Po zjednotení USB-C konektorov pre smartfóny, by Európska únia by mala zjednotiť aj toto! Používatelia by to ocenili!

Len jednotný USB-C konektor v smartfónoch nestačí. K rýchlemu nabíjaniu totiž potrebujeme oveľa viac, ako rovnaký konektor v smartfónoch.

Rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: YouTube (Mr. Zhao)

Celkom kontroverznou témou medzi používateľmi smartfónov a celkovo elektroniky je zjednotenie nabíjacích konektorov zo strany EÚ. Výrobcovia sú totiž aktuálne v adaptačnej fáze a už od budúceho roka by mali mať všetky smartfóny predávané v rámci EÚ vo výbave USB-C konektor. Niektorí používatelia sú za túto zmenu, iní zasa zastávajú názor, že táto regulácia nebola potrebná. Známa platforma DxOMark sa tak teraz pozrela na problematiku jednotných konektorov, ktoré nie sú pre používateľov jediným problémom, ktorý by sa mal zjednotiť. Platforma si viac posvietila aj na nabíjacie adaptéry, ktoré častokrát neponúkajú používateľom dostatočný komfort. Pozrite sa, prečo tomu tak je.

Zjednotenie na USB-C je správnym krokom, má to ale háčik

Využívanie jednotného nabíjacieho konektora pre všetky smartfóny a menšiu elektroniku spôsobí, že ich používatelia získajú väčší komfort. Už tak nebudú musieť zháňať tú správnu nabíjačku k tomu, aby nabili svoje zariadenie. Rovnako sa zbavíme rozdielu v nabíjaní medzi Androidmi a iPhonami. Aj spoločnosť Apple totiž bude musieť podľa nariadenia nasadiť USB-C konektory. Používatelia budú môcť navyše ušetriť až 250 miliónov eur za rok na nepotrebné nabíjačky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
usb-1281034_1280_opt usb-c
Zdroj: Pixabay

Z európskeho, no aj svetového trhu má postupne zmiznúť starší microUSB port, ktorý dnes vieme nájsť len skutočne v lacných smartfónoch či drobnej elektronike. Najväčšiu zmenu tak zaregistruje spoločnosť Apple. Tá sa však na prechod na USB-C postupne pripravuje už dlhšiu dobu. Zavedenie povinného využívania konektoru USB-C pre smartfóny zo strany EÚ však nie je jediné, čo by sa malo zmeniť. Nabíjanie je totiž oveľa komplikovanejší proces a používatelia by tak mohli uvítať skôr zjednotenie adaptérov a nabíjacích protokolov.

Nabíjacie adaptéry sú oveľa dôležitejšie, ako by ste si mysleli

Aj keď jednotné nabíjacie konektory v podobe USB-C môžu byť pre používateľov výhodné, sústrediť by sme sa mali aj na adaptéry. Tie častokrát už nenájdeme v balení smartfónu, a tak využívame staršie, ktoré nájdeme doma. Vo viacerých prípadoch ani nemusí ísť o adaptér od rovnakého výrobcu, čím si nabíjanie ešte aj komplikujeme. Dôvodom sú rôzne nabíjacie štandardy, ktoré výrobcovia využívajú. Univerzálny USB-PD štandard pre adaptéry nájdeme len u máloktorého výrobcu, pričom ide napríklad o Google či Samsung. Ak však využijeme nesprávny adaptér pre náš smartfón, nabíjanie sa nám dokáže spomaliť. V niektorých prípadoch, hoci nie sú tak časté, môže nesprávny adaptér prispieť aj k poškodeniu zariadenia.

nabíjací adaptér
Zdroj: Unsplash.com
(Markus Winkler)

Vezmime si ako príklad, kedy máte smartfón s podporou 25W nabíjania, no k dispozícii máte 67W adaptér iného výrobcu. Logicky by váš telefón nemal podporiť nabíjanie vyššie, ako je pri 25W. No aj napriek tomu, vrchol nabíjania sa nemusí vyšplhať na 25W, keďže ide o iný adaptér, od iného výrobcu smartfónov. Táto nabíjačka môže totiž využívať iný nabíjací protokol, ako podporuje váš smartfón. K rýchlosti vám tak nepomôže ani to, že v smartfóne máte rýchlejší USB-C konektor.

Tieto nabíjacie protokoly sa líšia od jedného výrobcu smartfónov k druhému. Medzi najznámejšie štandardy tak bezpochyby patrí Quick Charge od spoločnosti Qualcomm, no na trhu nájdeme aj Super VOOC (Oppo, Realme, OnePlus), Adaptive Fast Charging (Samsung), Hypercharge (Xiaomi) a mnohé ďalšie.

Testy nabíjania od DxOMark

Platforma DxOMark je známa napríklad pre svoje benchmarky a testovania rôznych oblastí smartfónov. Táto platforma sa pozrela na to, ako rôzne adaptéry nabijú rôzne telefóny, pričom pri všetkých šlo o nové prémiové smartfóny. V teste sa objavili všetko Androidy, pričom jedinou výnimkou s konektorom Lightning miesto USB-C bol iPhone 13 od Applu. V prípade Androidov šlo o Xiaomi 12 Pro, Samsung Galaxy S22 Ultra (Exynos), Oppo Find X5 a Google Pixel 6.

Nabíjanie DxOMark USB-C
Zdroj: DxOMark

V teste sa pozreli na maximálny výkon nabíjania, ktorý tieto modely pri nabíjaní dosiahli. Z testu tak vyplynulo, že univerzálne nabíjačky nedokážu v mnohých prípadoch udržať krok s tými priamo od výrobcov. Rovnako však musíme spomenúť, že práve originálne nabíjacie adaptéry k smartfónom dokážu dostať zo zariadení plný potenciál ich nabíjania. Najväčším extrémom bol príklad modelu Xiaomi 12 Pro, ktorý podporuje až 120W nabíjanie.

Pri využití originálneho 120W adaptéra od Xiaomi sa výkon nabíjania dostal na 105.07W. Naopak pri využití 80W adaptéru k modelu Oppo Find X5 bol výkon nabíjania len 9.10W. To sa odrazilo aj na čase nabíjania. Zatiaľ čo pri originálnej nabíjačke tento model nabil plnú kapacitu batérie za približne 40 minút, s 80W nabíjačkou od Oppo to trvalo až 3 hodiny a 20 minút.

Čas nabíjania DxOMark
Zdroj: DxOMark

V konečnom dôsledku tak nie je príliš dôležité to, že Európska únia uzákonila využívanie USB-C konektora pre smartfóny. Zjednotenie nabíjacích štandardov a protokolov by používateľom pomohlo oveľa viac.

Aké rýchle nabíjanie podporuje váš smartfón? A využívate originálnu nabíjačku alebo máte nejaký iný adaptér? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre