SpravodajstvoVeda a výskum

Planetárne hmloviny nemajú s planétami nič spoločné: Ako teda vznikajú?

Astronómovia sa bližšie pozreli na to najkrajšie, čo môžeme vo vesmíre vidieť

Planetárne hmloviny sú tie najkrajšie objekty, ktoré môžeme vo vesmíre pozorovať. Ich názov je však zavádzajúci, s planétami totižto nemajú nič spoločné, píše portál Universe Today.

Ich názov sa datuje až do roku 1780. Keď ich pozorovali prví astronómovia, mysleli si, že tieto hmloviny vyzerajú ako planéty. Dnes už ale vieme, ako je to naozaj. Planetárne hmloviny sa skladajú z vrstiev plynu, ktoré sú odhodené červeným obrom (pozn. redakcie: hviezdou na konci svojho života). Následne ich žiarenie hviezdy zahreje. Jednotlivé farby, ktoré môžeme pozorovať sú tvorené jednotlivými chemickými zložkami v plyne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa hviezdy, medzi ktoré sa radí aj naše Slnko, dostanú do fázy červeného obra, odhodia svoje vonkajšie vrstvy. Tie sa hýbu smerom od hviezdy. Počas cesty sú ionizované ultrafialovou radiáciou hviezdy, ktorá sa ukrýva uprostred planetárnej hmloviny.

Jedinečné tvary

Tieto hmloviny sú krátkodobým fenoménom, ktorý trvá len niekoľko desiatok tisíc rokov. Zaujímavosťou je, že aj naše Slnko jedného dňa odhodí svoje vrstvy a okolo neho sa vytvorí planetárna hmlovina. Vedci však chcú vedieť, ako je možné, že niektoré hmloviny sa vytvarujú do pozoruhodných obrazcov. V rokoch 2019 a 2020 sa Hubblov vesmírny ďalekohľad pozrel na niekoľko prípadov jedinečných hmlovín v rôznych vlnových dĺžkach elektromagnetického spektra.

Hubblov ďalekohľad skúmal jednu z najmladších hmlovín, ktorá sa nazýva Motýlia hmlovina. Podľa ich výskumu mala vzniknúť pred 2-tisíc rokmi, v čase keď Rimania utrpeli najväčšiu porážku. Keď sa ale astronómovia bližšie pozreli na „krídla,“ zistili, že tie sú ešte o niečo mladšie.

Vedci prišli na to, že planetárne hmloviny vzniknú pomerne rýchlo. Červený obor zhodí svoje vonkajšie vrstvy a solárny vietor ich dokáže vytvarovať do jedinečnej formy. Keď hviezda stratí dostatok hmoty, označuje sa ako jadro planetárnej hmloviny. Solárny vietor takéhoto jadra je rýchlejší, ako solárny vietor červeného obra, čo pomáha vytvarovať planetárnu hmlovinu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close