Zariadenia

Pokazil sa vám smartfón? Kedy je ho lepšie opraviť a kedy radšej kúpiť nový?

Je lepšie vymeniť svoj pokazený smartfón alebo ho opraviť? Prinášame vám odpoveď na túto otázku, ktorá nemusí byť jednoduchá.

Ak sa vám už niekedy pokazil smartfón, možno ste sa do podobnej dilemy dostali aj vy. „Vyplatí sa mi oprava smartfónu alebo si rovno kúpim nový?“ znejú v hlave myšlienky mnohých ľudí, ktorí sa dostali do podobnej situácie. V takejto chvíli začneme premýšľať nad rôznymi faktormi a aj tak nás poháňa len jediný cieľ, ušetriť čo najviac. Kedy je však výhodnejšie svoj starý model opraviť? A kedy by sme mali prechádzať katalógy s rôznymi smartfónmi a premýšľať nad tým, ktorý model si kúpime tentokrát? Na odpoveď nás navádza portál fixitmobile.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. A ak sa aktuálne nachádzate v podobnej situácii, možno nájdete riešenie svojho problému.

Cena opravy vs. cena nového smartfónu

Ako sme už v úvode spomenuli, najčastejšie zvažovaným faktorom je práve cena. V prípade, že váš smartfón dokážete opraviť za približne 200€, nie je to žiadna sláva, však. Keď si však porovnáme, že cena nového zariadenia by nás vyšla na niekoľkonásobok tejto sumy, voľba by mala byť jasná. Teda len v prípade, že si nechceme kúpiť lacnejší model v cene opravy. Ak by sme však mali vyhliadnuté zariadenie s cenou okolo 800€, tak opravou nášho staršieho smartfónu dokážeme výrazne ušetriť. Aj keď však cena dokáže byť celkom silným argumentom, mali by sme zvážiť ešte aj iné faktory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi smartfon Mini
Zdroj: YouTube (ATC Android ToTo)

Aký starý je náš smartfón?

V prípade, že sme si práve rozbili displej smartfónu, ktorý máme len dva mesiace, určite by sme mali uprednostniť skôr opravu. Ak však máme smartfón, ktorý využívame dva roky a viac, možno by sme mali zvážiť jeho výmenu namiesto opravy. Oprava síce môže byť lacnejšia, no počas nej sa môžeme stretnúť s komplikáciami ako nedostatok kvalitných súčiastok. Navyše už ani výkon smartfónu nemusí byť čo býval a okrem rozbitého displeja či nefunkčného nabíjacieho konektora, môže mať aj iné problémy. Rovnako netreba zabúdať ani na to, že batéria smartfónu plynúcim časom stráca na kapacite. Štandardne batéria je schopnou riadne slúžiť jeden a pól až 18 mesiacov. A to zatiaľ nespomíname ani softvérovú podporu, ktorá zo strany výrobcu býva vo väčšine prípadov 2 až 3 roky. Cena teda nemusí byť rozhodujúcim faktorom a náš pokazený model môže byť impulzom ku kúpe nového.

Koľko dostaneme za náš pokazený smartfón?

Ani pokazený model nemusí znamenať, že ho musíme vyhadzovať alebo odkladať do zásuvky. Aj v takomto prípade môžeme zvážiť jeho predaj, hoci za nižšiu sumu. Práve v prípade ak vlastníme novší model, no praskli sme jeho displej, dokážeme na bazári dostať späť aj niekoľko stoviek eur v závislosti od poškodenia. O opravu sa tak môže postarať nový majiteľ a vy si môžete pokojne kúpiť nový smartfón. Ak nás teda vyjde výhodnejšie kúpiť si novší model s „príspevkom“ z nášho pokazeného modelu, pokojne do toho môžeme ísť.

Smartfon Xiaomi Mi 11 Lite 4G
Zdroj: YouTube (SmartphoneHrvatska)

Ako dlho bude oprava zariadenia trvať?

Dnes už bez smartfónu dokážeme len ťažko byť niekoľko dní či týždňov. Nie každý však má doma náhradný smartfón, ktorý môže počas opravy využívať. Dĺžka opravy závisí od toho, koľko zariadení v servise majú, no aj od toho, ako dlho sa čaká na súčiastku a aká komplikovaná oprava je. Z tohto dôvodu by sme mali zvážiť všetky pre a proti opravy a taktiež to, či sa bez smartfónu dokážeme na takú dobu zaobísť. Ak odpoveď znie nie, tak by sme skutočne mali siahnuť po novom zariadení.

Chceli ste si kúpiť nový smartfón?

Práve to, že sa nám náš starý smartfón pokazil, nás môže inšpirovať ku kúpe nového. Pri tomto by sme mali zvážiť faktory ako napríklad to, či nám operátor neponúka kúpu zvýhodneného zariadenia. Rovnako by sa nám možnosti lepších parametrov mohli páčiť viac ako pri našom starom smartfóne. Ak ste sa teda už pred pokazením smartfónu pohrávali s myšlienkou, že by ste si kúpili nový, určite by ste túto myšlienku nemali brať na ľahkú váhu.

Dostali ste sa niekedy do podobnej situácie aj vy? A volili ste skôr opravu alebo kúpu nového zariadenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close