Poslali Signál Wow! Mimozemšťania? Astronómovia prišli s vysvetlením pôvodu tohto signálu

Signál Wow! dodnes patrí k najzáhadnejším signálom, aké sme zaznamenali. Výskumníci však priniesli nové vysvetlenie.

Wow! signál
Zdroj: Wikipedia (Public Domain)

Nachádza sa vo vesmíre inteligentný mimozemský život? Tejto otázke zasvätili najväčšie vedecké hlavy sveta celé dekády a ak sme sa niekedy priblížili k odpovedi, bolo to koncom 70. rokov minulého storočia. Presnejšie v roku 1977 zachytil rádiový teleskop The Big Ear (Veľké ucho), signál, ktorý si dodnes nevieme vysvetliť.  

Rádiový teleskop The Big Ear sa nachádzal v Spojených štátoch a demontovaný bol v roku 1998. Nikdy nepatril medzi najväčšie alebo najcitlivejšie teleskopy. Napriek tomu sa tomuto rádiovému teleskopu podarilo zachytiť bezkonkurenčne jeden z najväčších a najznámejších signálov v histórii astronómie a SETI.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme už naznačili v úvode, od začiatku 70. rokov pátral teleskop Veľké ucho po stopách mimozemských civilizácií. Hľadal takzvané technologické stopy, teda hocičo, čo by vedelo prezradiť nielen existenciu života, ale rovno technologicky vyspelej civilizácie.  

Pod technologické stopy môže spadať široké spektrum objavov. Môže ísť o svetlá na nočnej strane planéty, stopy skleníkových plynov, vznikajúcich priemyselnými procesmi, sondy na obežnej dráhe alebo kozmickú loď, ktorá preletí priamo nám pred nosom. Medzi technologické stopy sa však prirodzene radí aj rádiová komunikácia.  

V roku 1977 rádiový teleskop Big Ear zachytil silný, prerušovaný signál, trvajúci 72 sekúnd. Signál okamžite upútal pozornosť, pretože bol jasný ako maják. Tím astronómov takmer okamžite vylúčil pozemský pôvod. Zaujímavosťou tohto signálu bola jeho sila a neobvyklosť. Astronóm Jerry Ehman, ktorý signál objavil, bol tak zaskočený, že ku signálu napísal len jedno slovo – Wow! 

Rýchle rádiové záblesky
Zdroj: Jingchuan Yu, Beijing Planetarium (CC BY 3.0 DEED)

Svetová senzácia

Signál Wow! sa okamžite stal svetovou senzáciou a dodnes nevieme, odkiaľ signál prišiel alebo čo ho vytvorilo. Po jeho zachytení sa totiž nikdy nezopakoval. Astronómovia sa pokúšali ostať skeptickí, no veľké množstvo ľudí začalo hovoriť o mimozemskom kontakte. Či to skutočne môže byť tak vysvetľuje observatórium Arecibo, ktoré prinieslo nové vysvetlenie pre enigmatický signál Wow!

Nová štúdia vznikla v rámci projektu Arecibo Wow! Ide o projekt, ktorý pátra po podobných signáloch, akým bol záhadný signál objavený v 70. rokoch. Od roku 2017 do 2020 výskumníci pátrali po signáloch vo frekvenciách od 1 do 10 GHz a od roku 2023 sa zamerali na pozorovania signálov vo frekvenčnom pásme 8 GHz.  

Signál Wow! výskumníkov zaujal preto, lebo išlo o mimoriadne silný signál v úzkej šírke pásma pri 1420 MHz vodíkovej línii. Autori novej štúdie vysvetľujú, že sa im v roku 2020 podarilo objaviť podobný signál.  

“Najnovšie pozorovania pochádzajú z obdobia medzi februárom a májom 2020. V tomto období sme objavili veľmi podobné úzkopásmové signály blízko vodíkovej línie. Tieto signály ale neboli tak intenzívne ako pôvodný Wow! signál,” vysvetľuje Abel Méndez, vedúci projektu.  

Výskumníci hľadali signály v blízkosti červených trpaslíkov s potenciálne obývateľnými planétami.  

Ide o mimozemskú správu?  

Autori novej štúdie veria, že Wow! signál bol výsledkom jedinečnej astronomickej udalosti, náhleho rozjasnenia oblaku studeného vodíku. Táto udalosť sa odohrá, keď oblak vodíku zasiahne silný radiačný zdroj, napríklad erupcia magnetaru alebo signál SGR. Keď sa tak stane, na moment sa vodíkový oblak rozjasní, čo by mohlo vysvetliť, prečo sme Wow! signál nepozorovali druhýkrát.  

Čína tvrdí, že zachytila kontakt od mimozemskej civilizácie
Zdroj: NASA, SimilarPNG, Úprava: Vosveteit.sk

Znamená to, že s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o správu od mimozemskej inteligencie. Pravda, vedci svoju hypotézu ešte úplne nepotvrdili, no ich vysvetlenie dáva z viacerých hľadísk väčší zmysel. Autori štúdie zároveň tvrdia, že vďaka ich zisteniam si môžeme v budúcnosti dávať väčší pozor aj na ďalšie podobné falošné poplachy. Predpokladajú, že signál Wow! bol prvým podobným typom emisie, ktorú naše rádiové teleskopy zaznamenali.  

Autori štúdie v ďalších krokoch svoje hypotézy potvrdia tak, že sa zamerajú na hviezdy, ktoré sa môžu nachádzať v blízkosti vodíkových oblakov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre