Podľa tejto štúdie sme ich už pozorovali: Existujú vo vesmíre červie dier vytvorené inou civilizáciou?

Noá štúdia môže na prvý pohľad znieť bláznivo, no ponúka spôsob, ako ju môžeme jednoducho overiť.

Skratky cez vesmír
Zdroj: YouTube(Pierre-Jean Charpin)

Červie diery sú hypotetickou formou transportu, ktorá by nám umožnila prekonať obrovské kozmické vzdialenosti za krátky čas. Sú to akési tunely naprieč časopriestorom, ktoré by dokázala vyspelá civilizácia využiť na cestovanie vesmírom.

Naše vedecké teórie hovoria, že červie diery sú fyzikálne možné, no je nesmierne náročné ich vytvoriť a udržať ich stabilnými, píše portál The Byte. Ak by však existoval vyspelý život mimo našej planéty, mohol by nájsť spôsob, ako vytvoriť sieť červích dier, ktoré by sme mohli odhaliť. Štúdia, ktorá to navrhuje je odvážna, no prináša aj jedno zaujímavé tvrdenie – Podľa jej autorov sme už mohli červiu dieru pozorovať, no stratila sa v hromade dát. Podľa nich by sa mali vedci pozrieť na staré pozorovania a s veľkou pravdepodobnosťou by našli niečo, čo nám pomôže v pátraní po mimozemských civilizáciách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak majú čierne diery priemer od sto do 10-miliónov km, sú späté s našou galaxiou a sú tak bežné, ako obyčajné hviezdy, potom by sme ich mali nájsť v starých dátach,“ vysvetľuje astrofyzik Fumio Abe.

Štúdia vytvorená pod BBC Science Focus, patrí medzi bláznivejšie. Na druhú stranu nám poskytuje celkom lákavú možnosť, ako raz a navždy odpovedať na otázku, či sme vo vesmíre sami. Tento projekt nevyžaduje žiadne nákladné technológie, no vedci musia vedieť, čo v starých dátach hľadať.

Ako nájsť červiu dieru?

Červie diery sa pravdepodobne vo vesmíre nevyskytujú prirodzene. Zákony fyziky, tak ako ich chápeme my, tvrdia, že červia diera môže vzniknúť vo vesmíre. Vyžaduje sa ale nesmierne množstvo energie. Medzi ďalšie vlastnosti červích dier patrí nestabilita. Aj ak by sa červia diera vo vesmíre objavila, takmer okamžite by sa zrútila a zmizla.

„Na to, aby ste mohli mať stabilnú červiu dieru potrebujete nejakú látku, ktorá je opakom gravitácie, čiže je prirodzene odpudivá. Pomocou nej by ste museli držať každý koniec červej diery otvorený,“ vysvetľuje Abe.

Energia potrebná na udržanie červej diery otvorenej, by sa mala rovnať určitému zlomku hviezd v celej galaxií. Ak teda existuje mimoriadne vyspelá civilizácia, ktorá by na transport využívala celú sieť červích dier, tie by sme mohli jednoducho odhaliť aj prostredníctvom gravitačnej šošovky.

Gravitačnou šošovkou sa označuje jav, kedy masívne teleso svojou gravitačnou silou ohne dráhu svetla a vytvára skreslený, no zväčšený odraz objektu za ním. Tento princíp funguje podobe ako lupa. Túto metódu astronómovia využili na odhalenie množstva vzdialených objektov.

Pátranie po mimozemských civilizáciách prostredníctvom červích dier znie rozhodne fascinujúco, no vedci majú k dispozícii aj iné, spoľahlivejšie metódy. Jednou z nich je napríklad pátranie po znakoch znečistenia atmosféry, ktoré je spôsobené priemyselnou výrobou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre