Polícia varuje rodičov a tínedžerov pred nástrahami sociálnej siete TikTok. Používate ju aj Vy?
Hoci sociálna sieť TikTok vyzerá neškodne, tak nie je tomu vždy tak
TikTok sa pokladá za jednu z najrýchlejšie rastúcich sociálnych sietí, ktorá má dnes približne 800-miliónov používateľ, a každý deň pribúdajú tisíce nových. Vysoko populárnou je pri tom naprieč celým svetom a výnimkou nie je ani náš región. Je založená na tom, že používatelia prostredníctvom nej zdieľajú krátke 15-sekundové videá, ktorých cieľom je vo väčšine pobaviť čo najširšie publikum.
Sociálna sieť sa dostala v minulosti mnohokrát do pozornosti nie len médií, ale aj konkurencie. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o tom, že Youtube testuje obdobnú funkciu krátkych videí. Ďalej sme mohli koncom minulého roka čítať napríklad o nie najvhodnejších praktikách spoločnosti v spojitosti so spracovávaním osobných údajov a podobne.
Na nástrahy TikToku upozorňuje už aj polícia SR
Polícia SR len pár dní dozadu zdieľala na Facebooku status, v ktorom upozorňuje na možné nástrahy sociálnej siete TikTok. V publikovanom statuse píše o možných rizikách, ktoré vyplývajú zo zdieľania videí (používatelia častokrát totiž zdieľajú videá za účelom, aby získali viac odberateľov a pozitívnu karmu) ako aj z problémového obsahu.
POLÍCIA VARUJE RODIČOV A TÍNEDŽEROV PRED NÁSTRAHAMI SOCIÁLNEJ SIETE TIKTOK: RADY A TIPY NA KONCI ČLÁNKUS viac ako 800…
Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Středa 15. července 2020
„Obsah TikToku je tvorený krátkymi videami so zvukovým pozadím. Užívatelia sú motivovaní zbieraním srdiečok ako formou pozitívnej reakcie za svoje videá a zvyšovaním počtu sledovateľov svojho komunikačného kanála. Práve v tejto súvislosti je nutné si uvedomiť, že videá sa takýmto spôsobom dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti. Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany….“ píše polícia v publikovanom statuse vyššie (pozn. redakcie: po kliknutí na „zobraziť viac“ v statuse, uvidíte celé upozornenie polície).
Polícia ďalej píše aj o problémovom obsahu videí, v ktorých sa častokrát objavujú aj sporo odetí tínedžeri a niekedy aj vo veku menej ako 15 rokov. Okrem toho upozorňuje aj na rôzne „reťazové“ výzvy, ktoré v niektorých prípadoch môžu ohroziť aj zdravie vykonávateľov úloh.
Neprehliadnite
Polícia preto odporúča používateľom celkovo 9 rád, z ktorých dávame do pozornosti hlavne to, aby ste nepublikovali videá, za ktoré sa môžete neskôr hanbiť; aby ste si zamkli účet pred neznámymi osobami (aby nemohli sledovať Váš obsah); aby ste sa v prípade šikany obrátili na rodiča, prípadne na učiteľa; aby ste sa nezapájali do výziev, kde Vám hrozí, že si môžete ublížiť; a aby ste nenahrávali obsah, na ktorom ste sporo oblečený.
Hlúpych výziev je na TikToku neúrekom
Nižšie na videu si môžete pozrieť jednu z „hlúpejších“ výziev, na ktorú poukazuje televízny kanál CTV News, ktorý vyzerá na prvý pohľad síce nevinne a zábavne, ale v skutočnosti je vcelku nebezpečným. Doplatili na to už viaceré deti, ktoré si stihli ublížiť.
V každom prípade, predtým ako niečo nahráte na internet, alebo sa rozhodnete pre nejakú výzvu, tak radšej 2x si to premyslite. Jednak internet má „dobrú pamäť“, a to aj keď neskôr vymažete problémový obsah z internetu, tak zároveň si môžete (alebo niekomu inému) ublížiť.
Komentáre