SpravodajstvoVeda a výskum

Planéta v susednej sústave bola bombardovaná masívnou solárnou búrkou

Ak sa na planéte nachádzali vhodné podmienky pre život, búrka mohla o ne planétu pripraviť.

Proxima b je najbližšou exoplanétou od Zeme a od roku 2016, kedy bola objavená, bola cieľom množstva vedeckých štúdií. Planéta obieha okolo hviezdy Proxima Centauri, ktorá je červeným trpaslíkom, píše portál Universe Today.

Červené trpaslíky sa považujú za divoké hviezdy, ktoré môžu do okolitého vesmíru vypúšťať pomerne silné solárne búrky. Je preto otázne, či by mohla v ich blízkosti existovať planéta, ktorá by mala vhodné podmienky pre život. To je otázka, ktorá pravdepodobne ostane nezodpovedaná až do chvíle, kedy bude ľudstvo schopné k sústave vyslať prvú sondu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávno sa ale objavili znepokojivé výsledky projektu, ktorý monitoroval hviezdu Proxima Centauri niekoľko mesiacov. Použili až deväť teleskopov, ktoré zbadali obrovskú solárnu búrku, ktorá by pripravila planétu  o vhodné podmienky pre život. Obrovskú solárnu búrku zachytili teleskopy 1. mája 2019.

„Hviezda zrazu prešla z normálnych hodnôt až na 14-tisíc násobok jej jasnosti, ktorú sme mohli pozorovať v ultrafialovom spektre. Ak by sa na planéte Proxima b nachádzal život, musel by vyzerať úplne inak ako ten náš. Človek by mal na tej planéte problémy,“ vyjadrila sa Meredith MacGregor, vedúca projektu.

Drsné podmienky

Červené trpaslíky sa považujú za relatívne tmavé hviezdy, v porovnaní s inými typmi hviezd vo vesmíre. Solárne búrky teda neprejavia vo viditeľnom spektre, ale v iných spektrách elektromagnetického žiarenia. Astronómovia sú väčšinou prekvapení, ak sa im podobné záblesky podarí pozorovať len s dvoma vedeckými nástrojmi. Projekt ale bol prvým, ktorému sa podarilo zachytiť solárnu búrku v niekoľkých vlnových dĺžkach. Predovšetkým pozorovali obrovské výkyvy v ultrafialovom a milimetrovom vlnovom žiarení.

Ich projekt bol zároveň najdetailnejšou štúdiou solárnej búrky inej hviezdy, než naše Slnko. V budúcnosti by mohli vedci pracovať s výsledkami a zistiť, ktoré z búrok by mohli mať najväčší dopad na planétu a jej obývateľnosť. Už teraz ale vedci predpokladajú, že život na povrchu planéty Proxima b je kvôli týmto solárnym búrkam s najväčšou pravdepodobnosťou nemožný.

„Proxima Centauri je podobného veku ako Slnko, takže svoje planéty odstreľuje vysokými energetickými erupciami už miliardy rokov. Štúdium týchto extrémnych erupcií na viacerých observatóriách nám umožňuje pochopiť, čo ich planéty prežili a ako sa mohli zmeniť.“ hovorí Weinberger.

Otázka obývateľnosti planéty Proxima b ale nemusí byť len o jednej konkrétnej planéte. Výsledky môžu platiť pre každú planétu, ktorá obieha okolo červeného trpaslíka a nachádza sa v obývateľnej zóne – ideálnej vzdialenosti, od danej hviezdy. Vedci podotýkajú, že planéta mohla prísť o svoje podmienky pre život už veľmi dávno, pri podobnom incidente, akou bola solárna búrka, pozorovaná v roku 2019.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close