Poskytne nám nesmrteľná medúza kľúč k večnému životu? Odpoveď sa ukrýva v jej DNA
Turritopsis dohrnii dokáže resetovať svoje biologické hodiny a tým pádom žiť prakticky donekonečna.
Naprieč históriou sa objavilo niekoľko pokusov o dosiahnutie nesmrteľnosti. Či už ide o rôzne elixíry života, tajomný kameň mudrcov alebo fontánu mladosti. Dnes však vieme, že predstava o nesmrteľnosti pre človeka je na míle vzdialená, ak sa nám vôbec podarí niekedy dosiahnuť večný život.
Čo sa ale zvieracej ríše týka, tá je bizarnejšia, než by sme si mohli myslieť. Príkladom je aj drobné, približne štvormilimetrové stvorenie menom Turritopsis dohrnii, ktoré je známe aj ako „nesmrteľná medúza“. Tá je schopná omladzovania a biologickej nesmrteľnosti, vysvetľuje portál The Conversation.
Normálne medúzy sa rozmnožujú pohlavne, teda spermie samca oplodnia vajíčko samice a vznikne zygota – bunka, ktorá vzniká po splynutí dvoch pohlavných buniek. Zygota rastie až kým sa neuchytí na morskom dne a vzniká polyp, a ten sa reprodukuje asexuálne. Z tela polypu sa uvoľní množstvo drobných medúz, ktoré sa vyvinú do dospelosti a opäť sa reprodukujú pohlavným spôsobom. Potom umierajú.
Nesmrteľná medúza sa riadi týmto cyklom, no po reprodukcii nemusí umrieť. Namiesto toho si môže vybrať, či zvráti svoj životný cyklus. Ak sa medúza rozhodne omladnúť, potom sa mení na sféru, ktorá sa označuje ako „cysto“. Táto sféra klesá ku dnu a vzniká z nej nový polyp, ktorý opäť vytvorí nové medúzy. Tento proces môže prebiehať donekonečna a tým spôsobom môže T. dohrnii uniknúť smrti.
Odpoveď je ukrytá v DNA
Vedci vedia, že riešenie nesmrteľnosti tohto druhu sa ukrýva v DNA medúzy, no dostať sa ku nemu nie je jednoduchá úloha. V rámci nedávno publikovanej štúdie sa vedci túto záhadu pokúsil vyriešiť drastickým spôsobom. Gén po géne sa im podarilo rozlúštiť celý genóm medúzy.
Neprehliadnite
Ako vysvetľuje vedúci štúdie, Carlos López Otín, v podstate ide o obrovský manuál, v ktorom sa ukrývajú všetky informácie, ktoré bunky využívajú na splnenie svojich funkcií. V tomto manuáli našli niekoľko stôp, ktoré pomáhajú pochopiť nesmrteľnosť tejto konkrétnej medúzy.
Vedci objavili gény spájajúce sa so starnutím. Niektoré slúžia na opravu a kopírovanie DNA, iné umožňujú bunkám zmeniť sa na kmeňové, iné kontrolujú oxidačné prostredie, ktoré by mohli poškodiť jednotlivé bunky. Objavené procesy sú rovnaké, aké sa spájajú so starnutím u ľudí.
Zároveň sa našlo niekoľko zmien v genetickej expresii, ktoré umožňujú bunkám transformovať sa. Výskumníci tento proces označujú ako dediferenciácia a vďaka nemu môže medúza prakticky resetovať svoje biologické hodiny. Všetky objavené procesy pracujú v súlade ako jeden celok a tým zaručujú úspešné omladenie medúzy.
Ide o naozaj pozoruhodný proces, no nanešťastie sa nedá zreplikovať v ľudskom tele. Medúza T. dohrnii ponúka vedcom možnosť skúmať hranice bunečnej plasticity a možno by jedného dňa mohla pomôcť nájsť spôsob, ako predĺžiť naše životy. Čo sa však nesmrteľnosti týka, večný život stále ostáva len v našich predstavách.
Komentáre