Pomalý smartfón sa dá opraviť veľmi rýchlo: Skús tieto 4 tipy, než sa začneš pozerať po novom!

Pomalý smartfón nepoteší nikoho, no častokrát je chyba inde, než si myslíme. Tieto 4 tipy ti ho pomôžu zrýchliť v priebehu chvíle.

pomaly smartfon
Zdroj: Ryan Snaadt z Unsplash a Bernd z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Smartfóny využívame každý deň a ak je jedna vec, ktorá nás vie poriadne rozhodiť, určite sa s nami zhodneš na tom, že ide o pomalý smartfón.  

Spomalenie Android smartfónu je niečo, s čím sa stretne väčšina užívateľov, no nikdy to nepoteší. V istých prípadoch s tým nevieme nič robiť, napríklad ak už vlastníme smartfón niekoľko rokov a spomalenie spôsobuje prirodzené starnutie zariadenia. V iných prípadoch môže Android spomaliť malvér, ktorý robí na pozadí niečo, čo by robiť nemal.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľmi často však za spomalenie smartfónu môžu drobné chyby, ktorých sa častokrát dopúšťame. Ide o chyby, ktoré môžeš vyriešiť za chvíľu a tým optimalizovať svoje zariadenie. Pozrime sa na to, o aké chyby ide.  

Prečo je tvoj mobil pomalý?

Inštalovanie veľkého množstva aplikácií 

Bežný užívateľ má nainštalované v zariadení desiatky rôznych aplikácií, no reálne používa len hŕstku z nich. Každá nová aplikácia spotrebúva pamäť a ukladacie miesto v tvojom smartfóne, čo môže viesť k tomu, že sa Android jedného dňa spomalí. Problém sa môže prejaviť výraznejšie, ak otvoríme veľa aplikácií naraz a tie bežia na pozadí, aj keď ich práve nepoužívame.

Riešenie je jednoduché. Najrýchlejšie problém pomalého smartfónu vyriešiš tak, že jednoducho odinštaluješ nepoužívané aplikácie. Ak sa nevieš rozhodnúť, ktoré to sú, zlatým pravidlom je odstrániť akúkoľvek aplikáciu, ktorú si neotvoril pár týždňov alebo viac ako mesiac. Namiesto stiahnutých aplikácií môžeš využívať napríklad webové alternatívy.  

Alternatívou je ukladať svoje fotky a videá na cloud. Tým uvoľníš miesto v smartfóne a môžeš mať v ňom viac aplikácií.  

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Náročné aplikácie 

Možno nemáš problém s množstvom nainštalovaných aplikácií, no napríklad máš starší model smartfónu a pokúšaš sa na ňom spustiť náročné aplikácie. Medzi ne patria napríklad moderné hry s dobrou grafikou a komplexnými možnosťami. V prípade starších smartfónov však problém môžu byť aj iné aplikácie, napríklad sociálne siete alebo aplikácie na streamovanie.  

Všetky aplikácie totiž dostávajú nové funkcie, ktoré sú prispôsobené modernejšiemu hardvéru. Po niekoľkých rokoch sa teda môže stať, že ti začnú sekať.  

Riešením môžu byť “lite” verzie aplikácií. Ide o ľahšie a menej náročné verzie, ktoré ponúkajú základnú funkcionalitu, no sú ochudobnené o pokročilejšie funkcie. Ak chceš šetriť miesto alebo je riadna verzia aplikácie problematická, lite verzia predstavuje ideálny kompromis.  

Neodkladaj aktualizácie 

Aktualizácie mnohí považujú za otravu, pretože berú čas. Aktualizácie aplikácií a Android OS však častokrát prinášajú dôležité opravy, ktoré zlepšujú bezpečnosť a v tomto prípade hlavne výkon zariadenia. Nová aktualizácia môže opraviť chybu, kvôli ktorej sa aplikácia zle zatvárala a “kradla” ti dostupnú pamäť RAM. To spôsobovalo, že ti po čase začal Android sekať. Po aktualizácii ale zistíš, že tento problém už nemáš.  

aktualizacia smartfoni Android
Zdroj: tomeqs / Shutterstock.com

Reštartuj raz za čas smartfón 

Smartfóny sú zariadenia, ktoré fungujú nonstop, ak sa nám nevybije batéria alebo sa nereštartujú v prípade veľkej aktualizácie Androidu. Počas fungovania sa môže stať, že sa aplikácia zle zatvorí, kvôli miniatúrnej chybe, ktorá sa môže objaviť náhodne. Ak sa tento proces zopakuje viackrát, zle zatvorené aplikácie zaberú podstatnú časť pamäte RAM, čo môže spôsobiť, že iné aplikácie alebo operačný systém začnú sekať.  

Riešenie je jednoduché, skús telefón reštartovať. Na prvý pohľad banálna rada, nad ktorou mnohí pretáčajú očami, funguje častejšie, než by si čakal. Reštart zariadenia vypne všetky procesy na pozadí, vyčistí dočasné súbory a v podstate mu dá čerstvý začiatok. To môže byť presne to, čo tvoj Android smartfón potrebuje, aby zas fungoval tak, ako má.  

Zariadenie nemusíš reštartovať každý deň, ideálne by sa mal smartfón reštartovať raz za týždeň.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre