SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Planéty v ohrození: Je bežné, že hviezda pohltí niekoľko svojich planét, tvrdí nový výskum

Nový výskum poukázal na to, že niektoré planéty môžu skončiť v útrobách "materských" hviezd.

Nový výskum poukazuje na to, že je bežné, aby hviezdy pohltili najmenej jednu zo svojich planét, píše portál IFL Science.

Nový výskum sa ale špecializuje hlavne na binárne sústavy, v ktorých sú dve hviezdy, obiehajúce okolo seba. Už v minulosti sa tušilo, že hviezdy občas svoje planéty pohltia, no doteraz neexistovali dáta, ktoré by potvrdili, ako často k tomu dochádza. Tento odhad prináša nová štúdia, ktorej výsledky sú naozaj znepokojivé.

Podľa teórie majú hviezdy, ktoré vznikali v rovnakom plynnom oblaku, približne rovnaké zloženie. V binárnych sústavách sa však vedci stretávajú s niečím, čo popisujú ako „jeden z najpozoruhodnejších protikladov v modernej astrofyzike“. Jedna hviezda z páru je totiž bohatá na kovy, zatiaľ čo tá druhá nie.

Predpokladalo sa, že hviezdy v binárnom páre vznikajú v rozdielnych oblakoch, no neskôr sa dostanú na rovnakú dráhu a skončia na obežnej dráhe, jedna okolo druhej. V tomto prípade by však išlo o mimoriadne vzácny jav, ktorý by sa do štatistík vôbec nedostal.

Miznúce planéty?

Nová štúdia predkladá dve možnosti, ktoré by mohli byť v tomto prípade pravdepodobné: Buď sú naše modely nesprávne a hviezdy z jedného oblaku môžu mať rozdielne zloženie, alebo je úplne bežné, že si hviezda „pochutná“ na planéte, vďaka čomu sa zmení jej vnútorné zloženie. Zamerali sa prevažne na horúcejšie hviezdy, ktoré majú tenšie vonkajšie obaly, vďaka čomu sa môžu prvky z planéty dostať až do jadra.

Ich štatistiky poukázali na to, že až 35% hviezd v binárnom páre pohltilo za svoj život najmenej jednu planétu. Vedci tvrdia, že toto sa deje v období, kedy sa sústava len formuje. V tomto období nemajú planéty jasne danú obežnú dráhu a „pobehujú hore-dole“ ako biliardové gule. Či sa niečo podobné deje aj v neskorších fázach vývoja vedci nedokázali popísať.

Mladé hviezdy rýchlo spaľujú lítium, no neskôr sa tento proces spomalí. Ak má hviezda prebytok lítia, vedci dokážu približne určiť moment, kedy bola planéta pohltená. Štúdia vedcov sa síce zameriavala na binárne páry, no nevylučujú ani možnosť, že planéty miznú aj v sústavách, ktoré majú len jednu hviezdu.

Tvrdia totiž, že binárne páry, ktoré študovali, boli naozaj ďaleko od seba. Mladé hviezdy môžu pohltiť svoje planéty, no ako vedci v štúdii uvádzajú: Ide o problém, ktorý je výrazný prevažne v sústavách, ktoré majú dve hviezdy naozaj blízko pri sebe.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close