Pomáha tmavý režim šetriť batériu smartfónu? Tento experiment dopadol zaujímavo. „Nie je to žiadna sláva!“

Tmavý režim nám pomáha šetriť oči a batériu, no je to s tou batériou skutočne tak?

Tmavy rezim internetovy prehliadac Google Chrome na mobile
Zdroj: flickr.com (srslyguys) (CC BY 2.0 DEED), Vosveteit.sk (úprava)

Tmavý režim má úž väčšina smartfónov, aplikácií a webstránok. Tento režim sa najčastejšie propaguje šetrnosťou k očiam a menšou spotrebou energie, čo vedie k dlhšej životnosti batérie.  

Tmavý režim ale nie je žiadnou novinkou. Stránky a zariadenia ho ponúkajú už roky, no čo ale nie je zatiaľ úplne jasné je to, či tmavý režim skutočne pomáha šetriť batériu zariadenia. Portál Bejemas urobiť niekoľko experimentov, ktoré prinášajú odpoveď.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako funguje tmavý režim?  

Mnohým nemusíme vysvetľovať, ako tmavý režim funguje. Ak ale predsa len nevieš, ide o funkciu, ktorá vymení farebnú paletu aplikácie za tmavú, vo väčšine prípadov odtiene čiernej alebo šedej. Ako sme už spomenuli, hlavnou myšlienkou tmavého režimu je šetrenie očí, ak sa na smartfón pozeráme počas noci. Zároveň ale dokáže šetriť batériu, ak máš OLED alebo AMOLED obrazovku.  

Google Mapy tmavy rezim kde zapnut
Zdroj: Google

Zároveň ale existuje rozdiel medzi tmavým režimom a tmavými farbami na pozadí stránky. Ak má stránka tmavé pozadie, spravidla ide o estetické rozhodnutie. Streamovacie stránky, napríklad Netflix alebo Disney+, používajú tmavé pozadie na evokovanie intímnejšieho pocitu, ktorý pripomína šero počas návštevy kina. Tmavý režim s vysokým kontrastom zas môže pomôcť ľuďom s horším zrakom.  

Temný režim je ale špecifický nástroj, ktorý dovolí prehodiť farebnú paletu aplikácie, stránky alebo celého smartfónu. V posledných rokoch sa tmavé režimy stali populárnejšie. Médiá podporujú používanie tmavého režimu, pretože ak používaš smartfón alebo PC hlavne počas noci, potom si až tak nenamáhaš oči. 

Populárnejší sa stal tmavý režim aj preto, lebo čoraz častejšie používame smartfóny a iné technológie, než tomu bolo v minulosti. Mnohí pozerajú večer alebo v noci videá, či filmy, pri vypnutom svetle a postrehli, že sa im oveľa rýchlejšie unavili oči, ak sa dlhšie pozerali na svetlú obrazovku.  

Nesmieme zabúdať ani na to, že tmavý štýl sa stal v posledných rokoch viac trendy. Užívatelia zároveň majú radi, ak sa môžu rozhodnúť, ako bude vyzerať stránka, ktorú navštívili. Tu sa ukázalo, že tmavé farby dodávajú webstránke alebo aplikácií štýlovejší a elegantnejší dizajn.  

bateria smartfon
Zdroj: georgejmclittle / depositphotos.com

Šetrí tmavý režim energiu?  

Spomenuli sme už, že tmavý režim ponúka väčšina smartfónov, webstránok alebo aplikácií. Okrem dizajnu, voľby užívateľov, či šetrnosti pre oči sa častokrát hovorí aj o tom, že tmavý režim pomáha šetriť energiu smartfónu a tým udržať batériu dlhšie nabitú.  

Je to skutočne tak, no tieto úsporné benefity pocítia len užívatelia, ktorí majú smartfón s OLED alebo AMOLED displejom. Klasické LCD displeje nie sú až tak šetrné. LCD displeje totiž majú zadné svetlo, ktorého jas určuje spotrebu batérie. Každé LED svetlo LCD displeja konzumuje rovnaké množstvo energie zakaždým, keď máš obrazovku zapnutú. Samotné pixely tu nespotrebúvajú žiadnu energiu.  

OLED a AMOLED displeje fungujú inak. OLED a AMOLED displeje dokážu využívať individuálne LED svetlá, namiesto jedného zadného svetla, ktoré využívajú LCD displeje. Znamená to, že pixely smartfónu sa zapália len keď potrebujú a keď smartfón zobrazuje len čiernu farbu, tieto pixely nie sú zapnuté vôbec.  

Koľko batérie ti ušetrí tmavý režim v porovnaní so svetlým?

Lenže koľko energie dokáže tmavý režim ušetriť? Experimenty ukázali, že obrazovka OLED smartfónov spotrebuje na maximálnom jase vo svetlom režime od 44 do 73% batérie. Zmena do tmavého režimu znížila spotrebu na 42%.  

Výskumníci zároveň zistili, že rozdiely sú najvyššie len pri maximálnom jase. Pri nižšom jase užívateľ sotva postrehne rozdiel v spotrebe batérie.  

Verdikt teda znie, že tmavý režim nie je až tak vhodný na šetrenie batérie, no stále má svoje miesto. Použiť ho môžeš na šetrenie svojich očí alebo na zlepšenie kvality spánku. Tmavý režim totiž znižuje množstvo modrého svetla vyžarovaného tvojou obrazovkou.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre