ANDROIDSpravodajstvoWindows 10 Mobile

Po mesiaci koketovania s Androidom som sa aj tak vrátil na Windows Phone | BLOG

Windows Phone prežíva v týchto časoch krízu, o tom niet debaty. Nedostatok aplikácií či ich optimalizácia hlavne pri tých masových nie je tým pravým orechovým, teda ak nemáte vlajkovú loď a do toho ubúdajúca dostupnosť Windows Phone zariadení neveští do budúcnosti nič dobré.

Frustrácia z aktuálneho stavu, ktorý sa dá opísať v podstate v dvoch vyššie spomínaných vetách vyvolala u nás potrebu vyskúšať niečo nové – Alcatel Idol 4S (Android verziu). Musíme hneď na úvod povedať, že zariadenie sme aktívne používali viac ako mesiac a Lumiu sme nechali položenú na poličke. Pýtate sa na výsledok?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvotné dni nás Android skutočne v pozitívnom slova zmysle prekvapil – všetko išlo ako malo a konečne sme nemali problém s aplikáciami a ich nedostupnosťou (hlavne s tými od Google)  či nebodaj sekaním alebo pomalým načítavaním. Proste fungovalo to ako malo. Po dvoch týždňoch nás nadšenie však omrzelo, dôvodom bol „nudný“ Android, ktorý keď sme si chceli prispôsobiť napríklad Windows Launcherom (a vyskúšali sme ich niekoľko), tak už to nebolo to pravé orechové – nasledovali pády aplikácií, hier či samotného systému. Podobný scenár sme zaznamenali aj s natívnym launcherom, ktorý bol v zariadení predinštalovaný . Nehovor viac o samovoľných reštartoch zariadenia, s ktorými sme sa stretávali tak 2-3 do týždňa.  Avšak, aby sme o Androide nehovorili len v negatívnom slova zmysle, tak samotný OS urobil skutočne veľký progres a po nainštalovaní roomky s čistým Androidom sa výrazne zamedzilo  nepríjemnostiam  so zariadením.

Porovnanie aplikácií – Facebook, Messenger, Cortana, Skype, Outlook,…

Funkcionality aplikácie boli v niektorých prípadoch osekané, ale tie určených pre masy boli v podstate rovnaké ako na Andoide. Napríklad taký Facebook je v takmer rovnaký s Android verziou. Rozdiely nájdete len v niekoľkých drobnostiach, ktoré sú spôsobené tým, že tá Windows 10 aplikácia vychádza z iOS aplikácie. Čo sa týka plynulosti, Android má jednoznačne navrch, hoci na Lumii 950 to nie je nič strašné (mierne pomalšia odozva, rádovo v milisekundách). Podobný scenár je aj s ostatnými populárnymi aplikáciami ako je napríklad Messenger, Twitter a ďalšie.

Na druhej strane lepšie optimalizované aplikácie na mobilnej platforme boli napríklad Outlook, ktorý ponúka viacero vlastností, ktoré na Androide chýbajú (napr. mazanie e-mailov jednoduchým potiahnutím správy). Cortana je ďalšou svetlou stránkou mobilného Windowsu, či prepojenie s PC, ktoré jednoznačne dominuje nad Androidom (hlavne aplikácie ako Skype, Cortana, Microsoft To-Do,…). Na záver by som to asi zhodnotil tak, že ak máte silnejšie zariadenie ako je napr. Lumia 950/XL tak uvažovať o jej výmene je hlúposť, nehovor viac o kvalite hardwaru, ako je napríklad fotoaparát, ktorý jednoznačne aj v týchto dňoch patrí medzi to najlepšie čo je možné dostať na trhu.

Na druhej strane treba povedať, že absencia aplikácií a hier omrzí hlavne mladšie ročníky. Hoci nájdeme v obchode desiatky kvalitných titulov, tak na Androide je ich raz toľko. Ale, aby som bol úprimný, mne jediné aplikácie, ktoré chýbajú na Windows platforme sú – Google aplikácie, teda ich plnohodnotné verzie.

Windows Mobile má však jeden veľký problémsamotné zariadenia. Odhliadnuc od problémov s aplikáciami sú to samotné zariadenia, ktorých dostupnosť je dnes obmedzená a úprimne povedané 800€ za HP Elite x3 ochotný platiť momentálne nie som a predpokladám, že podobne budete na tom aj Vy a z Lumie 950 som dnes už „unudený“ a do slabšieho zariadenia ísť nechcem.  Preto sa domnievam, že ak nepríde silný OEM partner alebo Microsoft nezadotuje vývoj dvoch až troch zariadení do roka (low-end, mid-range a high-range) tak mobilná platforma to bude mať veľmi ťažké, hoci aj samotný systém by bol doladený do dokonalosti.

Zdroj: vlastný

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close