Plast, sklo, keramika či iné: Ktorý materiál je pre telo smartfónu najlepší? Vyberte si pre seba to najlepšie!

Ktorý materiál je najlepší pre zadnú stranu smartfónu? Je to sklo, plast či iné možnosti? Pozrieme sa na to spoločne!

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

O úspechu smartfónu nerozhoduje len jeho výbava, ale i jeho konštrukcia. Každý jeden z nás si vyberá svoje zariadenie tak, aby mu „sedelo“ v ruke a pracovalo sa nám s ním pohodlne. Na trhu dnes máme mnoho rôznych smartfónov rôznych veľkostí, no nájdeme tu i mnoho rôznych materiálov. Či už spomenieme plast, sklo, keramiku či dokonca kovové telá, môžeme si vybrať z veľkého výberu. Aký je však rozdiel medzi týmito materiálmi a aké výhody so sebou prinášajú? Odpoveď nám prináša portál phonearena.com a my sa na to teraz pozrieme naším pohľadom. A pokúsime sa vám poradiť, ktorý materiál smartfónu je vhodný i pre vás.

Plastové smartfóny s nižšou cenou

Plast je samozrejme najlacnejšou možnosťou, ktorú môžeme použiť na konštrukciu smartfónu. Práve lacnejšie smartfóny prichádzajú s plastovou konštrukciou, aby ušetrili na nákladoch za drahší materiál. Ďalšou výhodou plastu je ďalej i možnosť bezstratového bezdrôtového nabíjania, no povedzme si úprimne, bezdrôtové nabíjanie v lacnejších plastových smartfónoch takmer nenájdeme. Veľkou výhodou plastu však je to, že sú tieto smartfóny oveľa rezistentnejšie na pády, škrabance a iné poškodenia. Ak teda patríte medzi používateľov, ktorým smartfóny padajú celkom často, tak je pre vás úplne ideálne kúpiť si plastový smartfón.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Redmi 8A dizajn
Zdroj: Youtube (FoneArena தமிழ்)

Plastové smartfóny však pôsobia lacno i na pohľad a nemusia vám byť v ruke úplne príjemné. Je len na vás, či sa s plastovou konštrukciou stotožníte alebo nie. Niektorí výrobcovia sa s plastom skúšajú hrať, pridávajú rôzne vrstvy dizajnových prvkov, ktoré sú v konečnom dôsledku lesklé, majú viacero farieb či podobne. Nevýhodou plastu ako materiálu je tiež fakt, že nevodí teplo. To sa izoluje vo vnútri smartfónu a ak sa vám prehrieva batéria či iné súčiastky, nemusí to byť úplne najlepšie pre váš smartfón. Váš plastový model by ste rovnako nemali vystavovať vyšším teplotám, nakoľko plast má tendenciu sa roztápať a v konečnom dôsledku sa váš kryt môže pokriviť.

Kovové konštrukcie už dnes nie sú najvhodnejšie

Kovové konštrukcie smartfónov preslávil americký Apple, ktorý svoje iPhony vybavoval takýmto materiálom v určitom období, kým opäť nepresedlal na sklo. Kovová konštrukcia smartfónu pôsobí prémiovo i keď v skutočnosti smartfón vôbec nemusí stáť veľa. Určite vyzerá lepšie ako plast, čím si získal mnohých priaznivcov. S kovom ako materiálom mizne zo smartfónov nevýhoda, akú sme pocítili pri plaste. Kov dobre odvádza teplo, čím sa náš smartfón nebude vo vnútri toľko prehrievať. Nanešťastie však toto teplo pocítime na našich rukách. Kov je rovnako odolný, preto pri páde smartfónov sa hneď nestane, že by sa poškodili.

Nevýhodou kovu je rozhodne rušenie antén a prijímania signálu, čo je pre dnešné smartfóny najväčším problémom. Môžu sa správať neočakávane a blokovať napríklad 5G pripojenie, ale i LTE či Wi-Fi signál. A práve z tohto dôvodu už na trhu veľa kovových smartfónov nenájdeme. Navyše je konštrukcia smartfónu síce odolná, no na druhú stranu na zadnej strane môžeme jednoducho vidieť škrabance. Kov už jednoducho nie je dnes úplne našťastnejšou metódou pre telo smartfónu.

Sklo so sebou prináša mnoho výhod

Sklo je nielen veľmi elegantným spôsobom, ako vyriešiť konštrukciu smartfónu. Tento materiál so sebou prináša mnoho výhod, medzi ktoré patrí napríklad i to, že môže mať mnoho farieb či tvarov, vďaka čomu môže sadnúť do ruky takmer každému. Navyše neprichádza ani k únikom počas bezdrôtového nabíjania ani k rušeniu prijímania signálu. Sklo je jednoducho skvelou možnosťou, ako vyriešiť zadnú stranu smartfónu a to nespomíname ani rôzne ochrany akou je Corning Gorilla Glass, ktorá nás ochráni pred škrabancami.

Nie každý smartfón však prináša dostatočnú ochranu a pri páde sa jednoducho môže rozbiť. Sklo je predsa len krehký materiál a mali by sme si náš smartfón chrániť. Navyše je magnetom na nečistoty a odtlačky prstov a ak si ho nebudeme udržiavať, nemusí vyzerať tak pekne, ako by sme očakávali.

Keramická konštrukcia len pre najdrahšie smartfóny

Keramika na zadnej strane smartfónov sa stala ikonickou pre modely z radu Mi MIX od Xiaomi. Nikomu však netreba pripomínať, že išlo o prémiové zariadenia, ktoré vďaka konštrukcii pôsobili luxusne. Tento materiál je navyše vysoko rezistentný voči škrabancom a nestane sa nám tak, že by sme si ho tak ľahko poškodili. Keramika tiež nenarušuje prijímanie vĺn, čo je ďalšou výhodou tohto materiálu.

Xiaomi Mi Mix 2S
Zdroj: produktová fotografia

Ak by nám však takýto smartfón spadol na zem, máme takmer 100% istotu, že sa nám rozbije. Keramika ako je tvrdá, tak je i krehká, na čo si treba dávať pozor. Navyše je takáto konštrukcia extrémne drahá, preto ju nájdeme len naozaj u najdrahších smartfónov. S keramikou sa tiež nevieme pohrať v oblasti dizajnu rovnako, ako so sklom. Nakoľko je veľmi tvrdá, nevieme ju tak dobre tvarovať, ako vyššie spomínané sklo.

Z akého materiálu je vyrobený váš smartfón? A aký materiál preferujete vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre