Plastové fľaše by si nemal nechávať na slnku: Takto riskuješ so svojim zdravím

Výskumníci varujú, že PET fľaše vystavené slnečnému svetlu môžu do vody uvoľňovať množstvo toxických látok.

PET fľaše môžu na slnečnom svetle uvoľňovať do vody toxické látky
Zdroj: Unsplash (Steve Johnson). Pixabay (OpenClipart-Vectors, Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Plastové obaly sú všade okolo nás a vodu balenú v PET fľašiach nájdeš vo väčšine obchodov. Výskumníci z inštitútu prírodných vied Nanjing v novej štúdii varujú pred toxickými chemikáliami, ktoré sa môžu do vody vylúčiť, keď na plastovú fľašu svieti slnko. 

Výskumníci v novej štúdii preskúmali potenciálne zdravotné riziko prchavých organických zlúčenín, ktoré sa uvoľňujú do vody z plastových fliaš vystavených slnečnému svetlu. Štúdia systematicky vyšetrila kompozíciu a toxicitu týchto látok pod UV-A svetlom. Výsledky naznačujú, že potrebujeme bezpečnejší spôsob, ako baliť pitnú vodu, aby sme zaručili jej bezpečnosť.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Plastové fľaše nájdeme absolútne všade, pretože sú pohodlné a spratné. Napriek tomu predstavujú potenciálne riziká. Vystavenie slnečnému svetlu môže viesť k tomu, že sa plastové fľaše začnú rozkladať a do vody uvoľnia prchavé organické zlúčeniny, skrátene VOC (pozn. Redakcie: z angl. Volatile Organic Compounds). Tieto látky majú potenciál negatívne ovplyvniť zdravie človeka,” vysvetľujú autori štúdie.

plastova flasa bottle-2032980_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Priemysel plastových fliaš momentálne prekvitá, pretože sa stále objavujú nové produkty, ktoré do fliaš balíme, či už hovoríme o minerálnej vode, rôznych limonádach a ďalších nápojoch. Práve preto autori štúdie považujú za dôležité, aby sme urýchlene našli bezpečnejšie alternatívy.  

V rámci štúdie vedci analyzovali šesť typov plastových fliaš. Tie podrobili UV-A žiareniu a slnečnému svetlu. Sledovali, aké VOC zlúčeniny sa z plastových fliaš uvoľnia do vody. Výsledky analýzy ukázali, že vplyvom UV-A a slnečného svetla sa do vody uvoľní komplexná zmes alkánov, alkénov, alkoholov, aldehydov a kyselín. Medzi jednotlivými typmi plastov sa koncentrácie jednotlivých prchavých organických zlúčenín líšili.  

Z PET fliaš sa uvoľňujú aj karcinogény

Najrizikovejšími sú vysoko toxické látky, medzi ktorými sa nachádzali aj karcinogény, napríklad n-hexadekán. Autori štúdie varujú, že táto látka predstavuje vážne riziko pre ľudské zdravie. Čim viac je človek VOC zlúčeninám vystavený, tým viac VOC látok v sebe prirodzene má. Znamená to, že ak často pijeme vodu z plastových fliaš, riziko možného negatívneho dopadu na naše zdravie sa zbiera a postupne zvyšuje.  

“Naše zistenia prichádzajú s dobrými dôkazmi toho, že ak vystavíme plastové fľaše slnečnému svetlu, do vody sa uvoľňujú toxické látky, ktoré predstavujú zdravotné riziko. Spotrebitelia musia byť s týmito rizikami oboznámení, obzvlášť ak sa vo svojom živote stretávajú s balenou vodou alebo inými nápojmi, ktoré sú vo fľašiach dlhodobo vystavené slnečnému svetlu,” tvrdí vedúci výskumu, doktor Huase Ou.  

Nová štúdia v lepšom svetle poukazuje na chemickú stabilitu polyetyléntereftalát (PET) fľašiek. Zároveň však výskumníci poukazujú aj na to, že plastové fľaše môžu predstavovať nezanedbateľné riziko pre zdravie človeka. Toto riziko by mali kompetentné orgány zvážiť pri zavádzaní nových zdravotných a bezpečnostných regulácií.  

plast pohar beverage-cups-2147903_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Výskumníci žiadajú prísnejšie regulácie výrobných procesov

Autori štúdie zároveň vysvetlili, že pochopenie toho, za akých podmienok sa prchavé organické zlúčeniny z PET fliaš do vody uvoľňujú, nám môže pomôcť upraviť výrobné praktiky týchto nádob. Presnejšie, vedci uvažujú o zvolení vhodnejších materiálov a zmenách v priemyselných procesoch spôsobom, aby sa riziko vystaveniu VOC zlúčeninám čo najviac znížili, ideálne odstránilo úplne.  

Zistenia novej štúdie zároveň slúžia na zvýšenie povedomia verejnosti o tomto probléme. Autori štúdie dúfajú, že príslušné orgány tieto zistenia akceptujú a využijú ich na to, aby sprísnili priemyselné regulácie. V najlepšom prípade môžeme zmenou výrobného procesu znížiť vystavenie VOC zlúčeninám na minimum.  

Problém plastových fliaš nie je len v prchavých organických zlúčeninách, ale aj v takzvaných mikroplastoch. Ide o mikroskopické častice plastov, ktoré už prenikli takmer do každého ekosystému Zeme. Čo je ale znepokojivejšie, mikroplasty výskumníci objavili aj v ľudskom tele. Problému mikroplastov v ľudskej krvi sa venoval článok, na ktorý upozornil portál The Guardian. Ak ťa zaujíma ako sa mikroplasty dostali do našej krvi a čo to môže znamenať pre naše zdravie, do pozornosti ti dávame tento článok, v ktorom sa dozvieš viac.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre