikácie, ktorá dá všetkým tvojim komponentom poriadne zavariť. Ideálnym príkladom sú najmodernejšie hry.  

Nemusíš mať však otvorenú jednu mimoriadne náročnú aplikáciu, stačí, že máš otvorené 3-4, ktoré sú o niečo menej náročné. Aj to ti môže zaťažiť procesor a spôsobiť spomalenie počítača.  

Váš počítač by mohol byť dvakrát výkonnejší
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Procesy na pozadí 

Ak patríš medzi hráčov, potom už isto vieš, že digitálne platformy ako Steam, Epic Launcher, GOG a podobné sa môžu otvárať po spustení počítača, no netýka sa to len týchto aplikácií. Veľa programov môže mať nastavené otváranie pri spustení, alebo sa môžu po zatvorení len minimalizovať, ak ich nezatvoríš riadne.  

Zoznam aplikácií, ktoré sa otvárajú pri spustení nájdeš v nastaveniach aplikácií a tam si môžeš aj vybrať, ktoré aplikácie sa budú spúšťať a ktoré nie.  

Najčastejšie dôvody, prečo dochádza k spomaleniu počítača
Zdroj: Vosveteit.sk

Zlá konfigurácia 

Niekedy sa môže stať, že aktualizácia prehodí nastavenia počítača a spôsobí, že počítač začne používať vstavaný grafický čip procesora, nie dedikovanú grafickú kartu. To môže spôsobiť, že procesor začne pracovať viac a celý počítač sa ti spomalí.  

Windows aktualizacia systemu
Zdroj: unsplash.com (Clint Patterson)

Zaprášené ventilátory a chladiace komponenty 

Vysoké teploty sú úhlavným nepriateľom aj PC komponentov. Ak používaš počítač už dlhšiu dobu, ventilátory mohli postupom času nabrať prach a už nepracujú tak efektívne. To spôsobuje, že sa komponenty počítača viac zahrievajú a keď dosiahnu určitej teploty, úmyselne sa spomalia, aby nedošlo k ich poškodeniu.  

Pri pomalom počítači môže výrazne pomôcť, ak vyčistíš ventilátory a iné chladiace komponenty. Častokrát uvidíš, akoby si zariadeniu vdýchol nový život.  

Najčastejšie dôvody, prečo dochádza k spomaleniu počítača
Zdroj: Unsplash (VASANTH)

Vírusy 

Počítač môžu veľmi rýchlo spomaliť aj vírusy alebo iný malvér. Hackeri spravidla nevenujú toľko času optimalizácii škodlivého softvéru, čo znamená, že si berie veľa výkonu a tým spomaľuje celý počítač. Častokrát sa však stáva aj to, že popri špehovaní hacker nainštaluje do tvojho zariadenia aj takzvané “crypto minery”, teda softvér na ťažbu kryptomien.  

Tento softvér je mimoriadne náročný na výkon a prakticky berie všetok výkon, aký mu tvoja zostava dokáže ponúknuť. Preto ak sa ti spomalil počítač zo dňa na deň, môže to znamenať, že sa do neho dostal nejaký škodlivý softvér.  

Ransomware_malware_virus
Zdroj: Vosveteit

Starý procesor 

Aplikácie, operačné systémy, hry a ďalší softvér sa rok čo rok vyvíja, zlepšuje a tým rastie aj jeho hardvérová náročnosť. Ak máš počítač spred 5-6 rokov, existuje reálna šanca, že softvér, ktorý sa na ňom pokúšaš spúšťať, je pre neho už náročný. Preto už po nejakej dobe treba počítať aj s tým, že procesoru nepomôže nič, iba ho vymeniť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre