Plánujete kúpu smartfónu? Dajte si pozor na tieto špecifikácie, aby ste nekúpili „nepoužiteľný telefón“

Pozrite sa, na aké špecifikácie a vlastnosti by ste sa mali pozerať pri kúpe nového smartfónu, aby ste predišli kúpe nekvalitného zariadenia.

Smartfon
Zdroj: YouTube (Urban Tecno)

Kúpa nového smartfónu je pre mnohých z nás malým sviatkom. Dôvodom je, že nový telefón si nekupujeme tak často, hoci podľa štatistík, Slováci obmieňajú svoje smartfóny častejšie, ako je vo svete zvykom. Otázkou však je, na aké špecifikácie sa treba pozerať pri kúpe nového zariadenia? Tými úplne základnými vlastnosťami, ktoré viac menej určujú, ako sa vám bude pracovať  a ako budete spokojný so smartfónom, sú procesor, operačná pamäť, úložný priestor, software, či kamera. Tu však treba dodať, že už dávno neplatí, že väčšia frekvencia procesora znamená vždy väčší výkon, že viac megapixelov znamená lepšiu kameru a podobne.

Mobilný procesor ako srdce smartfónu

Začnime úplne od základu, teda od mobilného procesora. Ten vo všeobecnosti môžeme charakterizovať ako srdce smartfónu. Dôvodom je, že vo veľkej miere určuje to, ako rýchlo smartfón reaguje, ako rýchlo spracováva procesy (napríklad ako rýchlo sa vám otvorí aplikácia) a podobne. Tu však platí jedno pravidlo, že vyššia frekvencia automaticky neznamená lepší výkon. Dôvodom je, že čoraz dôležitejšou informáciou je výrobný proces, ktorý sa označuje ako „nm“. Čo to v praxi znamená?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Procesory sa vo všeobecnosti skladajú z miliónov malých tranzistorov, ktoré vykonávajú výpočty. Skratka „nm“ v tomto prípade znamená veľkosť tranzistora. Tu platí, že čím je táto hodnota menšia, tak tým je procesor výkonnejší, lebo sa na rovnakú plochu zmestí väčší počet tranzistorov vrátane jadier.“ písali sme ešte v júni minulého roka.

Okrem toho, že hustota tranzistorov má vplyv na výkon ako taký, tak vo významnej miere vplýva aj na spotrebu energie. Čím sú tranzistory usporiadanie hustejšie k sebe, tak tým je potrebná nižšia voltáž. Inými slovami, procesor spotrebuje menej energie pri rovnakej úlohe, ako procesor, ktorý má tranzistory od seba vzdialené ďalej.

MediaTek-Dimensity-1200_mobilny procesor
Zdroj: MediaTek

Aký procesor si teda vybrať? Určite nepozerajte ako po prvej vlastnosti, po frekvencií procesora, ale po skratke nm. V súčasnosti tie najvýkonnejšie modely smartfónov disponujú procesormi s 5nm. Tieto procesory sú vhodné pre najnáročnejších používateľov. Zlatou strednou cestou procesory vyrobené 6nm, 7nm, prípadne 8nm technológiou. Tieto procesory vo všeobecnosti zvládajú všetky úlohy vrátane tých najnáročnejších a dlho ešte aj budú. Procesory vyrobené starším výrobným procesom, vo všeobecnosti odporúčame menej náročným používateľom. Tu však musíme povedať, že 7, či 8nm procesory sú už dnes cenovo dostupnými. V prípade procesorov vyrobených starším výrobným procesom, sa môžete vo zvýšenej miere stretávať s dlhšími reakčnými časmi, či sekaním aplikácií a hier. Niektoré modernejšie 3D hry dokonca ani nemusíte rozbehať.

Dovoľte nám, dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti rebríček procesorov, ktorý sme vám priniesli len nedávno.

Operačná pamäť a úložný priestor

Začnime operačnou pamäťou a jej kapacitou. V tomto prípade môžeme kúpiť smartfóny najčastejšie s veľkosťou RAM pamäte od 2Gb do 12GB. Hneď v úvode musíme povedať, na RAM pamäť menšiu ako 4GB zabudnite. Dôvodom je, že si tým nielenže ovplyvníte plynulý chod smartfónu, ale zároveň si vo významnej miere okrešete kompatibilitu smartfónu s mnohými aplikáciami. Inými slovami, 2GB až 3GB RAM, je vhodnou pre najmenej náročných používateľov.

„Čím viac pamäte RAM máte, tým viac aplikácií môže bežať v pozadí bez toho, aby sa zariadenie spomalilo.“ písali sme ešte v júni minulého roka.“

V tomto prípade, ak chcete hrať 3D hry, či používať náročnejšie aplikácie, prípadne využívať smartfón v režime počítača (pozn. redakcie: nie všetky smartfóny tento režim ponúkajú), tak vám odporúčame najmenej 6GB až 8GB operačnej pamäte. Toto však berte ako východiskovú a minimálnu hodnotu. Pre bežné používanie smartfónu, napríklad používanie Facebooku, Skypu a podobných aplikácií, či sledovanie videí, postačuje smartfón so 4GB RAM. Rovnako sa pozerajte aj na typ zbernice (skratka LPPDR), ktorá hovorí o priepustnosti dát. Vo všeobecnosti však väčšina smartfónov predstavených v posledných 2 rokoch s 4GB a viac, používa ako štandard LPPDR5, ktorý je dostatočným pre každý typ používateľa.

UFS 3.0 vs UFS 2.0
Zdroj: Vosveteit.sk, flickr.com, dlpng.com

Prejdime k úložnému priestoru. V tomto prípade nebudeme hovoriť paradoxne o kapacite, ale o type úložného priestoru. Ide o skratku UFS, ktorá je pre mnohých mätúcou, či neznámou. V súčasnosti v tých najvýkonnejších smartfónoch nájdeme typ UFS 3.1. V strednej triede nájdeme UFS 2.1. Čo to však je? Ide o šírku pásma, ktorá súvisí s rýchlosťou toku dát. Teda napríklad toho, ako rýchlo sa vám otvorí fotografia v galérii smartfónu, ako rýchlo sa vám načíta aplikácia a podobne. Okrem iného novší typ UFS technológie vplýva aj na lepšiu energetickú účinnosť. Odporúčame vám vo všeobecnosti pozerať sa po UFS 3.1 alebo UFS 3.0, druhým dychom však treba povedať, že tento typ pamäťového modelu nájdeme vo väčšine prípadov v smartfónoch strednej vyššej triedy a high-end.

Kamera smartfónu a počet megapixelov

Znamená viac megapixelov lepšiu kvalitu fotografií? Zatiaľ, čo toto tvrdenie môže platiť pri lacných smartfónoch, tak v prípade telefónov z kategórie strednej a vyššej triedy, to určite neplatí. Kamera smartfónu je pre nás čoraz dôležitejšou. Ako je však možné, že iPhone s 12-megapixelovým hlavným snímačom dokáže konkurovať viac ako 100-megapixelovým snímačom? Nuž, pravdou je, že oveľa dôležitejšie parametre, sú typ stabilizácie obrazu, clona, veľkosť snímača, a v neposlednom rade software.

kamera smartfonu (1)
Zdroj: YouTube (TechBar)

Clona sa vo všeobecnosti označuje ako f / 1,8, f / 1,7 a podobne. Čo to však je? Vo svojej podstate ide o otvor premenlivej veľkosti, ktorý sa využíva na regulovanie množstva svetla dopadajúceho na objektív. Inými slovami, čím je rozpätie maximálnej a minimálnej clony väčšie, tak tým lepšie je kamera schopná regulovať dopadajúce svetlo na snímač. Zároveň platí, že čím je číslo menšie, tak tým je otvor väčší.

Čo sa týka veľkosti snímača, tak pod týmto pojmom si môžete predstaviť akúsi zbernú plochu, na ktorú dopadá svetlo a informácie zachytené z okolia. Inými slovami, ide o veľkosť čipu. Tu platí, že čím je táto plocha väčšia, tak tým viac informácií dokáže snímač zachytiť.

V prípade stabilizácie obrazu rozlišujeme OIS a EIS. V prvom prípade ide optickú stabilizáciu obrazu, kde dochádza k fyzickému pohybu šošovky v kamere telefónu, ktorý kopíruje pohyb a chvenie rúk. V prípade EIS, ide o typ snímača, kde dochádza k stabilizácii obrazu softwarovo. Vo všeobecnosti platí, že OIS stabilizácia je kvalitnejšou.

Software smartfónu je jednou z najdôležitejších vecí

V prípade softwaru vychádzame z premisy, že základ je rovnakým pre všetkých a rozdiel robí len nadstavba (hoci to nie je celkom pravda).

„Vo všeobecnosti sa software stará o prepojenie hardwaru a rozhrania, ktoré vidíme na obrazovke, aby všetko fungovalo plynulo a rýchlo. Preto túto tému určite nepodceňujte. V mnohých prípadoch dobre optimalizovaný software znamená niekedy viac, ako väčšia frekvencia procesora, či typ úložného priestoru a podobne.“

Tu rozlišujeme viacero faktorov, dĺžku softwarovej podpory a kvalitu softwaru, ktorú výrobcovia smartfónov nahrávajú do svojich zariadení. Ide o takzvané nadstavby. V prípade dĺžky softwarovej podpory vo všeobecnosti veľkí výrobcovia, ako Xiaomi, Samsung, či Huawei, podporujú svoje zariadenia pravidelnými aktualizáciami 2 až 3 roky od uvedenia na trh. Potom tu existuje druhá väčšia skupina výrobcov, kde aktualizácie nie sú tak častými a frekventovanými, prípadne sa často mení politika výrobcu. Napríklad Vernee, LG a ďalší. Vo všeobecnosti platí, že väčší výrobcovia majú lepšie optimalizovanú nadstavbu, hoci z času na čas aj oni „zakopnú“. Napríklad One UI od Samsungu, či MIUI od Xiaomi, chýbajú v poslednom rebríčku Master Lu, ktorý hodnotí kvalitu nadstavieb. Dôvodom je, že boli predbehnutí konkurenciou, lebo ich posledné veľké aktualizácie nadstavby, neboli natoľko doladenými. Tu však treba povedať, že Samsung, či Xiaomi, chyby a nedostatky rýchlo odstraňujú a v tomto prípade išlo skôr len o „zlú šaržu“, ako pravidelný výsledok.

Aby ste sa o niečo lepšie zorientovali v tejto problematike, tak nám dovoľte dať vám zároveň do pozornosti analýzu, ktorá odhaľuje pravidelnosť a dĺžku softwarovej podpory jednotlivými výrobcami. Dáta v analýze sú platné ku koncu 2. kvartálu minulého roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre