Ponorky sa v nadchádzajúcich desaťročiach môžu stať bezcennou zbraňou, hovoria vedci. Toto je dôvod, prečo to tvrdia!

Ponorky sa kedysi považovali za "tichých lovcov", pretože sa mohli ukrývať kdekoľvek a zaútočiť odkiaľkoľvek. Doba sa však rýchlo mení.

Ponorky sa možno už čoskoro nebudú mať kde schovať
Zdroj: Wikimedia (Public domain), U.S. Navy, General Dynamics Electric Boat

Moderné ponorky, hlavne jadrové, sa považujú za jedny z najefektívnejších zbraňových systémov na svete. Portál The Conversation ale varuje, že si tento titul nemusia už dlho udržať.

Jednou z najväčších výhod ponoriek je nepochybne ich nenápadnosť. Tie najlepšie sa dokážu veľmi jednoducho schovať pred zrakom nepriateľa a nájsť sa nedajú ľahko. Ukrývať sa môžu prakticky kdekoľvek a preto musí nepriateľ útok očakávať odkiaľkoľvek. Najväčšou nevýhodou ponoriek je, ak ich niekto odhalí. Sú pomerne veľké, pomalé a sú náchylné na útok z vodnej hladiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V histórii však majú svoje miesto a vďaka ich výhodám sú používané dodnes. Západom vyrobené ponorky vedia byť mimoriadne tiché a preto ich detekčné systémy spoliehajúce sa na zvuk, nedokážu odhaliť.

Dôvodom je rýchly rozvoj detekčných technológií.

Nachádzame sa ale na prelome novej doby, čo si myslia aj viacerí experti v danom obore. Vo svojej podstate môžeme ponorky považovať za veľké kovové anomálie, ktoré sa pohybujú vo vrchnej časti vodného stĺpca. Detekčné metódy sa donedávna spoliehali primárne na zvuk, no ponorky toho vylučujú oveľa viac. Pohybom cez vodu menia jej fyzikálny, chemický a biologický podpis. Narúšať môžu dokonca aj magnetické pole Zeme a jadrové ponorky vyžarujú aj radiáciu.

Vojenský priemysel napreduje rýchlym tempom a veda sa už učí, ako tieto emisie zaznamenať. Mnohí odborníci tvrdia, že už čoskoro sa môže oceán stať „transparentným“. Podľa ich názoru by mohol ponorky postihnúť Bojové lode, ktoré sa prestali používať začiatkom 90. rokov minulého storočia.

O budúcnosti ponoriek viac prezradil aj výskum, ktorý sa zameriaval na to, ako budú vyzerať technológie v roku 2050 a ďalej. V rámci tejto štúdie skúmali rozvoj umelej inteligencie, senzorov a schopnosti komunikovať pod hladinou vody. Výsledky však môžu byť do istej miery špekulatívne.

Ponorky môžu ísť čoskoro do dôchodku

Simulácie ale naznačovali, že do 50. rokov 21. storočia sa stanú oceány transparentné. Znamená to, že aj napriek pokrokom v technológiách v oblasti ponoriek, sa tieto vojnové prostriedky v oceánoch už nebudú môcť schovať. Autori štúdie však zdôrazňujú, že ich výsledky nemusia byť presným odhadom budúcnosti. V nasledujúcich dekádach však budú ponorky postupne strácať svoju schopnosť ukryť sa pod vodnou hladinou.

„Naším kľúčovým výsledkom bolo, že vo väčšine prípadov je prinajmenšom pravdepodobné (pravdepodobnosť 75 %), že sa oceány stanú transparentné, a z niektorých perspektív je to veľmi pravdepodobné (pravdepodobnosť 90 %), že do roku 2050 budú transparentné,..“ vysvetľujú vedci.

Výsledky tejto štúdie sú zaujímavé napríklad aj z hľadiska Austrálie, ktorá sa rozhodla investovať do obrovského programu AUKUS, v rámci ktorého nakúpia tri, možno až päť ponoriek triedy Virginia. Cena tohto projektu sa pohybuje od 268 do 368-miliárd austrálskych dolárov. V tomto prípade hrozí, že krajina získa svoje ponorky v dobe, kedy už budú viac-menej zbytočné.

Pri plánovaní obrovských programov treba vidieť aj do budúcnosti. Samozrejme, že nikto nevie s istotou povedať čo bude o pár rokov, no v tomto prípade existuje pomerne veľké riziko, že krajina investuje do programu zbytočne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre