SpravodajstvoVeda a výskum

Určitú skupinu planét nedokážeme vo vesmíre pozorovať: Prečo je to tak?

Astronómovia objavili obrovské množstvo rôznych planét, no planéty s priemerom od 1.5 do 2-násobku Zeme sú vzácnosťou.

Výskum inštitútu Flatiron Institute’s Center for Computational Astrophysic by mohol priniesť odpovede na otázku, prečo sú planéty s priemerom od 1.5 do 2-násobku Zeme vo vesmíre raritou, píše portál Universe Today.

Planéty, ktoré sa označujú ako mini-Neptúny majú o čosi väčší priemer a postupom času môžu takéto typy planét strácať svoju atmosféru. Keď ju stratia, stanú sa z nich takzvané super-Zeme, planéty len o trochu väčšie ako náš domov. Scvrkávajúce sa mini-Neptúny majú len na krátku dobu priemer, ktorý by zapadal do kategórie vzácnych planét, s priemerom od 1.5 do 2-násobku Zeme. Problém je, že mini-Neptúny sa rýchlo scvrknú a ich priemer je menší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum exoplanét, planét mimo našej sústavy, je relatívne mladý vedný odbor. Ešte v roku 1992 nikto nedokázal pozorovať planétu mimo Slnečnej sústavy, no dnes už poznáme viac ako 4-tisíc planét. Na začiatku vedci pozorovali takzvané horúce-Jupitery. Sú to veľké plynné obry, ktoré sa nachádzajú veľmi blízko pri hviezde, okolo ktorej obiehajú. Vďaka svojej veľkosti a krátkej obežnej dobe sa tieto planéty hľadali relatívne ľahko.

Medzera vo veľkosti planét

S príchodom nových, citlivejších, nástrojov vedci dokázali pozorovať viac druhov planét. Najmenšie planéty, ktoré dokázali odhaliť boli dokonca menšie ako planéta Merkúr. Astronómovia dokázali objaviť veľké množstvo odlišných planét, no nedokázali nájsť planéty, ktoré by mali priemer od 1.5 do 2-násobku Zeme. Ide o zvláštnu medzeru vo veľkosti planét.

Predchádzajúce teórie tvrdili, že planéty tejto veľkosti môžu byť bombardované asteroidmi, ktoré ich pripravia o atmosféru. Iná teória naznačovala, že planéty môžu vznikať v regiónoch, ktoré nemajú dostatok materiálu na vytvorenie hrubej atmosféry, vďaka čomu je ich veľkosť pod touto hranicou.

Nová teória sa na problém pozrela z iného uhla a naznačuje, že skupina planét s označením mini-Neptúny, si nedokáže udržať svoju hustú atmosféru. Tieto planéty sa za pomerne krátku dobu scvrknú a začnú zapadať do kategórie super-Zemí. Lenže čo vedie k strate atmosféry. Podľa vedcov za to, s najväčšou pravdepodobnosťou, môže radiácia hviezdy, okolo ktorej planéta obieha. Tá „odfúkne“ atmosféru planéty do vesmíru.

Je to problém, ktorý do istej miery postihuje všetky planéty. Najväčšie z nich však majú dostatočne veľkú gravitačnú silu a dokážu si svoju atmosféru udržať. V týchto prípadoch nie je strata atmosféry až taká výrazná, ako v prípade menších planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close