Pod nohami máme „nekonečný“ zdroj energie. Zlomok tohto plynu by nám mohol dodať dostatok energie na 200 a viac rokov

Výskumníci odhadujú, že pod povrchom Zeme môžeme nájsť obrovské množstvo vodíka, ktoré vieme použiť ako čisté palivo na viac ako 200 rokov.

zemske jadro
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Pod povrchom našej planéty môžeme nájsť obrovské množstvo vodíka. Experti hovoria, že ak by sme dokázali nájsť spôsob, ako sa dostať len ku zlomku tohto plynu, dokázali by sme sa odpútať od závislosti na fosílnych palivách na najbližších 200 rokov.  

Dnes sa svet nachádza v kríze, ktorú predstavuje globálne otepľovanie. Výskumníci hľadajú alternatívy, no hoci obnoviteľné zdroje, ako napríklad veterná alebo solárna energia predstavujú sľubnú alternatívu, momentálne nedokážu pokryť náš energetický dopyt a pomôcť nám prestať používať fosílne palivá.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Fosílne palivá spaľovaním produkujú skleníkové plyny, ktoré rapídne ohrievajú našu planétu. Čo sa globálneho otepľovania týka, výskumníci už dlhodobo varujú, že ak sa nám nepodarí nájsť spôsob, ako sa vysporiadať s rastúcimi teplotami, naša planéta sa dostane do bodu, ktorý môže znamenať krízu pre našu civilizáciu.  

globalne oteplovanie
Zdroj: muratart / shutterstock.com

Ako informuje portál Live Science, nový výskum naznačuje, že pod povrchom našej planéty môžeme nájsť približne 5,6-triliónov ton vodíka. Ten je uväznený v horninách a podzemných rezervoároch. Pre lepšiu predstavu, množstvo vodíka pod zemou približne 26-krát prevyšuje množstvo ropy, ktorá ešte ostala na Zemi. Problémom zatiaľ je to, že nikto nevie, kde sa tieto zásoby vodíka presne nachádzajú.  

Výskumníci predpokladajú, že väčšina vodíka sa ukrýva s najväčšou pravdepodobnosťou príliš hlboko pod povrchom Zeme alebo príliš ďaleko od pevniny. K tomuto vodíku zatiaľ nedokážeme nájsť cestu. Ďalší zlomok vodíka môže byť roztrúsený v príliš malých rezervoároch na to, aby bolo ekonomicky výhodné tento plyn ťažiť. Napriek tomu výskum naznačuje, že existuje dostatočné množstvo dostupného vodíka na to, aby sme dokázali poháňať našu civilizáciu po dobu dvoch storočí.  

“Vodík je plyn, ktorý je zároveň zdrojom čistej energie. Vieme ním poháňať vozidlá, priemysel a vytvárať elektrinu. Len 2% pozemských zásob vodíka, čo predstavuje približne 112-miliárd ton plynu, by bolo dosť na to, aby sme dokázali existovať s nulovými uhlíkovými emisiami niekoľko stoviek rokov,” vyjadril sa Geoffrey Ellis, jeden z autorov štúdie.  

Energia, ktorú by sme mohli získať využitím tohto množstva vodíka je približne dvojnásobok energie uloženej v celkovom množstve zemného plynu na Zemi.  

Ako vedci zistili množstvo vodíka na Zemi?  

Na odhad množstva vodíka na Zemi výskumníci využili model, ktorý hovorí ako rýchlo tento plyn vzniká pod povrchom planéty a aké množstvo vodíka sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza uloženého v rezervoároch na planéte. Ako posledné model ukazuje aj pravdepodobné množstvo vodíka, ktoré sa z týchto rezervoárov stráca, napríklad únikom spod zeme do atmosféry.  

Vodík vzniká prostredníctvom chemických reakcií v horninách. Jednou a najjednoduchšou z nich je rozdelenie vody na vodík a kyslík. Autori štúdie poznamenávajú, že existuje množstvo prirodzených procesov, ktorých výsledkom je vodík, no väčšina produkuje len veľmi malé množstvo plynu.  

Prelomový vodíkový modul má za sebou úspešný test
Zdroj: Unsplash (Clay Banks), Pixabay (Memed_Nurrohmad), Úprava: Vosveteit.sk

Fakt, že sa vodík môže ukladať pod povrchom planéty, nie je vedcom známy dlho. Výskumníci predpokladali, že vodík, veľmi malá molekula, dokáže jednoducho uniknúť spod zemského povrchu cez rôzne praskliny a drobné póry. Až nedávno sa ukázalo, že to tak nie je a vodík môže skutočne vytvárať podzemné rezervoáre.  

“Veľmi nás prekvapilo, keď sme zistili, že množstvo uloženého vodíka pod zemou je väčšie, než sme spočiatku predpokladali,” hovorí Ellis.  

Hoci výskumníci ponúkajú vo svojej štúdii nádej na čistú budúcnosť, zároveň upozorňujú, že ohľadom tejto práce existuje ešte veľké množstvo neistoty. Model použitý na odhadnutie vodíka totiž ukazoval, že pod zemou môže byť od 1 miliardy až do 10 triliónov ton vodíka. Autori štúdie sa teda zhodli na najpravdepodobnejšom kompromise, no stále existuje možnosť, že naša Zem nemá až toľko zásob, ako predpokladáme.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre