Pokrytie mobilným signálom: Ktorý operátor dominuje, a ktorý ťahá za najkratší koniec?!

Pozrite sa na vizualizáciu kvality signálu slovenských operátorov naprieč krajinou.

Mobilné siete na Slovensku. Ktorý operátor poskytuje najlepšie služby?
Zdroj: logá operátorov, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Operátori sa v súčasnosti prebiehajú lákavými ponukami. Niektorí doslova za pár € ponúkajú neobmedzené balíky volania, telefonovania a mobilných dát. Ak by sme sa pozerali iba na cenu, tak väčšina z nás, by si vybrala nového operátora okamžite. No v praxi to nie je tak jednoduché.

Keď sa bližšie pozrieme na balíčky, tak niektorí operátori obmedzujú napríklad rýchlosť, ďalší zas pri neobmedzenom internetovom balíčku ponúkajú len možnosť využívania 4G sietí a podobne. No pravdepodobne najdôležitejším parametrom, na ktorý mnohí nemyslia pri upisovaní sa operátorovi, je kvalita pokrytia mobilným signálom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávna výskum odhalil, že najlepší signál má Telekom, v tesnom závese sa ocitol Orange a 02. S výraznejším odstupom nasledoval operátor 4ka.

Ktorého operátora si vybrať?

No treba povedať, že v niektorých oblastiach, aj ten najslabší operátor, môže mať lepší signál, ako pomyselne ten najlepší. Pre vás môže mať cenu zlata preto aj ten operátor, ktorý má síce na celonárodnej úrovni najslabší signál, no v oblasti kde bývate, môže dominovať. Dovoľte nám, dať vám preto do pozornosti mapku spoločnosti nperf.com, ktorá sumarizuje pokrytie mobilnej siete 2G, 3G, 4G a 5G na základe testov sietí operátorov v teréne cez aplikáciu nPerf.

Nižšie na mapke si zvoľte vami požadovaného operátora (pozn. redakcie: Dopravca), a následne uvidíte hustotu pokrytia siete operátora naprieč 2G, 3G, 4G, 4G Plus a 5G sieťou.

„Mapy pokrytia siete sú automaticky aktualizované robotom každú hodinu. Mapy rýchlosti sa aktualizujú každých 15 minút . Dáta sa zobrazujú dva roky. Po dvoch rokoch sa najstaršie údaje z máp odstránia raz mesačne.“, píše spoločnosť na svojich webových stránkach. „Testy sa vykonávajú na užívateľských zariadeniach. Presnosť geografickej polohy závisí od kvality príjmu signálu GPS v čase testu. Pokiaľ ide o údaje o pokrytí, uchovávame iba testy s maximálnou geolokáciou presnosť 50 metrov . Pre bitové rýchlosti sťahovania tento prah stúpa na 200 metrov.“, dopĺňa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre