BezpečnosťHoaxyNávody

Podvody s platobnými kartami: Takto sa útočníci a hackeri vedia zmocniť platobných údajov z vašej karty!

Podvody s platobnými kartami už nie sú v online priestore ojedinelé. Môžeme sa s nimi stretnúť na dennom poriadku. Pozrite sa, na čo by ste si mali dať pozor.

Verejné Wi-Fi siete

Pravdepodobne sa vám to už stalo, sedeli ste v čakárni a skúsili ste, či je tam voľná Wi-Fi sieť. Ak áno, tak ste sa k nej pripojili a ďalej ste nerozmýšľali nad tým, čo robíte na internete. Správali ste sa bežne. Práve túto nepozornosť využívajú útočníci. Správca siete dokáže totiž monitorovať tok dát a teda aj to, čo vpisujete do rôznych formulárov či prihlasovacích okien. Vo všeobecnosti môže monitorovať všetku aktivitu, ktorá nie je šifrovaná. Útočník tak môže zachytiť napríklad prihlasovacie údaje do internet bankingu, informácie z platobnej karty a podobne, ktoré vyplňujete na internete. Preto nikdy nevypisujte citlivé údaje na verejnej Wi-Fi sieti. Tento typ útoku sa odborne volá „man-in-the-middle“, teda muž uprostred.

Podvody na diaľku

Ďalšou bežnou formou útoku je, keď vám napríklad vyskočí upozornenie počas prehliadania internetu, že máte v počítači vírus. Okno, ktoré vám vyskočilo, vás navedie, aby ste zavolali na podporu Microsoftu, kde vám technik pomôže odstrániť vírus zo zariadenia. Ten ale trvá na tom, aby ste si do zariadenia nainštalovali softvér na vzdialenú správu. Následne, ako si nainštalujete softvér do zariadenia, tak ho ovládne. Preto nikdy nenechajte cudziu osobu, nech sa vydáva za hocikoho, aby vám niečo nahrala do zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Podvody s predplatným

Pravdepodobne ste sa už niekedy registrovali do nejakej služby a tá si vypýtala od vás údaje z karty, napríklad na overenie vašej identity. Tieto služby, ak za nimi stoja podvodníci, často lákajú na bezplatnú registráciu, malými písmenkami alebo na stránke používania služby uvádzajú, že ide o platenú službu, ktorá je spoplatnenou napríklad po prvom týždni používania. V tomto konkrétnom prípade vám útočník síce nemusí priamo ukradnúť údaje z karty, môže ich ale zneužiť.

Ako predísť tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu s platobnou kartou?

Obeťou podvodu sa môže stať skutočne každý a to ako menej, tak aj viac skúsený používateľov. No, aby ste eliminovali možnosť toho, že sa ňou stanete, tak majte na pamäti, že regulárne obchody vám ponúknu aj inú možnosť platby za tovar ako len dopredu. Rovnako by sme nemali zdieľať údaje s neznámymi osobami na druhej strane a to aj keď sa vydávajú za našu banku či inú oficiálnu inštitúciu. Častokrát volajú s príbehom, že si musia overiť identitu cez číslo karty. Keď sa nad tým zamyslíte, je nelogické, aby si pýtali od vás údaje, ktoré už majú. Je to, ako by sa vaša mama pýtala na to, ako sa voláte. Taktiež by sme si mali preverovať stránky, na ktoré nás zavedú URL odkazy, či v nich nie je preklep. V ideálnom prípade na stránkach, keď sa rozhodnete zaplatiť online a dopredu, použite jednorazové platobné karty a pracujte s limitmi na účte. Vyhnete sa tak tomu, že by útočník neskôr zneužil údaje, ku ktorým sa dostal. Zároveň, ak sa stanete obeťou podvodu, tak nebude tak bolestivou, ako keby vám vybielil celý účet.

Nemenej dôležité sú aj recenzie a to hlavne pri obchodoch, no nie tie, ktoré nájdete na webe predajcu, ale tie, ktoré nájdete inde na rôznych fórach od reálnych používateľov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Predchádzajúca strana 1 2
Zobraziť komentáre
Close
Close