Podvod s falošnými policajtmi mieri na Slovákov: Na toto si daj pozor, aby si neprišiel o peniaze. Situácia je vážna!

Roztrhlo sa vrece s podvodnými reklamami, v ktorých sa útočníci vydávajú za policajtov. Snažia sa od obetí získať citlivé údaje a tie zneužiť.

POZOR aktualna tema_titulka.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Natrafiť na online podvod v dnešnom svete nie je vôbec náročné. V uplynulých dňoch sme napríklad upozorňovali na aplikáciu QR Reader & File Manager, v ktorej sa schovával bankový trojan Anatsa. Táto aplikácia sa dokonca šírila cez Obchod Play. Prípadne sme poukazovali na podvody s falošnými prenajímateľmi nehnuteľností na platforme Booking. Nehovor viac o tom, že podvodníci nám často volajú alebo posielajú SMS správy. Nebezpečné na týchto podvodoch je, že stačí malá nepozornosť, a útočník má navrch.

Nedávno sme upozorňovali na masívnu kampaň podvodných reklám na sociálnej sieti Facebook. Bohužiaľ, konštatovali sme, že ich nahlasovanie nemá väčší zmysel, Meta ich nechá aktívne a to aj napriek tomu, že ide o podvod. Náš experiment odhalil, že ani jedna reklama z približne dvadsiatky, ktorú sme nahlásili, nebola z platformy odstránená. Meta nás odbila hláškou „Neboli porušené pravidlá“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samotný podvod, ako prebieha, sme si pritom vyskúšali na vlastnej koži a to nie jedenkrát. Modus operandi je vždy podobný.

Vo všeobecnosti, v reklamách útočníci tvrdili, že nám pomôžu so získaním peňazí, ktoré sme zarobili na trhu s kryptomenami, ale nepodarilo sa nám ich vybrať, lebo maklér prestal reagovať. „Pomoc“ na druhej strane telefónu, dokonca bola schopná identifikovať podľa (neexistujúceho) e-mailu, ktorý sme mu uviedli, že máme kladný zostatok na účte a zablokovať ho, aby podvodný maklér nemohol s ním manipulovať.

podvodne reklamy na facebooku_4
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodných kampaní

Následne, ako s nami útočník pracoval niekoľko dní, a nadobudol dojem, že si získal našu dôveru, tak sa pokúsil dostať sa do nášho zariadenia (navigoval nás, aby sme si stiahli aplikáciu, cez ktorú získa kontrolu nad počítačom) a následne odcudziť peniaze z bankového účtu.

Pozor, toto je podvod s falošnými policajtmi

Najnovšie sa na sociálnej sieti roztrhlo vrece s obdobným podvodom. Hlavnú úlohu tu hrajú ale falošní policajti. Útočníci na sociálnej sieti majú spustené reklamy, na ktorých zneužívajú logo policajného zboru. Jednu z takýchto reklám si môžeš pozrieť nižšie.

Falosna reklama s policajtami
Zdroj: Vosveteit.sk, jedna z mnohých falošných reklám, kde sa podvodníci vydávajú za policajtov

Ako klikneš na reklamu a vyplníš citlivé údaje, tak ťa neskôr bude kontaktovať falošný policajt, ktorému budeš musieť vysvetliť problém, s ktorým si sa stretol. Po nadviazaní kontaktu ti budú tvrdiť, že ti pomáhajú riešiť nejaký právny alebo finančný problém. Týmto spôsobom budú chcieť získať tvoju dôveru, aby si spolupracoval.

scam call hacker podvodny hovor
Zdroj:
Taylor Grote / Unplash.com, Wikimedia (Ʀinaldum)

Následne pod zámienkou vyšetrovania, budú od teba požadovať citlivé údaje, kópie dokladov vrátane bankových údajov, prípadne jednorazové OTP kódy. Môžu rovnako tvrdiť, že musíš uhradiť nejaký poplatok, ktorý je spojený s tým, aby pokračovali v práci. Môžu tiež presmerovať na podvodný web, cez ktorý sa pokúsia ti odcudziť citlivé údaje. Ak začneš ale potom váhať, tak budú na teba robiť psychický nátlak.

Dvoj faktorova autentifikacia
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Obzvlášť opatrný by si mal byť v situácii, kedy od teba požadujú citlivé údaje. V minulosti sme napríklad poukázali na podvod s falošnou pôžičkou, ktorý skončil tak, že podvodník si na meno obete vytvoril falošný bankový účet bez toho, aby o tom obeť vedela.

Nakoniec ale, ako odovzdáš podvodníkom údaje, ktoré požadujú, tak prestanú s tebou komunikovať. Maj na pamäti, že policajti a ani opodobné inštitúcie, hoci majú v náplni pomôcť ti, ak sa staneš obeťou podvodu, tak inzerovať takúto pomoc nebudú. Rovnako cez telefón alebo e-mail nebudú požadovať od teba žiadne žiadne citlivé údaje. Žiadna vládna inštitúcia nebude požadovať osobné údaje ani prevod peňazí cez telefón.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre