Podvodníci majú nový spôsob, ako ti cez WhatsApp dostať do telefónu vírus. Na toto si daj pozor

V aplikácii WhatsApp sa objavil nový podvod. Útočníci maskujú zákerný malvér za svadobné pozvánky. Na toto neklikaj.

WhatsApp podvod svadba
Zdroj: AI, Unsplash (Eyestetix Studio), Úprava: Vosveteit.sk

Na internete sa môžeme stretnúť s množstvom rôznych podvodov, no bezpečnostných analytikov zaujal nový svadobný podvod, ktorý sa začal objavovať čoraz častejšie. S týmto podvodom sa môžeš stretnúť na platforme WhatsApp a takto prebieha.  

V dnešnej digitálnej dobe sa množstvo vecí rieši práve cez internet a čoraz väčším trendom sa stávajú digitálne svadobné pozvánky. Ide o neškodný súbor, ktorý si stiahneš do zariadenia, no hackeri si stihli tento trend už podchytiť a ak máš “šťastie”, potom si namiesto svadobného pozvania stiahneš do zariadenia malvér. Cez tento škodlivý softvér hackeri získajú prístup k tvojmu smartfónu a citlivým dátam, informuje portál Hindustan Times.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Falošné svadobné poznámky sú maskované APK súbory. Keď takúto falošnú pozvánku dostaneš a stiahneš ju do smartfónu, automaticky sa nainštaluje malvér, ktorý získa všetky citlivé povolenia a útočníkovi poskytne plný prístup k tvojmu mobilu. V tomto bode dokáže posielať z tvojho smartfónu správy alebo ukradnúť tvoje dáta.  

Pri pozvaní na svadbu zbystri pozornosť

Podvod sa začína tým, že dostaneš správu v aplikácii WhatsApp od neznámeho čísla. V správe ťa podvodník informuje, že si bol pozvaný na svadbu a spomenie aj prílohu, v ktorej nájdeš digitálnu pozvánku. Ako sme ale spomenuli vyššie, nejde o skutočnú pozvánku ale o šikovne zamaskovaný APK súbor. Po stiahnutí sa aplikácia tajne nainštaluje na tvoj smartfón a následne dokáže v tichosti monitorovať tvoju aktivitu.  

Tieto podvody používajú útočníci na WhatsApp najčastejšie
Zdroj: Unsplash (lilartsy, Dima Solomin), Úprava: Vosveteit.sk

Podvodníci môžu ovládať tvoj smartfón na diaľku alebo získať informácie, prostredníctvom ktorých môžu skúsiť podviesť tvoju rodinu alebo známych. Hackeri sa môžu vydávať za teba a žiadať iných ľudí o peniaze.  

Ako pri každom podobnom podvode, dávaj si pozor, ak ti príde neočakávaná správa, hoci aj pozvánka na svadbu. Od neznámych čísel nesťahuj žiadne súbory a ak sa podvodník pokúša predstaviť sa ako tvoj kamarát, ktorý má nové číslo, vždy radšej zavolaj uloženému kontaktu a over si, či to tak skutočne je. V drvivej väčšine prípadov si kamarát nezmenil číslo len tak a stále ho môžeš zastihnúť na jeho starom čísle. 

Rovnako sa nestáva, že by si bol zavolaný na svadbu len tak z čista-jasna. Takéto udalosti sa spravidla dlhodobo plánujú a mal by si mať aspoň malú predstavu o tom, či sa niečo chystá alebo nie. Tak, či onak, základným bodom je overiť si zakaždým totožnosť neznámeho čísla, ktoré ťa cez WhatsApp kontaktuje. Keď budeš s istotou vedieť s kým sa rozprávaš, potom môžeš stiahnuť prílohu do smartfónu. V opačnom prípade riskuješ, že sa staneš obeťou aj takéhoto podvodu. 

Pozor aj na iné WhatsApp podvody 

Prd pár dňami sme informovali o ďalšom rozšírenom podvode, ktorý je klasickým podvodom “syn v tiesni”. Tentokrát ťa ale kontaktuje podvodník, ktorý sa vydáva za tvoje dieťa a povie ti, že má nové číslo. Začne sa s tebou rozprávať, no hneď zo začiatku nepýta peniaze. Podvodník sa snaží získať si tvoju dôveru a keď sa mu to podarí, vtedy zadrapne pazúre.  

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Akonáhle podvodník ucíti, že ťa má v hrsti, stále v mene tvojho “syna” začne pýtať pomoc, samozrejme že peniaze alebo iné citlivé údaje.  

Vo WhatsAppe sa ale objavuje ešte jeden podvod, vďaka ktorému môžeš na jeho konci prísť o celý účet. Podvod kombinuje trik, ako ťa rozptýliť, keď ti príde verifikačný kód na obnovenie účtu a telefonát. V tomto prípade útočník, ako získa tvoje mobilné číslo, tak ho vloží do WhatsApp, aby ho registroval na svojom mobile. Ešte sa ale nič zásadne nedeje. V tesnej nadväznosti ti zazvoní ale mobil, na ktorého druhého konci bude podvodník.  

Väčšinou sa podvodník vydáva za tvojho známeho, priateľa alebo kolegu z práce. Inými slovami, predstiera, že sa dobre poznáte. Dopomáha k tomu aj priateľský tón telefonátu a výrečnosť útočníka. Je to ale klamstvo. Darí sa mu potenciálnu obeť často presvedčiť vďaka tomu, že predtým hackol účet, ktorý má  obeť uložený v telefóne. Viac o tomto podvode píšeme v tomto článku. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre