Veda a výskum

Po starovekej kultúre Etruskov sa toho veľa nezachovalo: Nezvyčajne dlhý posvätný text vedcov zaskočil

V Taliansku v roku 2016 archeológovia objavili vápencový blok, na ktorom bol zachytený pomerne dlhý text.

Etruskovia boli staroveký národ, ktorý žil na Apeninskom polostrove, presnejšie na území, ktoré bolo historicky známe ako Etrúria. Zároveň však boli kultúrou, ktorá je základom pre tradície západných civilizácií. V 7. storočí pred Kristom ich moc dosiahla vrchol, keď sa zmocnili Ríma a ďalších území. Toto obdobie trvalo do polovice 6. storočia pred Kristom.

V roku 2016 sa archeológom podarilo v Taliansku objaviť vzácny posvätný text, ktorý bol písaný v etruskom jazyku. Predpokladá sa, že zachytáva detailné praktiky Etruskov pri uctievaní ich boha alebo bohyne. Ide o pomerne obšírny text, ktorý bol vytesaný do pieskovca v starovekom chráme. Nález sa datuje do 6. storočia pred Kristom. Za objavom stoja vedci zo Southern Methodist University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S najväčšou pravdepodobnosťou ide o posvätný text. Predpokladáme, že nám prezradí veľa o vtedajších vierach kultúry, ktorú dnes považujeme za stratenú,“ vysvetlil archeológ Gregory Warden, ktorý sa podieľal na objave.

Vápencová doska váži viac ako 200 kg a na výšku má približne meter. Archeologický výskum odhalil najmenej 70 písmen a interpunkčných znamienok. Ako už bolo spomenuté, vedci veria, že im doska odhalí množstvo informácií o spôsobe etruského života a vierovyznania. Táto kultúra totiž Rimanom predala takmer všetko – od náboženstva, cez vládny systém až po architektúru. Etruskovia sa zároveň považujú za mimoriadne veriaci národ. Náboženstvo riadilo väčšinu aspektov ich života.

Nachádza sa na posvätnom texte Etruskov meno neznámeho božstva?
Zdroj: Southern Methodist University

Prekvapivý objav

Text našli archeológovia v základoch monumentálneho chrámu, kde prežil viac ako 2500 rokov. Predpokladá sa ale, že v istom bode histórie slúžil text ako demonštrácia autority.

„Dúfame, že sa nám podarí jazyk Etruskov rozlúštiť. Zachovalé dlhé texty sú vzácnosťou, o to väčšou text takejto dĺžky. Predpokladáme, že objavíme aj nejaké nové slová, ktoré sme nikdy predtým nevideli,“ tvrdí Warden.

Vedci majú ako-takú predstavu o základoch etruskej gramatiky. Je známe, čo je sloveso, čo je predmet a čo niektoré slová znamenajú. Veľká časť jazyka však ostáva záhadou. Archeológovia očakávajú, že sa dozvedia meno božstva, ktoré na objavenom mieste Etruskovia uctievali.

Autori výskumu zároveň vysvetľujú, že pre Etruskov boli dlhšie nápisy na trvácnych materiálov nezvyčajné. Obyčajne používali voskové tabuľky alebo ľanové knihy. Vápencový blok s dlhým nábožensky zameraním, textom s najväčšou pravdepodobnosťou poukazuje na významný náboženský kult. Ak by sa autorom štúdie podarilo zistiť aké božstvo táto staroveká kultúra uctievala, išlo by o ďalší významný objav.

Čo sa týka samotných Etruskov, išlo o kultúrne založenú civilizáciu. Napriek tomu sa z ich písma zachovali len pohrebné texty s menami a titulmi. Okrem toho máme k dispozícii len málo nálezov ich písma. Práve preto sa objav kamennej dosky považuje za mimoriadne významný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close