Posledné percentá a batéria v nedohľadne? Takto z nej dostaneš čo najviac
Batéria smartfónu je jeho najdôležitejší komponent. Takto získaš z nej čo najviac výkonu.
Batéria je najdôležitejším komponentom smartfónu. Od kapacity závisí, ako dlho smartfón vydrží, kým ho budeme musieť opäť nabiť. Ako ale dostať z batérie čo najviac?
Určite sa niekedy ocitneš v situácií, kedy nemáš po ruke nabíjačku a percentá neúprosne klesajú. V takýchto prípadoch existuje niekoľko vecí, ktoré môžeš urobiť, aby ti zariadenie vydržalo čo najdlhšie. Poďme sa pozrieť na to, aké finty to sú.
Zníženie jasu obrazovky
Najrýchlejší, najjednoduchší a pomerne efektívny spôsob, ako získať percentá batérie navyše. Obrazovka je najväčší žrút batérie a čím jasnejšie svieti, tým vyšší výkon vyžaduje. V prípade, že ti dochádza batéria, sa odporúča jas znížiť na minimum. V prípade bežného používania odporúčame nastaviť automatický jas, ktorý síce nie je ideálny, no ide o praktický kompromis pri šetrení batérie a zaručení toho, aby si na obrazovke niečo videl, napríklad pri slnečných podmienkach.
Zatvorenie aplikácií na pozadí
Zatvorenie aplikácií na pozadí je taktiež dobrý spôsob, ako znížiť spotrebu smartfónu. Tu si ale dávaj pozor, aby aplikácie skutočne ostali zatvorené. Napríklad ak používaš Messenger, lebo sa máš s niekým stretnúť a čakáš ho už na mieste, aplikáciu radšej nechaj zapnutú. Zatváranie a opätovné spúšťanie aplikácie totiž spotrebuje viac energie, pretože aplikácia sa musí spustiť úplne.
Vypni nepotrebné notifikácie
Notifikácie sú ďalší spôsob, ako smartfón spotrebúva energiu. Ak vieš, že bez nabíjačky nebudeš dlhú dobu, je lepšie vypnúť notifikácie pre aplikácie, ktoré nie sú najnevyhnutnejšie. Notifikácie môžeš vypnúť v nastaveniach upozornení a v možnosti spravovať upozornenia.
Neprehliadni
Tmavý režim
Ak máš smartfón s OLED obrazovkou, tmavý režim ti vie dobre ušetriť batériu. OLED fungujú tak, že v prípade zobrazenia čiernej sa pixel nezapáli vôbec. Čím viac čiernej na obrazovke, tým viac vypnutých pixelov a tým menšia spotreba energie zo strany obrazovky.
Vypni Wi-Fi alebo dáta
V prípade slabej batérie ti pomôže aj to, keď vypneš internet, keď ho nepotrebuješ. Zároveň si skontroluj, či nemáš zároveň zapnutú aj Wi-Fi aj dáta. Zapnutie oboch služieb má pochopiteľne väčšiu daň na batériu, ako keby si mal zapnutú len jednu.
Vypni Bluetooth, GPS a ďalšie služby
Rovnako ako v prípade internetu, pri posledných percentách si pomôžeš aj keď vypneš zbytočné služby, ako napríklad Bluetooth, GPS a podobné.
Adaptívna batéria
Mnohé smartfóny ponúkajú režim adaptívnej batérie. Ide o funkciu, ktorá sa naučí ako používaš smartfón a na základe toho prispôsobuje jeho funkcie tak, aby optimalizovala batériu čo najviac. Napríklad smartfón dokáže zistiť, že pri používaní smartfónu v určité dni alebo hodiny prepínaš medzi dvoma aplikáciami a používaš len tie. Počas týchto hodín teda zatvorí iné aplikácie automaticky aby šetril batériu.
Šetrič batérie
Každý smartfón zároveň ponúka aj šetrič batérie. Ide o režim, ktorý uprednostňuje výdrž batérie a potláča niektoré menej dôležité funkcie smartfónu. Hoci každý smartfón ponúka šetrič batérie, nie vždy je tento systém dobre vyvážený. Ak ale pracuješ na posledných percentách, je dobré si šetrič zapnúť.
Nezapínaj často obrazovku
Ako sme na začiatku spomenuli, obrazovka smartfónu je najväčším žrútom batérie. V najzávažnejších prípadoch, kedy na obrazovke odbíjajú posledné percentá, je záchranou nechať obrazovku vypnutú. Ak na niekoho čakáš, odolaj nutkaniu kontrolovať neustále správy a pozri si ich napríklad len vtedy, ak ti príde notifikácia alebo už pár minút mešká. Zároveň sa vyhni tomu, aby si mal obrazovku zapnutú dlhodobo.
Samozrejme že základom dlhej výdrže o batériu je aj správna starostlivosť. Ak používaš originálnu nabíjačku, vyhýbaš sa extrémnym teplotám a nenechávaš smartfón na nabíjačke celý deň, potom batéria degraduje pomalšie a smartfón ti prirodzene vydrží dlhšie.
Komentáre