Pomocou tohto systému dokážeme odpovedať na najväčšiu otázku v histórii ľudstva

Sme vo vesmíre sami? Pátranie po živote je náročný proces, no NASA ponúka systém, ktorý by nám pomohol nájsť odpoveď.

UFO
Zdroj: pixabay.com

Existuje vo vesmíre život? Ak áno, kedy ho konečne objavíme? Možno je v tomto prípade lepšia otázka: Kedy budeme schopní povedať, že sme našli život mimo našej planéty?

Americká vesmírna agentúra, NASA, vyzýva celú vedeckú komunitu k vytvoreniu nových základov pre všetky objavy, ktoré nejakým spôsobom súvisia s pátraním po živote vo vesmíre. Ich víziou je škála, ktorá by dokázala popísať jednotlivé dôkazy, spojiť ich dokopy a odpovedať na otázku, ktorú si ľudstvo kládlo už pri prvom pohľade na hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za týmto nápadom stojí Jim Green, hlavný vedec z NASA, ktorý svoju prácu publikoval vo vedeckom časopise Nature, píše portál SciTech Daily. Green, ale aj vedecký tím americkej vesmírnej agentúry, si predstavujú škálu, ktorá je zrkadlom niekoľkých desaťročí vedeckých objavov, nie len v odbore astrobiológie. Ich plánom je pochopiť vznik života na Zemi a následne tieto skúsenosti pretaviť do hľadania života na iných planétach.

„Ak by sme mali nejakú univerzálnu škálu, mohli by sme získať hrubú predstavu o tom, kde sa v pátraní po mimozemskom živote nachádzame. Vedomosti by sme mohli uplatniť pri pátraní na konkrétnom mieste, alebo by sme získali lepšiu predstavu o technológiách, ktoré nám v tejto ťažkej úlohe pomôžu,“ vyjadril sa Green.

Škála, ktorú Green predstavuje by sa skladala zo siedmich úrovní. Tieto úrovne sa podobajú na schodisko, na ktorého konci by ležala odpoveď na otázku: Sme vo vesmíre sami? Samotná škála sa podobá na už zaužívaný systém „pripravenosti“ ktorý sa používa v NASA. Systém pripravenosti pomáha inžinierom poznať, do akej miery je raketa, alebo sonda, pripravená k letu.

Systém klasifikácie objavov

V prípade pátrania po mimozemskom živote by v budúcnosti mohli vedci brať túto škálu do úvahy a vo svojich prácach popísať, kde by sa ich objav na škále mohol nachádzať. Zároveň by táto škála ukázala verejnosti dôležitosť určitých objavov v pátraní po mimozemskom živote.

„Verejnosť verí tomu, že ide o čiernobiely problém – Buď život existuje, alebo nie,“ vyjadrila sa astrobiologička z NASA, Mary Voytek.

Voytek dodáva, že pátranie po mimozemskom živote je komplexná záležitosť. Verejnosť potrebuje lepšie porozumieť mnohým fascinujúcim objavom, ktoré vedú k výslednému cieľu. Samozrejme, takýto systém by pomohol tiež iným vedcom zorientovať sa v problematike a určiť smerovanie ďalších prác.

To, že na Marse existovala voda nie je dôkazom o živote mimo Zeme. Neradí sa medzi ne ani objav planéty, na ktorej je voda. Ako takáto „škála života“ vlastne vyzerá:

  1. krok – Vedci nahlásia objav „stopy života“ čo môže v tomto prípade znamenať molekulu, spájajúcu sa so životom.
  2. krok – Vedci sa uistia, že výsledky predchádzajúceho výskumu neboli ovplyvnené pozemskými molekulami.
  3. krok – Výsledky sa dajú do súvisu s prostredím, v ktorom sa našli.
  4. a 5. krok – V tomto bode vedci pridávajú ďalšie dôkazy, hovoriace o tom, ako by prostredie, v ktorom bola stopa života objavená, pomohlo vývoju organizmov. Ak sa spoja vedecké tímy z celého sveta a nezávisle od seba dôkazy života potvrdia, dostávajú sa na 6. krok – Väčšina vedcov si už je istá objavením života mimo Zeme, no na potvrdenie najväčšieho objavu v histórii ľudstva je potrebná ešte posledná misia.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre