BezpečnosťSpravodajstvo

Polícia SR spustila kampaň Stop online podvodom. Tvárou prvého informačného spotu je prezidentka SR

Polícia SR spustila kampaň Stop online podvodom. Prvou známou tvárou kampane je Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky.

Posledné týždne môžeme vo zvýšenej miere čítať o rôznych podvodoch. Zatiaľ, čo v minulosti bola väčšina podvodov realizovaná za hranicami našej krajiny, tak dnes tomu už tak tak nie je. Len niekoľko dní dozadu sme napríklad upozorňovali na podvodnú taktiku „Návod na bezpečný nákup“, či VHISING, kde drzosť útočníkov prerástla až natoľko, že volali obetiam pod zásterkou bánk, či iných finančných inštitúcií, aby získali údaje z platobných kariet. Stále však najčastejším typom útoku, sú útoky prostredníctvom správ, či rôznych podvodných súťaži.

V mnohých prípadoch pritom ide o podvod už na prvý pohľad. Bohužiaľ, naša nepozornosť a dôverčivosť, mnohokrát s vidinou ľahkej výhry spôsobuje, že jednoducho prehliadame varovné signály.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do kampane proti online podvodom sa zapojila aj Zuzana Čaputová

Najnovšie prostredníctvom sociálnej siete Facebook, Polícia SR spustila kampaň, ktorej cieľom je upozorniť na podvodné online kampane, ktoré sú čoraz frekventovanejšími. Do pilotného projektu sa zapojila aj prezidentka SR, Zuzana Čaputová.

„Online podvody sú fenoménom 21. storočia, ktorý sa nevyhýba ani občanom Slovenskej republiky. Fiktívne súťaže, falošné internetové odkazy vyzývajúce na kliknutie, pýtanie si čísiel kreditných kariet či príbehy vymyslených amerických vojakov. Podvodníci, ktorí často pochádzajú zo zahraničia, sú schopní svojim konaním spôsobiť škodu u jednej obete aj vo výške stá tisícov eur. Keďže pokusy rôznych typov podvodníkov neutíchajú, ba narastajú, Policajný zbor spúšťa masívnu preventívnu kampaň „NENECHÁM SA NACHYTAŤ – STOP ONLINE PODVODOM“ s podporou známych slovenských osobností.“ píše Polícia SR v publikovanom statuse nižšie.

Dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti, že ak niečo vyzerá skutočne skvelo až dokonalo, tak pravdepodobne ide o podvod. Rovnako majte na pamäti, že žiadna banka, či finančná inštitúcia, nebude od vás nikdy prostredníctvom online kanálov pýtať platobné údaje. Rovnako vám odporúčame nevypĺňať tieto údaje na stránkach, ku ktorým ste dostali prostredníctvom rôznych správ, či odkazov niekde na internete. Zároveň vám dávame do pozornosti, že väčšina bánk, či obdobných služieb, dnes už ponúka funkciu dvojfaktorovej autentifikácie, ktorá slúži na verifikáciu platieb.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close