Planéta na hranici obývateľnej zóny posunie astronómu opäť o krok vpred: Táto planéta pripomína našu Zem!

Pomocou teleskopu Subaru sa astronómom podarilo odhaliť relatívne malú planétu obiehajúcu okolo červeného trpaslíka.

Planéta, obiehajúca okolo červeného trpaslíka sa podobá na našu Zem.
Zdroj: Wikimedia, NASA, Uprava: Vosveteit.sk

Malý červený trpaslík s názvom Ross 508 leží od Zeme približne 36 svetelných rokov, no táto nenápadná hviezda ukrýva obrovské tajomstvo. Vďaka jej jemnému pohybu sa astronómom podarilo odhaliť planétu spadajúcu do kategórie super-Zem a táto planéta leží takmer v obývateľnej zóne hviezdy, píše Science Alert.

Super-Zeme sú planéty, ktoré sú väčšie ako tá naša, no ich hmotnosť nedosahuje hmotnosť ľadových obrov v našej sústave. Planéta obiehajúca okolo hviezdy Ross 508 má hmotnosť štvornásobne presahujúcu hmotnosť Zeme, čo znamená, že stále by mala byť pevnou planétou. Hoci sa nachádza na okraji obývateľnej zóny – ideálnej vzdialenosti pre život, ten na nej s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdeme. Ide ale o prvý objav svojho druhu, ktorý vykonal teleskop Subaru nachádzajúci sa na Havaji. Objavenie planéty je úspešnou demonštráciou techniky, prostredníctvom ktorej môžu astronómovia objaviť malé planéty okolo relatívne tmavých hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pátranie po exoplanétach schopných podporovať život, je mimoriadne náročný proces. Astronómovia sa odrážajú od toho, čo dobre poznajú, teda od našej Zeme. Zem ako jediná planéta, o ktorej vieme, dokáže podporovať život. Naša planéta je ale relatívne malá a aspoň zatiaľ ľudstvo nemá potrebné technológie na to, aby dokázalo takéto svety objaviť.

Planéty podobné Zemi

Astronómovia síce objavili už viac ako 5-tisíc exoplanét, no použité metódy fungujú najlepšie v prípade veľkých planét, väčšinou plynných obrov obiehajúcich blízko okolo svojej hviezdy. Jednou z najrozšírenejších spôsobov objavovania planét je takzvaná tranzitná metóda. Tá sa spolieha na prechod planéty popred svoju hviezdu, počas čoho dochádza ku zmene jasnosti danej hviezdy. Pravidelné poklesy jasnosti totiž naznačujú, že okolo hviezdy niečo obieha, s najväčšou pravdepodobnosťou planéta.

Ďalšou populárnou metódou je dopplerova metóda. Ak hovoríme o sústave dvoch telies, menšie teleso neobieha to väčšie, aj keď sa to tak môže na prvý pohľad javiť. V skutočnosti obe telesá obiehajú okolo spoločného ťažiska. Keďže rozdiel v hmotnosti planéty a hviezdy je obrovský, pohyb hviezdy nie je až tak výrazný, no v skutočnosti každá hviezda jemne „kmitá“ na mieste. Keďže sa hviezda pohybuje, jej svetlo je ovplyvnené dopplerovym efektom, teda posunom jeho frekvencie. Ak sa hviezda pohybuje smerom ku Zemi, jej svetlo je posunuté do modrej časti spektra. Keď od Zeme ustupuje, svetlo sa posúva k červenému spektru. Na základe tohto jemného posunu dokážu vedci zistiť, či okolo hviezdy niečo obieha alebo nie.

Takto objavili aj sústavu Ross 508 a jej planétu. Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka bližšie, než Zem okolo Slnka. Červené trpaslíky sú totiž oveľa menšie a chladnejšie hviezdy ako tá naša. Vo vzdialenosti v akej planéta obieha získava približne 1.4-násobok radiácie, akú získava od Slnka naša Zem. Astronómovia odhadujú, že planéta leží na vonkajšej hrane obývateľnej zóny. Tento mesiac sa astronómom podarilo získať dostatok dát na to, aby usúdili, či má táto planéta atmosféru alebo nie. Objav tejto exoplanéty dáva vedcom možnosť objaviť menšie svety obiehajúce okolo relatívne tmavých hviezd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre