SpravodajstvoVeda a výskum

Počas práce na motoroch pre vesmírne rakety narazili vedci na zaujímavý úkaz, ktorý sa spája so supernovami

Otázka vzniku nášho vesmíru môže byť už čoskoro zodpovedaná. Vedcom sa podarilo zrekonštruovať explóziu, ktorá viedla k Veľkému tresku.

Keď hviezdy umrú, nechajú za sebou ohromujúcu explóziu, ktorá sa nazýva supernova. Vo väčšine prípadov sa jedná o natoľko jasný úkaz, že presvieti galaxiu, v ktorej sa nachádza. Podobný jav mohol byť niečím, vďaka čomu vznikol vesmír.

Takáto explózia musela byť masívna, väčšia než čokoľvek, s čím sme sa doteraz stretli, avšak vedcom z Univerzity v strednej Floride sa podarilo údajne zrekonštruovať detonáciu, ktorá viedla k samotnému Veľkému tresku. Asistent profesora Kareem Ahmed pôvodne testoval pohon motorov pre vesmírne cestovanie a ako súčasť experimentu pracoval s aktívnymi plameňmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pri hlbšom pátraní sme zistili, že pri určitých podmienkach dokážete zmeniť správanie plameňa, ktorý sa dostane do bodu, kedy exploduje ako supernova,“ povedal Ahmed pre portál Inverse.

Supernova vznikne pri úmrtí hviezd, ktoré sú od 10 do 100-krát väčšie, ako naše Slnko. V Mliečnej dráhe sa takéto explózie vyskytujú raz za 50 rokov. Doteraz bolo záhadou, ako tieto explózie vznikajú. Počas konečnej fázy hviezdneho života sa spaľuje kyslík a uhlík. Potom nastane urýchlenie reakcií, ktoré vyústi v  silnú detonáciu.

Ahmedov tím zistil, že v prípade pasívneho plameňa (pozn. redakcie: sviečka) existuje možnosť premeny na energetický plameň. Tento druh ohňa dokáže sám od seba urýchliť fyzikálne procesy, ktoré v ňom prebiehajú.

Zostrojili 2+2 palcovú komoru, do ktorej vložili vzorku pasívneho ohňa. Pomocou turbulencií potom spôsobili, že sa plameň sám odpálil. Explózia bola podobná výstrelu z veľmi silnej brokovnice. Sledovaním mechanizmov, ktoré stoja za touto prvou explóziou, môžu vedci lepšie porozumieť veku vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close