Platobné karty čaká zásadná zmena. Platenie na internete sa čoskoro zmení, a táto zmena ovplyvní každého!
Spoločnosť Mastercard plánuje do roku 2030 revolúciu online platieb. Tie budeme môcť vykonávať rýchlejšie a jednoduchšie.
Kreditná spoločnosť Mastercard plánuje do konca dekády úplne vyradiť potrebu zadávania čísla karty pri online nákupoch na európskom trhu, informuje portál CNBC.
Od roku 2030 už nebudú musieť obyvatelia Európy zadávať manuálne číslo karty, ak chcú nakupovať online. To bude platiť bez ohľadu na to, akú platformu užívateľ používa. Nové platby budú tokenizované. Znamená to, že namiesto tradičného čísla karty bude platenie nahradené náhodne generovaným tokenom.
Spoločnosť Mastercard spolupracuje s bankami, fintech spoločnosťami, obchodníkmi a ďalšími partnermi na tom, aby zákazníci od roku 2030 mohli platiť jednoduchšie, jedným kliknutím. To zlepší nielen online nákupy, no zároveň pomôže ľudí chrániť pred pokusmi o podvod.
“Užívatelia nebudú musieť zadávať heslá zakaždým, keď budú niečo platiť. Spoločnosť predstaví prístupové kľúče, ktoré nahradia heslá,” tvrdí Mastercard.
Revolúcia online platieb
Pri platení na internete sa už od teba nebude vyžadovať heslo. Namiesto toho môžeš platbu potvrdiť napríklad odtlačkom prsta. Karty uložené v digitálnych peňaženkách sa automaticky aktualizujú, keď dostaneš novú kartu.
Podľa spoločnosti Mastercard stopercentná tokenizácia e-obchodnej sféry drasticky zníži počet podvodov. Analytici totiž naznačujú, že globálne škody spôsobené podvodmi vo sfére online platieb prevýšia globálne do roku 2028 čiastku 91-miliárd dolárov.
Neprehliadnite
Tokenizácia online platieb sa postupne zvyšuje každoročne o 50% a momentálne predstavuje približne 25% všetkých online transakcií na svete. Spoločnosť Mastercard tokenizáciu pripravuje v Európe, ktorá bola podľa spoločnosti vždy lídrom, čo sa týka inovácií vo sfére platieb.
“V Európe sledujeme, že tokenizácia napreduje čoraz rýchlejším tempom naprieč celým ekosystémom. Väčšia pohodlnosť a menej prípadov podvodov sa predávajú samé,” hovorí Balerie Nowak, výkonná viceprezidentka produktov a inovácií v Mastercard Europe.
Nowak dodáva, že do roku 2030 bude tokenizácia platieb výhrou pre všetky strany. Kreditné karty sa objavili na prelome 50. a 60. rokov. Odvtedy sa posúvalo platenie viac do online priestoru. Dnes už vieme kartu uložiť aj do digitálnych peňaženiek, ako napríklad Google Peňaženka. Cez ňu vieme následne platiť aj smartfónom.
Mastercard verí, že pripravovaná technológia umožní platiť online rovnako hladko, ako keď platíme bezkontaktne v obchodoch. Zároveň nová technológia dovolí vykonať platby jedným kliknutím naprieč akýmkoľvek zariadením, napríklad smart hodinkami, smart domácnosťou alebo v autách.
Mastercard má uzatvorené partnerstvo s automobilkou Mercedes-Benz. V ich autách môžu vodiči použiť senzor odtlačku prstov na zaplatenie na viac ako 3 600 servisných staniciach naprieč Nemeckom.
Digitalizovanie môže mať aj svoje problémy
Spomenuli sme, že nový systém by sa automaticky aktualizoval vždy, keď ti príde nová karta, buď po vypršaní platnosti alebo keď starú kartu stratíš. To môže mať ale aj bezpečnostné následky.
Experti totiž hovoria, že dnešné digitálne peňaženky nie sú tak bezpečné, ako sa na prvý pohľad zdať. Ako prvé autori štúdie pozorovali problém s pôvodnou autentifikáciou užívateľa. Každý kyberzločinec, ktorý pozná číslo karty obete sa za ňu môže vydávať. Digitálne peňaženky nemajú dostatočné bezpečnostné mechanizmy aby overili, že užívateľ karty je súčasne aj jej majiteľ.
Ďalším veľkým problémom je, že ak človek nahlási krádež alebo stratu karty, banky zablokujú len tie transakcie, ktoré pochádzajú z fyzickej karty. Inými slovami povedané, zločinec, ale kľudne aj užívateľ, môže nakupovať cez digitálnu peňaženku. Banky totiž predpokladajú, že digitálne peňaženky majú spoľahlivé spôsoby, ako zabrániť kyberzločincom pridať si cudziu kartu do ich vlastnej peňaženky. To ale nie je prípad.
Mastercard chce online platby presunúť do novej generácie, no dôležité bude, ako sa výrobca kariet postaví k otázke bezpečnosti. Tá bude kľúčová, ak je cieľom spoločnosti znížiť počet podvodov s platobnými kartami. Viac o bezpečnostných rizikách digitálnych peňaženiek nájdeš v tomto článku.
Komentáre