Po 25 rokoch sa vo vesmíre podarilo nájsť stratený satelit. Celú dobu nám krúžil v tichosti nad hlavami
Satelit IRCB, ktorý zmizol z dohľadu v 90. rokoch sa opäť našiel. Vedci ho sledujú spolu s viac ako 27-tisíc ďalšími objektmi.
V roku 1974 vypustili Spojené štáty na palube špionážneho satelitu KH-9 experimentálnu vesmírnu misiu IRCB.
Išlo o kalibračný balón s priemerom 66 centimetrov, ktorý slúžil v rámci vesmírneho výskumu amerického letectva. Do vesmíru sa satelit IRCB dostal na rakete špionážneho satelitu, ktorá ho v určitom bode odhodila. Následne sa IRCB pomocou svojho vlastného motora dostal na obežnú dráhu vo výške približne 800 kilometrov.
Lenže prečo je tento satelit tak zaujímavý? Ako informuje portál Gizmodo, v 90. rokoch minulého storočia výskumníci so satelitom stratili spojenie a dlhé roky sa nevedelo, čo sa s nim stalo. Len tento týždeň sa na radare objavil opäť, po 25 rokoch.
Na obežnej dráhe sa nachádza množstvo nefunkčných satelitov, ktoré sa môžu stratiť z nášho dohľadu. To predstavuje výrazný problém, pretože obežná dráha je už aj tak dosť preplnená nefunkčnou technológiou. Presnejšie odborníci monitorujú až 27-tisíc objektov na orbite Zeme.
Vedieť, kde sa vesmírny odpad nachádza, môže pomôcť chrániť životy astronautov alebo zdravie mimoriadne nákladných družíc. Aj Medzinárodná vesmírna stanica musela už v minulosti vykonať niekoľko uhýbacích manévrov, pretože sa dostala na kolízny kurz s kusom vesmírneho odpadu.
Neprehliadni
Riziko nepredstavujú až tak veľkosti objektov, ako obrovské rýchlosti, ktorými sa na orbite Zeme pohybujú. Napríklad ISS sa pohybuje rýchlosťou približne 28-tisíc km/h. Pri tak enormnej rýchlosti aj drobný objekt môže spôsobiť gigantické škody.
Ak nevieme, kde sa vesmírny odpad nachádza, potom môže vesmírnu stanicu prekvapiť a tá nebude mať dostatok času na to, aby zareagovala.
Po 25 rokoch sa opäť našiel
Čo sa strateného satelitu týka, ten sa mal na obežnej dráhe nafúknuť a slúžiť ako kalibračný bod pre diaľkové vedecké prístroje. Uvedenie satelitu do prevádzky sa však nepodarilo a odvtedy sa stal len ďalším nepotrebným kusom techniky vo vesmíre. Tento satelit zmizol v 90. rokoch a až teraz sa ho americkým Vesmírnym silám podarilo objaviť.
Stratený satelit objavili tento týždeň no zatiaľ ešte nie je isté, či ho objavili naozaj. Existuje šanca, že ide len o časť balóna alebo iný kus technológie.
“Sledovaný kus odpadu nie je kovový a nezobrazuje sa dobre na radare,” vysvetľuje Jonathan McDowell, astrofyzik podieľajúci sa na objavení satelitu.
The S73-7 satellite has been rediscovered after being untracked for 25 years. New TLEs for object 7244 started appearing on Apr 25. Congrats to whichever @18thSDS analyst made the identification. pic.twitter.com/YJOow5o4ND
— Jonathan McDowell (@planet4589) April 29, 2024
Problém so satelitom IRCB je ten, že sa nachádza na geostacionárnej orbite priamo nad rovníkom. Tento región býval vždy problematický, pretože nemáme radary, ktoré by sa nachádzali priamo na rovníku. Znamená to, že ak sa satelit pohybuje priamo nad rovníkom, potom sa môže ukryť.
Ďalší problém je, ak satelit vykoná neočakávaný manéver. Ak nevedia kde sa presne stal, potom musia satelit doslova loviť na orbite planéty. Výskumníci momentálne monitorujú viac ako 27-tisíc objektov na obežnej dráhe. S každým ďalším sa vesmírne misie stávajú rizikovejšie. Ak sa jeden objekt stratí, o nič hrozné nejde, no vedci sa snažia priniesť čo najlepšie výsledky, aké sú možné.
Komentáre