Podľa vedcov sa náš vesmír môže nachádzať v gigantickej čiernej diere. Nový objav môže prepísať učebnice
Výskumníci našli ďalšie dôkazy, ktoré podporujú, že žijeme v čiernej diere.
Ešte koncom minulého roka sa objavila mimoriadne fascinujúca štúdia, ktorá predostrela myšlienku, ktorá by mohla zmeniť chápanie nášho vesmíru.
Výskumníci vytvorili “graf všetkého” ktorý ukazuje veľkosť a hmotnosť prakticky každého objektu, aký existuje, od elementárnych častíc až po najväčšie galaxie. Hoci toto výskumníci nezamýšľali, z ich štúdie vyplynulo aj niečo pozoruhodné. Ukázalo sa, že Hubblov rádius, teda polomer nášho pozorovateľného vesmíru, je podozrivo blízko k Schwarzschildovmu polomeru čiernej diery, ktorá by mala veľkosť nášho vesmíru. Schwarzschildov polomer ukazuje veľkosť čiernej diery, ktorá by vznikla, keby všetka hmota vo vnútri bola stlačená do jedného bodu.
Zároveň výskumníci zistili, že vlastnosti priestoru vo vnútri gigantickej čiernej diery by sa mohli prekvapivo podobať vlastnostiam nášho vlastného vesmíru, najmä pokiaľ ide o jeho expanziu a správanie vákua.
Ďalšie dôkazy podporujú existenciu v čiernej diere
Predstava, že v skutočnosti existujeme vo vnútri gigantickej čiernej diery by zmenila všetko, čo o vesmíre vieme. Portál IFL Science však upozorňuje na nový výskum, ktorý si všíma podobnosť hypotézy o živote v čiernej diere s ďalším záhadným kozmickým fenoménom, veľkým treskom.
Predpokladá sa, že pred 13,8-miliardami rokov nastala kozmická explózia, ktorú nazývame veľký tresk a vesmír následne začal expandovať až dodnes. Pred veľkým treskom mal však vesmír podľa našich najlepších poznatkov tvar jediného bodu s nekonečnou hustotou, singularity. Tá by sa podľa teórie mala nachádzať aj v jadrách čiernych dier. Singularitu popísať nedokážeme, pretože na to potrebujeme nový vedecký model, ktorý by zjednotil princípy kvantovej mechaniky a Einsteinovej teórie relativity.
Neprehliadni
“Myslíme si, že táto idea, ktorú nazývame vesmír v čiernej diere, ponúka mimoriadne fascinujúci a drasticky odlišný pohľad na vznik kozmu. Napriek tomu je naša hypotéza zakorenená v pozorovaniach a známych fyzikálnych zákonoch,” píšu autori štúdie.
Dnes používame na popisovanie väčšiny kozmických javov štandardný kozmologický model. Ten sa ukázal byť našim najlepším nástrojom pre pochopenie toho, ako sa vesmír vyvíjal a ako funguje. Štandardný kozmologický model sa ale zakladá na veľkom tresku a následnej kozmickej inflácii. Hoci ide o najlepší model, aký na popísanie kozmu máme, má niekoľko základných medzier, ktoré nedokáže vysvetliť.
Model veľkého tresku začína singularitou, teda bodom nekonečnej hustoty, kde sa fyzika ako ju poznáme rozpadá. V tomto prípade nejde o technický “glitch” no o hlboký teoretický problém. Práve tento fakt nám totiž jasne hovorí, že nechápeme, ako vesmír začal.
Autori štúdie sa preto rozhodli pozrieť sa na evolúciu vesmíru z iného uhla pohľadu. Na začiatok sa opýtali jednoduchú otázku, ktorá ale udala jasný smer ich vedeckej práci. Tá otázka znela, čo sa stane, keď sa mimoriadne hustá zbierka hmoty zrúti do seba pod vlastnou gravitáciou.
Žijeme v čiernej diere?
Tento proces môže znieť známo, pretože rovnako vznikajú aj čierne diery. Autori vo svojej práci ale naznačujú, že gravitačný kolaps nemusí končiť len singularitou. V práci ukázali stav s mimoriadne vysokou hustotou, no namiesto vytvorenia singularity sa hmota odrazila ako pružina a začala expandovať.
Čo sa deje po tejto expanzii sa zas podozrivo podobá na to, čo sa odohralo po veľkom tresku a čo vyzerá ako náš vesmír. Priznávajú teda možnosť, že môžeme existovať v čiernej diere. Zároveň ale prinášajú aj spôsob, ako by mohli svoju hypotézu potvrdiť. Ak je pravda, že žijeme v čiernej diere, vesmír by nemal byť plochý, ako predpokladáme, ale mal by mať jemné pozitívne zakrivenie.
Toto zakrivenie vieme merať a ak by sa potvrdilo, potom môže mať hypotéza, že žijeme vo vnútri čiernej diery, nejakú váhu. Zakrivenie vesmíru by mohla odhaliť napríklad plánovaná misia Euclid.
Komentáre