Populárna aplikácia, ktorú používame na písanie správ, je vraj Spyware Američanov, naznačuje šéf Telegramu
Pavel Durov prišiel s vážnymi obvineniami, no bez dôkazov. Odvoláva sa na pochybný článok, ktorý nič nedokazuje.
Pravdepodobne aj vy používate jednu z aplikácií, ako je Telegram, WhatsApp, Signal či Messenger. Všetky tieto aplikácie ponúkajú dnes end-to-end šifrovanie, vďaka čomu správy, ktoré cez ne posielate, by sa nemali dostať do rúk niekoho cudzieho. Treba podotknúť, že v prípade Telegramu, si musíte túto funkciu zapnúť. Predvolene je totiž vypnutá.
V minulosti Will Cathcart (pozn. šéf WhatsAppu) poukázal na aplikáciu Telegram, ktorá vraj nie je tak bezpečnou, ako sa zdá. Odvolával sa na článok portálu Wired s názvom „The Kremlin Has Entered the Chat“, ktorý uviedol, že ruská vláda používa Telegram ako zbraň proti ruským aktivistom.
Najnovšie do protiútoku prišiel Pavel Durov, ktorý stojí na čele aplikácie Telegram. Ten si zobral na mušku ale hneď niekoľko četovacích aplikácií, na ktorých čele má byť Signal, aplikácia, ktorá sa vo všeobecnosti pokladá za najbezpečnejšiu alternatívu. Vo svojom príspevku, ktorý publikoval na Telegrame, sa odvolávala na Jacka Dorseya, ktorý stál za vznikom Twitteru.
Silné obvinenia, zatiaľ ale bez dôkazov
Durov píše, že lídri signálu, sú „sú aktivistami, ktorých využíva ministerstvo zahraničia USA na zmenu režimu v zahraničí.“.
Podľa neho mala americká vláda minúť 3 milióny dolárov na vybudovanie šifrovania, ktoré používa aplikácia Signal. Ako ďalej podotýka, tak toto šifrovanie používajú aj aplikácie ako WhatsApp či Messenger od Facebooku.
Neprehliadni
„Vyzerá to skoro tak, že veľké technologické firmy v USA nesmú vytvárať svoje vlastné šifrovacie protokoly, ktoré by boli nezávislé od vládnych zásahov“.
Ďalej v publikovanom príspevku hovorí o „alarmujúcom počte dôležitých ľudí“, s ktorými hovorili, no nespresňuje o koho ide a ani ich počet, ktorých súkromné správy mali byť zneužité proti ním na súdoch alebo v médiách.
„Na rozdiel od Telegramu, Signal neumožňuje výskumníkom uistiť sa, že ich kód GitHub je rovnaký kód, aký sa používa v aplikácii Signal spustenej na telefónoch iPhone používateľov.“, uviedol Durov. „A WhatsApp ani nezverejňuje kód svojich aplikácií, takže všetky ich reči o „súkromí“ sú ešte očividnejším cirkusovým trikom“, doplnil.
Šéf Telegramu ďalej v rámci príspevku povedal, že Telegram je jediná masívne populárna služba na odosielanie správ, ktorá každému umožňuje uistiť sa, že všetky jej aplikácie skutočne používajú rovnaký otvorený zdrojový kód, aký je zverejnený na Github.
Ku článku, na ktorý sa Durov odvolávala, hoci naznačuje možnosť, že Signal a spravodajské služby USA sú úzko prepojené, je potrebné uviesť, že v ňom nie sú publikované žiadne priame dôkazy, ktoré by to dokazovali, že by tomu tak bolo. Rovnako nijako nedokazuje, že WhatsApp či Messenger, sú potenciálne nebezpečné. Slova Durova je preto potrebné brať s rezervou a skôr ako pokus „kopnúť si“ do konkurencie, keď sa naskytla príležitosť.
Komentáre