Posledné týždne sú siete poskytovateľov internetu vyťaženejšími. Poklesla Vám rýchlosť? Takto to skontrolujete

Pomocou aplikácií nižšie, môžete otestovať rýchlosť Vášho pripojenia

Rychlost internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

V priebehu minulého mesiaca sme mohli čítať viacero správ týkajúcich sa obmedzenia kvality streamovania videí prostredníctvom viacerých populárnych služieb. Napríklad Youtube, Netflix, ale aj Facebook vrátane Instagramu, znižovali kvalitu prehrávaných videí naprieč viacerými regiónmi sveta. Dôvodom tohto kroku bolo odľahčenie dátového toku operátorov a poskytovateľov internetu, ktorý bol spôsobený tým, že mnohí ľudia sú aktuálne nútení  pracovať z domu, alebo sú na nedobrovoľnej „dovolenke“. Inými slovami, linky operátorov a poskytovateľov internetu sú aktuálne výrazne viac vyťažené, ako tomu bolo doposiaľ. Preto sme v druhej polovici minulého mesiaca zisťovali u našich operátorov a vybraných poskytovateľov internetu, ako to vyzerá so zaťažením ich sietí, a či sa nechystajú zaviesť opatrenia, ktoré by znížili kvalitu poskytovania ich služieb.

Dopytovaní operátori a poskytovatelia internetu nám v tom čase odpovedali, že evidujú výrazne vyššie vyťaženie ich liniek, ale zatiaľ situáciu zvládajú bez väčších problémov  a  zároveň, že majú ešte dostatok rezervných kapacít, ak by bolo potrebné navyšovať dátový tok. Inými slovami, žiadne znižovanie kvality ich služieb nie je témou dňa. Ale ako sa hovorí, vždy je lepšie raz vidieť, ako 10-krát počuť. A práve preto by sme Vám radi dali nižšie do pozornosti niekoľko šikovných aplikácií, s ktorými si môžete skontrolovať rýchlosť Vášho internetu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
RU MobilTest
RU MobilTest
Developer: SPECURE GmbH
Price: Free
Speedtest von Ookla
Speedtest von Ookla
Developer: Ookla
Price: Free
FAST Speed Test
FAST Speed Test
Developer: Netflix, Inc.
Price: Free
Meteor Geschwindigkeitstest
Meteor Geschwindigkeitstest

Otestujte si rýchlosť internetu

V skutku ide o veľmi jednoduché aplikácie, pomocou ktorých môžete zistiť aktuálnu rýchlosť internetu (sťahovanie a nahrávanie súborov) vrátane pingu (odozvy). Našim favoritom je aplikácie Speedtest, ktorá okrem hlavnej funkcionality v podobe merania rýchlosti internetu, ponúka aj dodatočné funkcie. Napríklad mapu pokrytia signálom jednotlivých operátorov alebo funkciu VPN, prostredníctvom ktorej môžete na internete surfovať viac anonymne.

V prípade, ak by ste si chceli skontrolovať rýchlosť pevného internetu, tak môžete tak spraviť prostredníctvom smartfónu pripojeného ku WiFi, alebo prostredníctvom aplikácií nižšie, ktoré nájdete v obchode Microsoft Store.

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free
Network Speed Test
Network Speed Test
Developer: Microsoft Research
Price: Free
Network Speed Test Pro
Network Speed Test Pro
Developer: Magik Hub
Price: Free

Zaznamenali ste v poslednom období zhoršenie kvality poskytovaných služieb spojených s poskytovaním internetu? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre