Polícia rozbila pirátsku streamovaciu službu, ktorá mesačne zarábala 250 miliónov eur
Talianski policajti hlásia, že sa im podarilo rozkryť gang, ktorý streamoval online obsah, ku ktorému nemal autorské práva. Mesačne vygenerovali cez 250 miliónov eur a spôsobili miliardové škody.
Talianska polícia v spolupráci s medzinárodnými partnermi z vrátane Eurojustu a Europolu rozkryli obrovskú sieť internetových pirátov, ktorí streamovali obsah, na ktorý sa sťahoval autorský zákon.
Nejde ale o „hocijakých“ pirátov, ale gang, ktorý mesačne generoval cez 250 miliónov eur. Miestne úrady hovoria, že ide o vôbec najväčší záťah, aký sa v krajine (a pravdepodobne aj na medzinárodnej úrovni) odohral proti audiovizuálnemu pirátstvu.
Do akcie boli zapojené stovky policajtov
Ako hovoria muži zákona, tak len v Taliansku viac ako 270 policajtov vykonalo 89 prehliadok, 14 prehliadok v Anglicku, Holandsku a ďalších krajinách, pričom v tomto prípade na akcii sa podieľalo 102 ďalších policajtov.
Ako hovoria policajti, tak sieť webových stránok a ďalších kanálov mesačne obsluhovala cez 22 miliónov používateľov (pozn. len v Taliansku) a milióny ďalších mimo územia krajiny. Cez tieto kanály boli streamovacné živé programy a obsah, ktorý bol ale chránený autorským zákonom. Práva k týmto reláciám vlastnili platformy a spoločnosti ako KY, DAZN, MEDIASET, AMAZON Prime, NETFLIX, PARAMOUNT, DISNEY+ a ďalšie. Tiež predávali prístup do rôznych služieb.
Úrad hovorí, že celkovo obsah bol distribuovaný cez viac ako 2 500 kanálov a serverov, ktoré boli zväčša spravované na území Európy.
Neprehliadni
Online piráti podľa zverejnenej správy operovali v kybernetickom priestore po dobu viac ako dva roky.
Spôsobili miliardové škody
Policajti hovoria, že sa im tiež podarilo zhabať kryptomeny, ktorých hodnota bola viac ako 1,65 milióna eur a hotovosť viac ako 40 000 eur. Tieto prostriedky ale predstavujú len zlomok škôd, ktoré vygenerovali. Podľa odhadov každoročne spôsobili škodu spoločnostiam, ktoré vlastnili autorské práva k obsahu, viac ako tri miliardy eur. Celkové škody, ktoré spôsobili, sa vyšplhali na astronomických desať miliárd eur.
Aby online piráti zostalí neodhalení, tak používali dlhú dobu šifrovanú komunikáciu, fiktívne identity, falošné dokumenty, neregistrované SIM karty a podobne. Inými slovami, pred zákonom sa im darilo unikať vďaka tomu, že maskovali svoju identitu.
Čo sa týka zoznamu serverov, ktoré prevádzkovali, tak polícia nezverejnila ich menný zoznam.
Komentáre