Planéty začínajú vznikať ešte skôr, než sa ustáli ich domovská hviezda

Nové počítačové simulácie vedcom prezradili, že ich modely planetárnej formácie nemusia byť správne.

protoplanetarny disk
Zdroj: ALMA/A. Angelich

Planéty vznikajú z obrovského množstva materiálu, ktorý sa nachádza v blízkosti mladej hviezdy. Tento oblak sa nazýva protoplanetárny disk a je tvorený z nekonečného množstva drobných prachových čiastočiek, píše portál Universe Today.

Nové počítačové simulácie však vedcom ukázali, že planéty môžu vzniknúť ešte v čase, keď sa ich domovská hviezda formuje. Proces tvorby planét je mimoriadne zdĺhavý proces. V protoplanetárnom disku sa nachádzajú zrniečka prachu, ktoré by ľudské oko nemalo šancu vidieť. Tie sa pomaly spájajú do čoraz väčších celkov, až pokým nevznikne planéta s priemerom niekoľko tisíc km.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci si však donedávna mysleli, že planéty začínajú vznikať až po tom, ako sa hviezda v strede sústavy upokojila. Túto myšlienku však vyvrátila teória Satoshiho Ohashi, ktorý použil počítačové simulácie, ako pomôcku na štúdium vývoja protoplanetárnych diskov. Ohashi, spolu s jeho tímom, našli v disku medzery, ktoré napovedali, že proces tvorenia planéty práve odštartoval. Zaujímavé na tejto simulácii bolo to, že hviezda bola stále vo vývoji.

„Našli sme prstencové štruktúry, ktoré vznikali aj v počiatočnej fáze formácie protoplanetárneho disku. To nám hovorí, že zárodky planét môžu vznikať oveľa skorej, než sme predpokladali,“ tvrdí Ohashi.

Tvorba planét už v skorom veku

Zaujímavé na novom modeli je to, že mladé hviezdy sú ešte pomerne aktívne. Znamená to, že prostredie okolo mladej hviezdy nie je najlepším priestorom pre tvorbu novej planéty. Hviezdy totiž nevznikajú osamote, ale väčšinou sa nachádzajú v kope mladých hviezd. Medzi nimi sa môžu nájsť hviezdy, ktoré sú extrémne horúce a vyžarujú radiáciu okolo seba. Radiácia z týchto hviezd môže za určitých podmienok zničiť protoplanetárne disky, ktoré sa nachádzajú okolo nej.

Platí to v prípadoch, keď sa dve hviezdy nachádzajú blízko pri sebe. V tom prípade radiácia z hviezd doslova „odfúkne“ prašný disk do vesmíru a zničí tak možnosť tvorby nových planét.  

Napriek tomu ukázala simulácia opak. Planéty sa môžu začať vytvárať aj pri hviezdach, ktoré sú veľmi mladé a ešte vo vývoji.  Výsledky simulácie potvrdilo aj observatórium ALMA. Tomu sa podarilo nájsť prázdne prstence v protoplanetárnych diskoch, ktoré sa nachádzali okolo mladých hviezd.

Znamená to, že pozorovania observatória ALMA sú v súlade s novými simuláciami. Vedci sa ďalej spoliehajú na viac pozorovaní, ktoré by im priniesli ďalšie dôkazy a ukázali im, čo sa v blízkosti mladých hviezd naozaj deje. Cieľom budúcich výskumov bude pozrieť sa na protoplanetárne disky v niekoľkých vlnových dĺžkach. Vedci dúfajú, že týmto pozorovaním sa im podarí odhaliť ďalšie štruktúry vo vnútri disku, ktoré by bližšie priblížili fázy tvorby nových planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre