Popri Zemi tesne preletia 2 asteroidy. Jeden objavili len pár dní dozadu. Ak by dopadli na Zem, nasledovala by katastrofa

Astronómovia z Európskej vesmírnej agentúry informujú o dvoch blízkych preletoch, ktoré sa odohrajú ešte tento týždeň.

asteroid a meteor zem
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Astronómovia z Európskej vesmírnej agentúry upozorňujú, že tento týždeň preletia popri Zemi dva veľké asteroidy. Hoci ani jeden nepredstavuje pre našu planétu riziko, jeden výskumníci objavili len pred týždňom.  

Nedávno objavený asteroid výskumníkov prekvapil a zároveň je jasným príkladom toho, že potrebujeme mať spoľahlivé spôsoby na odhalenie potenciálne rizikových objektov v okolí Zeme. Asteroid nesie označenie 2024 MK a predpokladá sa, že na šírku môže mať od 120 do 260 metrov. Astronómovia ho objavili 16. júna a popri Zemi preletí 29. júna.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oba asteroidy by napáchali výrazné škody

Spomedzi objavených NEO objektov (Near Earth Object, angl. Objekty v blízkosti Zeme) je 2024 MK veľkým asteroidom. Popri Zemi preletí vo vzdialenosti 290-tisíc km, čo je 75% vzdialenosti na Mesiac.  

Pozrite sa na všetky blízke objekty, ktoré sa okolo nás nachádzajú
Zdroj: NASA Eyes on Asteroids

Ako sme už spomenuli na začiatku, momentálne astronómovia vylúčili akúkoľvek šancu, že sa objekt 2024 MK zrazí so Zemou. Ak by však situácia bola iná, asteroid takejto veľkosti by mohol napáchať naozaj výrazné škody. Výskumníci poukazujú aj na to, že sme ho objavili len týždeň predtým, ako mal preletieť popri Zemi. Preto potrebujeme lepšie metódy na odhalenie potenciálne rizikových asteroidov v blízkosti našej planéty. V niektorých častiach sveta budú môcť amatérski astronómovia pozorovať asteroid 2024 MK aj s pomocou menšieho teleskopu.  

Druhým asteroidom, ktorý preletí popri Zemi je asteroid (415029) 2011 UL21 a tento objekt je oveľa väčší ako 2024 MK. Astronómovia vysvetľujú, že tento asteroid je väčší ako 99% všetkých známych blízkych objektov, na šírku má niečo cez 2-km. Hoci astronómovia opisujú dráhu asteroidu ako prelet, ani zďaleka sa nedostane tak blízko, ako 2024 MK. V najbližšom bode preletu sa bude od Zeme nachádzať vo vzdialenosti približne 6,6-miliónov km. To sa rovná 17-násobku vzdialenosti Mesiaca.  2011 UL21 preletí popri Zemi 27. júna.

“Obežná dráha asteroidu 2011 UL21 okolo Slnka je výrazne naklonená, čo je pre asteroid takejto veľkosti mimoriadne neobvyklé. Väčšina veľkých objektov, napríklad planéty a väčšie asteroidy, obiehajú okolo Slnka približne v oblasti rovníka hviezdy,” vysvetľujú astronómovia.

Jupiter ovplyvňuje dráhu asteroidov

Domnievajú sa, že neobvyklú orbitu môžu mať na svedomí gravitačné interakcie s Jupiterom, najväčšou planétou Slnečnej sústavy. Jupiter dokáže odkloniť obežnú dráhu určitých objektov a hoci sa všeobecne predpokladá, že nás plynný obor počas histórie ochraňoval, zároveň môže odkloniť neškodný asteroid na kolízny kurz s našou planétou. 

“Krátery posiate po povrchu Zeme sú dôkazom toho, ako asteroidy výrazne ovplyvnili históriu našej planéty,” hovoria astronómovia.  

Jedným z príkladov je takzvaná Tunguská udalosť. Hoci okolnosti nie sú úplne jasné, predpokladá sa, že išlo o explóziu veľkého asteroidu. Tá sa odohrala v roku 1908 a zvalila približne 80-miliónov stromov.  

Európska vesmírna agentúra momentálne pracuje na niekoľkých projektoch, ktoré zlepšia našu schopnosť odhaľovať, sledovať a prípadne si aj poradiť s potenciálne rizikovými asteroidmi.  

Tento rok odštartuje misia Hera, ktorá nadviaže na historickú misiu DART. Tá po prvýkrát v histórii umelo odvrátila dráhu malého asteroidu Dimorphos.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre