Plánujete aktualizovať svoj smartfón? Toto nezabudnite pred inštaláciou aktualizácie spraviť, aby ste si vyhli problémom!

Predtým než aktualizujete svoj smartfón, tak by ste mali dodržať tieto kroky. Vyhnete sa tak neskorším nepríjemnostiam s aktualizáciou.

titulka-aktualizacie
Zdroj: Unsplash (Tetiana SHYSHKINA), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aktualizácia smartfónu je nevyhnutnou akciou k tomu, aby sme sa dostali k najnovším funkciám systému, no aj lepšiemu zabezpečeniu pred novými hrozbami. Nové smartfóny pritom vedia evidovať aktualizácie pokojne aj každý mesiac, prípadne v intervale troch mesiacov, iné telelóny zasa získavajú aktualizácie v intervale pol roka. Ak však váš smartfón stále získava aktualizácie a vy chcete, aby prebehli úplne v poriadku, nemali by ste vynechať niekoľko krokov k tomu, aby ste sa vyhli problémom. Ako svoj telefón teda môžete aktualizovať správne? Dodržiavať by ste mali tento postup!

Zálohujte si svoj smartfón na pevný disk alebo cloudové úložisko

Aktualizácie sú pomerne výraznými zásahmi do telefónov, pričom niekdy nevieme, čo sa pri nich môže pokaziť. V prípade problémov počas aktualizácie pritom môžeme prísť o náš obsah, ktorý sa môže v smartfóne nachádzať. Prísť o snímky, videá či uložené nastavenia v rôznych aplikáciách nie je príjemnou situáciou. Aj preto vám odporúčame, aby ste svoj smartfón pred aktualizáciou vždy zálohovali. V hraničných situáciách sa totiž môže stať aj to, že sa počas aktualizácie váš smartfón znefunkční úplne. Zálohou si tak zabezpečíte, že o svoj obsah neprídete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyhľadajte si informácie o aktualizácii

Okrem zabezpečenia svojho smartfónu pred stratou dát sa môžete tiež pozrieť na to, či je daná aktualizácia bezpečná. Neraz sa totiž stalo, že výrobcovia smartfónov vypustili medzi používateľov aktualizáciu, ktorá obsahovala nejaké tie chyby. Smartfóny, ktoré sa k nej dostali, mohli evidovať viaceré problémy napríklad s konektivitou, výkonom, no v tých horších prípadoch sa ani nespustili. Ak váš smartfón teda zaregistruje aktualizáciu, mali by ste sa pozrieť na jej číslo a vyhľadať si ju v prehliadači či internetových fórach. Overte si tak skúsenosti viacerých používateľov, ktorí si ju už nainštalovali.

MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Zaručeným spôsobom, ako sa vyhnúť problémovým aktualizáciám, je počkať. Ak vám do telefónu príde aktualizácia s novou verziou systému, neinštalujte si ju hneď. Odporúčame vám chvíľu počkať. V prípade, že ju váš smartfón bude ponúkať aj po niekoľkých dňoch, tak by nemala obsahovať problémy a chyby. Neraz sa totiž stalo, že výrobcovia stihli chybné aktualizácie chvíľu po ich vypustení opäť stiahnuť.

Nabite svoj smartfón

Dôležitým krokom pred inštaláciou aktualizácie je aj nabitie smartfónu. Počas inštalácie aktualizácie ste si aj vy pravdepodobne všimli, že vám smartfón oznámil, aby ste ho nevypínali. Čo by sa ale stalo, keby sa vám vybil počas aktualizácie? Následky by mohli byť veľmi nepríjemné, keďže by sme svoj telefón už nemuseli vedieť zapnúť. Ak vám teda do telefónu pristane aktualizácia, mali by ste si zariadenie nabiť ideálne na plnú kapacitu batérie, prípadne aktualizovať telefón počas nabíjania.

Samsung Galaxy S22_bateria telefonu_ikony_4G_signal smartfón
Zdroj: Vosveteit.sk

Uistite sa, že máte dostatočne veľa miesta na úložisku

Aktualizácie systému často vyžadujú určité množstvo voľného miesta na úložisku smartfónu. Pred aktualizáciou skontrolujte, či máte dostatočné množstvo voľného miesta. Dôvodom je, že ak stiahnete veľkú aktualizáciu, ktorá zaberá veľa úložného priestoru, tak sa neskôr budete môcť stretnúť s pomalými reakciami telefónu. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste mali najmenej 15 až 20% voľného úložiska, inak vám telefón bude sekať a nebude fungovať správne.

Nezabudnite na reštartovanie smartfónu

Predtým, než si smartfón aktualizujete, mali by ste ho reštartovať. Áno, váš telefón sa reštartuje počas aktualizácie, to je pravda. Reštartovanie telefónu pred aktualizáciou ale ukončí množstvo procesov, ktoré bežia na pozadí. Vaše zariadenie tak nebude obťažovať množstvo procesov a lepšie sa sústredí práve na taký dôležitý úkon ako je aktualizácia systému.

Aký máte rituál pred aktualizáciou systému vy? Dodržujete tieto kroky? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre