SpravodajstvoVeda a výskum

Počítačová chyba, ktorá skoro vyvolala koniec sveta: Prečo sa ľudia báli príchodu nového tisícročia?

Koncom 20. storočia sa svetom prehnala panika. Kvôli počítačovej chybe mal svet ako ho poznáme skončiť. Čo sa stalo?

Príchod roku 2000 očakával každý so zatajeným dychom. Ľudstvo vstupovalo do nového tisícročia, do éry, ktorá predtým existovala len v sci-fi dielach. Koniec 20. storočia každý očakával so zatajeným dychom, no dôvod bol celkom odlišný, než by ste si mohli myslieť. Obrovská časť svetovej populácie verila, že odbitím polnoci sa svet, ako ho poznáme, skončí.

Namiesto osláv mnoho ľudí trávilo posledné chvíle 20. storočia nakupovaním jedla, liekov, zbraní a ďalších vecí, ktoré by im pomohli prežiť blížiacu sa apokalypsu. Lenže čo bolo dôvodom pre túto obrovskú paniku? Mohla za to počítačová chyba, ktorá odštartovala fenomén označujúci sa aj ako Y2K (pozn. redakcie: Year Two Thousand – Rok dvetisíc).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Strach z konca sveta

Koncom 90. rokov viaceré zdroje tvrdili, že s príchodom roku 2000 sa počítače pokazia a všetko, čo na nich závisí, prestane existovať. To znamenalo, že sa otvoria brány väzení, banky stratia všetky peniaze a vďaka počítačovej chybe dôjde aj k odpáleniu všetkých jadrových hlavíc. Lenže ako mohla vzniknúť panika takých rozmerov?

Y2K nie je len tak nejaký vymyslený príbeh o konci sveta. Už v roku 1958 sa po prvýkrát objavila zmienka o tom, že príchod roku 2000 môže spôsobiť vážnu počítačovú chybu. V tej dobe neboli počítače tak výkonné ako dneska. Stále išlo o produkt druhej svetovej vojny a počítačov bolo málo, zatiaľ čo ich cena bola extrémne vysoká. Pár vedcov si ale uvedomovalo rapídny technologický pokrok a správne odhadovali, že počítače budú v budúcnosti hrať oveľa väčšiu úlohu.

Reálny problém

V roku 1958 mali počítače len minimálnu pamäť a aby ušetrili čo najviac priestoru, odstránili dáta, ktoré považovali za nepotrebné. Tými dátami boli prvé dve čísla rokov, čiže namiesto 1969 počítače uložili len číslo 69. V 20. storočí bol tento formát ukladania dát viac než dostačujúci, no s blížiacim sa rokom 2000 začali vznikať otázky, ako si počítač poradí s príchodom nového storočia. Na obrazovke by sa podľa formátu mal objaviť „rok“ 00, no nebolo isté, ako si počítač tento údaj interpretuje. Nevedelo sa, či počítač pochopí nulový údaj ako rok 0, 100, 1900, alebo 1600.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ľudia vytvorili obrovskú paniku z maličkosti, no v tej dobe používali počítače dátum na dôležité kalkulácie. Ohrozený bol predovšetkým bankový sektor. Ľudia sa báli, že s príchodom 1. januára roku 2000 im zmiznú všetky peniaze z banky a ich obavy boli sčasti oprávnené. Banky počítali úroky na základe dátumu, čo znamenalo že s príchodom roku 00, ako to v tej dobe počítač vnímal, nastane totálny chaos s úrokmi a peniazmi na účtoch. A to sa aj stalo. 1. januára 2000 istému mužovi z Nemecka prišlo na účet na krátku dobu šesť miliónov amerických dolárov. Počítač si totiž chybne myslel, že muž má v banke založený účet od roku 1899. Mohol sa stať ale aj opačný prípad a banka by automaticky klientom stiahla obrovské sumy peňazí.

Šírenie paniky

Počítačová chyba Y2K dokonca spustila niekoľko alarmov v japonských jadrových elektrárňach. Ak by sa niečo také udialo na globálnej škále, vznikla by masívna panika a nasledoval by domino efekt, ktorý mohol viesť ku kolapsu spoločnosti. Našťastie sa nič také nestalo. Y2K sa považovala za vážnu počítačovú chybu, no tá mohla byť a aj bola, rýchlym konaním vyriešená.

O paniku sa samozrejme postaralo aj šírenie správ z nedôveryhodných zdrojov, ktoré vnímali počítačovú chybu ako senzáciu a snažili sa dopad Y2K chyby čo najviac zveličiť, aby si získali pozornosť divákov. 20. storočie zároveň znamenalo obrovský technologický skok a hoci túto chybu objavili už v 50. rokoch minulého storočia, vedci v tej dobe verili, že technológie budú o 40 rokov dostatočne vyspelé na to, aby chybu opravili.

Y2K nebol len vymyslený hoax. Išlo o skutočný problém, ktorý sa krajiny pokúšali začiatkom nového tisícročia rýchlo vyriešiť. To sa im do veľkej časti podarilo, no napriek tomu sa objavili problémy spojené s príchodom roku 2000. Žiadny koniec sveta sa ale nekonal.

S blížiacim sa rokom 2000 vznikla aj medzinárodná organizácia zameraná na minimalizovanie dopadov chyby Y2K. Organizácia zastrešovala expertov zo 120 krajín sveta a po prvýkrát zasadli na meetingu Spojených národov v roku 1998.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close